Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sdruženáři zvolna vymírají

Česko

Sport v Česku - Kdysi slavná odvětví uvadají, na jejich místo se derou nová, dosud neokoukaná

PRAHA V republice jich zůstalo dvacet. Mužů, juniorů a dorostenců v severské kombinaci. Tristní počítání v kdysi u nás slavném sportu. Za všechny úspěchy stačí jen připomenout zlato z mistrovství světa Ladislava Rygla staršího z roku 1970.

Poslední slavní mohykáni z nejužší světové špičky Milan Kučera a Ladislav Rygl ukončili kariéru po olympiádě v Salt Lake City (2002), respektive v Pragelatu (2006) a po nich zůstalo mezi českými „sdruženáři“ téměř vzduchoprázdno.

Trenér české reprezentace Bohuslav Rázl na letošním MS v Sapporu dokonce jen rozhodil bezmocně rukama a pronesl památnou větu: „Když nepočítám mládež, tak v reprezentaci mám snad všechny žijící sdruženáře u nás...“

Po odchodu Rygla a Kučery do sportovního důchodu navíc fandové přestali v Česku závody Světového poháru navštěvovat, ostatně i ve světě obliba severské kombinace poněkud vybledla.

Šablatura šíří optimismus

Nicméně zdá se, že situace v naší zemi bezvýchodná není.

Napumpovat do zmíněného vzduchoprázdna kyslík se v posledních měsících pokouší především staronový trenér české reprezentace Luděk Šablatura. Před pěti léty opustil národní tým, zejména kvůli dusivé atmosféře v jeho nitru. Letos se však vrátil, aby vystřídal zdravotními potížemi sužovaného Rázla, a hned začal šířit optimismus.

„Věřím tomu, že především Tomáš Slavík a Mirek Dvořák se mohou do dvou let dostat na úroveň Rygla a Kučery,“ prohlásil poněkud odvážně.

Vždyť Rygl stál při Světových pohárech desetkrát na stupních vítězů a Kučera se dotýkal na olympijských hrách v Naganu či na MS v Thunder Bay medailových postů. Zatímco při minulém sčítání Světového poháru nejlepší Čech Slavík obsadil až 45. příčku.

„Naší výzvou je především světový šampionát v Liberci v roce 2009 a o rok později olympijské hry,“ vysvětluje Šablatura.

Lídrem omlazené české reprezentace by měl zůstat, stejně jako loni, především Tomáš Slavík, jenž na sklonku minulé sezony překvapil pátou příčkou ve Světovém poháru na bájném Holmenkollenu. O Dvořákovi zase Šablatura tvrdí, že má dokonce lepší plíce než Rygl.

Důležité: otcové jsou kamarádi

A právě tato dvojice vpluje o tomto víkendu ve finském Kuusamu do nového ročníku Světového poháru severské kombinace..

A ještě něco: zatímco mezi otci Rygla a Kučery vládla nesmiřitelná nevraživost a otravovala občas atmosféru v reprezentaci, tátové Slavíka a Dvořáka spolu kamarádí. I to je pro Šablaturu cenný vklad...

***

Sporty, které ztrácí diváky i peníze

HÁZENÁ

Tradiční odvětví, v němž se Čechoslováci stali v roce 1967 mistry světa, dlouhodobě ztrácí popularitu. Podobné potíže, byť v menší míře, řeší i volejbalisté a basketbalisté.

SILNIČNÍ CYKLISTIKA, DRÁHA, KOLOVÁ

Kolovou hltali televizní diváci v 70. a 80. letech minulého století a bratři Pospíšilové jsou dodnes pojmem. Jejich následovníky ale nikdo nezná. Propad se nevyhnul ani silniční cyklistice, kdy Závod míru už zřejmě definitivně odešel do historie, na pokraji zájmu se ocitli i kdysi úspěšní dráhaři. BOX Borci Uhelných skladů se objevovali v televizi také velice často. Revoluce odvála drsný sport kamsi do tmavých koutů poloprázdných tělocvičen.

RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA

Zdá se, že konec kariéry Martina Doktora natropí rychlostním kanoistům pořádnou neplechu. Bez něho se zatím o přízeň veřejnosti ucházejí dost těžko.

PLAVÁNÍ

Jeden z hlavních olympijských sportů začíná v Česku povážlivě strádat. Na úspěchy například Ilony Hlaváčkové zatím nikdo nenavázal.

AKROBATICKÉ SKOKY

Odvětví, které vynesl na výsluní olympijský vítěz Aleš Valenta. Jenže charismatický skokan ukončil kariéru a akrobatičtí skokané mizí v zapomnění.

Sporty, které jsou na vzestupu

FLORBAL

Co se týče počtu členů už mladé odvětví přeskočilo tradiční kolektivní sporty jako házená, volejbal nebo basketbal. Snadná dostupnost a punc novinky vábí mladou generaci.

SKIKROS

Rychle rostoucí sport, v němž má Česko vícenásobného mistra světa Tomáše Krause. Divoká adrenalinová disciplína přitahuje jezdce i diváky, navíc se probojovala do olympijského programu.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ

Nejstarší druh lyžování zažívá v Česku jakési obrození. Muži i ženy sbírají nejlepší výsledky za posledních 25 let, Šárka Záhrobská je mistryní světa ve slalomu, v Krkonoších se už podruhé pojede dříve nemyslitelný Světový pohár.

GOLF

Dříve to byla zábava boháčů, kteří „neměli co dělat“. Dnes jde o čím dál více masovější sport. V Česku se násobí počty hráčů i turnajů, stoupá počet hřišť.

RYCHLOBRUSLENÍ

Sport, který je pupeční šňůrou spojený s Martinou Sáblíkovou, zažívá zlaté časy. Díky světové rekordmance se dokonce brzy začne stavět první krytý rychlobruslařský ovál.

HORSKÁ KOLA

Jako jedna z mála cyklistických disciplín neúpí. Naopak. Na závody se přihlašuje stále více dychtivých jezdců, roste počet podniků.

Autor: