Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Zrušení víz do USA na dobré cestě

Česko

  18:38
Praha - K cestě do USA možná už za dva roky nebudou čeští občané potřebovat víza. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po jednání s vysokým představitelem amerického ministerstva zahraničí Danielem Friedem prohlásil, že "vše je na dobré cestě".

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg při jednání s první zahraniční návštěvou. foto: Vondrouš RomanČTK

Karel Schwarzenberg  začal úřadovat na ministerstu zahraničí. Vůbec prvním zahraničním představitelem, kterého ve funkci ministra přijal, se stal Danielel Fried,významný představitel amerického ministerstva zahraničí. .

Hlavními tématy dnešní schůzky v Černínském paláci byla podle Schwarzenberga situace v Afghánistánu a zapojení členských zemí NATO při stabilizaci situace v zemi a statut Kosova, jehož řešením se má v nejbližších týdnech zabývat Rada bezpečnosti OSN.  Pro Čechy je důležitá také otázka víz.

 "Vše je na dobré cestě k tomu, aby byla víza do dvou let zrušena. Přitom dál bude záležet hlavně na politických vyjednáváních a postoji amerického Kongresu," tlumočila Schwarzenbergova slova po setkání s Friedem mluvčí Černínského paláce Zuzana Opletalová. Zatímco Američané nepotřebují pro cesty do ČR víza, Češi o ně musejí před návštěvou Spojených států poměrně složitě žádat. Česko proto dlouhodobě usiluje o uvolnění vízového režimu ze strany USA.

Americký prezident George Bush loni v listopadu ujistil během summitu NATO v lotyšské Rize prezidenta Václava Klause, že zrušení vízové povinnosti pro ČR a další nové členské země EU se podaří prosadit.

O Iráku i o raketách
"Stručně také (Fried) informoval o aktuálním postoji Spojených států vůči Iráku," uvedl šéf české diplomacie. Vláda USA chce vyslat do Iráku v rámci dočasného posílení svých jednotek dodatečně více než 20.000 vojáků, přednost má zajištění bezpečnosti v Bagdádu. Zároveň ale očekává od irácké vlády splnění jejího slibu, že rázně zakročí proti sektářskému násilí a milicím kterékoliv náboženské skupiny. Novou strategii USA v Iráku zveřejnil ve středu večer Bush.

Podle Schwarzenberga informoval Fried českou stranu také o vývoji v rozhodování případného umístění části amerického protiraketového systému v Česku, které by mělo padnout počátkem letoška. "Žádné rozhodnutí dosud nepadlo. Až se tak stane, bude to česká vláda okamžitě vědět. Nejsem tu ale proto, abych k tomu něco říkal," řekl Fried novinářům po setkání s expremiérem Paroubkem.

Kandidáty na vybudování základny ve střední Evropě jsou vedle Čechů také Poláci. Spojené státy by mohly podle jednoho návrhu protiraketovou základnu umístit v Polsku a její radarovou část v Česku. Na protiraketové základně ve střední Evropě by mělo být rozmístěno deset střel, které by nenesly žádné výbušniny a nepřátelské rakety by ničily nárazem.

"Ve chvíli, kdy Spojené státy učiní nabídku, Česká republika ji zváží," uvedl Schwarzenberg. Veřejné mínění v Česku i Polsku se podle průzkumů staví k základně nepříznivě. Lidé se většinou obávají, že protiraketový deštník USA sníží bezpečnost v jejich zemích. Paroubek podle mluvčí Květy Kočové vysvětlil Friedovi postoj ČSSD, založený na stanovisku převážné části české veřejnosti, k případnému umístění základny na českém území, "včetně požadavku na provedení referenda".

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat