Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sdružení F. Peroutky kritizuje Zemanův projev. Omluvte se, vyzývá Hrad

Projev prezidenta Zemana na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev prezidenta Zemana na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sdružení Ferdinanda Peroutky poslalo otevřený dopis Miloši Zemanovi. Kritizuje v něm prezidentův projev, v němž informoval o selhání intelektuálů během krizových situací a nepřímo označil Peroutku jako člověka, který byl fascinován nacismem.

„S nemilým překvapením jsme zaznamenali Vaše slova na konferenci při příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, kde jste hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu a o jejich fascinaci „naprosto zrůdným učením,“ píše sdružení Zemanovi.

PŘIPOMEŇTE SI ZEMANŮV PROJEV

Podle členů sdružení jsou prezidentova slova nepravdivá a nedrží se faktů. „Ferdinanda Peroutku, celoživotního odpůrce totalit všeho druhu, nezlomili ani nacisté, ani komunisté,“ je uvedeno ve zprávě. Na faktické chyby v projevu upozornil v LN publicista a historik Petr Zídek.

Sdružení vyzývá Zemana, aby doložil svá tvrzení. Pokud tak neučiní, má se podle kritiků prezident veřejně omluvit. „Ferdinand Peroutka není příkladem intelektuála, který by selhal v krizové situaci,“ je dodáno v textu adresovaném hlavě státu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl na dotaz serveru Lidovky.cz odhalit zdroj nepravdivých informací, které Zeman v projevu použil.

Na otevřený dopis ale reagoval slovy: „Je zřejmé, že celá polemika má podstatu výhradně v tom, kdo projev pronesl, tedy Miloš Zeman, nikoliv tím, co bylo řečeno. Ferdinand Peroutka, kterého je třeba si vážit, prožil před druhou světovou válkou období selhání intelektuála, před kterým nesmíme ve jménu pravdivého obrazu osobnosti i naší historie zavírat oči,“ uvedl. 

„A právě to pan Zídek i zmíněné sdružení, bohužel ke škodě F. Peroutky, činí. Je to přinejmenším nevkusné. Nehodlám rozpoutat bitvu výroků, ale jsem nucen aktivitou pana Zídka i sdružení poukázat na písemný výrok z 22. února 1939. Zde tudíž nejde o omluvy, ale o vědomí, že i intelektuál může v krizové situaci selhat,“ doplnil Ovčáček.

Otevřený dopis Sdružení Ferdinanda Peroutky prezidentu ČR Miloši Zemanovi

Vážený pane prezidente,

s nemilým překvapením jsme zaznamenali Vaše slova na konferenci při příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, kde jste mj. hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu a o jejich fascinaci „naprosto zrůdným učením“.

Jako ukázkový příklad jste si vybral muže, kterého, jak sám tvrdíte, si velmi vážíte. Ferdinanda Peroutku.

Ve svém projevu jste řekl: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky".“

Fascinace intelektuálů nacismem je velmi závažné téma. Bohužel jste si zvolil špatný příklad. Pátrání historika a publicisty Petra Zídka, stejně jako naše vlastní pátrání, ukazují, že jste Ferdinandu Peroutkovi přiřkl citace, které nenapsal.

Navíc, označit Ferdinanda Peroutku nepřímo jako člověka, který byl fascinován nacismem, je nehoráznou urážkou muže, který strávil druhou světovou válku v nacistických koncentračních táborech. Pravda, s krátkou přestávkou. To když ho nacisté převezli z koncentráku do Prahy a K. H. Frank a Emanuel Moravec mu nabídli svobodu: pokud se opět ujme vedení časopisu Přítomnost, ale v jejich službách.

Přiřkl jste fascinaci nacismem muži, který si zachoval mravní integritu a statečnost i v těchto tragických časech a nabídku odmítl, i za cenu návratu zpět do koncentračního tábora.

Ferdinanda Peroutku, celoživotního odpůrce totalit všeho druhu, nezlomili ani nacisté, ani komunisté.

Svými nepravdivými slovy, která jste přednesl na vysoce sledované, prestižní akci, přenášené živě Českou televizí, jste hrubě poškodil dobré jméno významné postavy českých dějin 20. století.

Pane prezidente, vyzýváme Vás, abyste doložil svá výše uvedená tvrzení. Pokud tak neučiníte, žádáme Vás, abyste se za svá slova o Ferdinandu Peroutkovi veřejně omluvil.

Ferdinand Peroutka není příkladem intelektuála, který by selhal v krizové situaci.


V Praze 1. února 2015

Za Sdružení Ferdinanda Peroutky

Jiří Kánský, předseda
Jaroslava Vorlová, jednatelka
Terezie Kaslová, členka, vnučka Ferdinanda Peroutky
Jan Petránek, člen
Vladimír Bako, člen
Libuše Koubská, členka
Margareta Vojtková, členka
Martin Groman, člen
Jan Dražan, člen, pravnuk Ferdinanda Peroutky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!