5. května 2017 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Se Sobotkou jsme nemluvili, řekl Zeman. Po setkání v ČVUT přitom tvrdil opak

Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman na otevření nové budovy ČVUT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman na otevření nové budovy ČVUT | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro TV Barrandov popřel vyjádření, že mluvil s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) na půdě ČVUT. Podle předchozího vyjádření pro Českou televizi však s premiérem mluvil - o odvolání Anderje Babiše. Prezident přitom během úterý překvapivě podal demisi vlády, v pátek rozhodnutí změnil na odvolání Babiše. Na rozpor ve vyjádření prezidenta upozornil server Novinky.cz.

Na Sobotkův úterní obrat, kdy před odvoláním ministra dal premiér bez předchozího upozornění přednost oznámení demise celé vlády, mohl mít přitom zmíněný Sobotkův rozhovor s prezidentem zásadní vliv, spekulují média. Zeman jej však ve čtvrtek večer popřel.

„Nedojednával jsem nic. V Parlamentních listech nedávno vyšlo svědectví těch, kteří tam byli, a které říká, že jsme se jen zdvořile pozdravili a to bylo všechno,“ řekl podle serveru Novinky.cz pro TV Barrandov.

Pro Českou televizi ale v úterý před budovou ČVUT, kde se otevíral nový kyberinstitut, prezident mluvil jinak. „Jenom jsem ho dneska při našem krátkém setkání upozornil, že podle koaliční smlouvy na odvolání pana Babiše potřebuje souhlas předsedy hnutí ANO, což je shodou okolností pan Babiš,“ řekl Zeman.

Sobotka poději během dne oznámil demisi celého kabinetu. V pátek, po setkání s prezidentem Zemanem na Hradě, své rozhodnutí změni, demisi stáhl a rozhodl se odvolat ministra financí Andreje Babiše k 9. květnu. Věří, že Zeman bude postupovat dle ústavy a Babiše bez odkladu odvolá.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz