Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Se Zemanem slavil přední muž hazardu i normalizační cenzor

Miloš Zeman na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na tiskové konferenci. | foto: MAFRA- Jan Zátorský

PRAHA Jde o další svědectví o tom, jací lidé se pohybují v okolí budoucího prezidenta Miloše Zemana. V davu oslavujícím Zemanovu cestu na Hrad se ukázali přední zástupce českého hazardu a bývalý Sládkův republikán Petr Vrzáň i exposlanec ČSSD a normalizační cenzor Miloslav Kučera. Oba tvrdí, že přišli pouze jako hosté, Zemanovi prý nijak nepomáhali.

Vrzáň se v roce 1996 dostal za Sládkovy republikány do Poslanecké sněmovny, po jejich volebním fiasku v roce 1998 však zamířil do ČSSD. Jeho profesionální kariéra je v posledních letech spojena s hazardem.

Proslavil se především tím, že ačkoliv působil jako manažer kasina, za vlády Mirka Topolánka (ODS) se stal šéfem státního dozoru nad loteriemi. Kritiku možného střetu zájmů odbýval slovy, že praxe mu pomůže dobře se v oblasti zorientovat. Od roku 2011 působí jako výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů.

ČTĚTE TAKÉ:

Do TOP Hotelu Vrzáň dorazil jako Zemanův příznivec, jakoukoliv spolupráci odmítá. "Přece není přečin být na fotografii," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Návrat komunistického cenzora?

Poblahopřát starému příteli přišel i Miloslav Kučera. Se Zemanem se zná z poslaneckých lavic, kde v letech 1996 až 2002 seděl v barvách ČSSD. "Je to člověk, kterého léta znám a volil jsem ho. Navíc jsem tam měl řadu přátel i z dřívějška," vysvětlil účast.

Petr Vrzáň

Petr Vrzáň

Miloslav Kučera

Miloslav Kučera

Kučeru sice v 70. letech vyloučili z KSČ, i přes to v 80. letech z pozice cenzora hodnotil "ideologickou nezávadnost" textů amaterských hudebních skupin, což po roce 1989 dlouho tajil. Pokud je nedoporučil, mohly na veřejné vystupování zapomenout. V době, kdy ministerstvo kultury ovládal herec Vítězslav Jandák, nechal se najmout jako "externí konzultant pro mediální a politická stanoviska".

Narozdíl od Vrzáně bývalý poslanec Kučera otevřeně přiznal, že pracovat na Hradě pro Miloše Zemana by mu nevadilo. "Samozřejmě, kdyby dospěl k závěru, že moje zkušenosti z oblasti kultury nebo médií mu k něčemu budou, tak bych se nebránil, protože prezidentovi se neodmlouvá a bavilo by mě to. Na druhou stranu, teď jsou na řadě mladší," myslí si.

Na Petra Vrzáně ukazuje šipka, Miloslav Kučera stojí v první řadě s telefonem. Na fotografii upozornil aktivista Matěj Hollan.

Na Petra Vrzáně ukazuje šipka, Miloslav Kučera stojí v první řadě s telefonem. Na fotografii upozornil aktivista Matěj Hollan.

Ve volebním štábu se při sobotních oslavách objevil i Václav Prokůpek známý novinářskou kachnou o zmizelém romském pokladníkovi. Tvrdí o sobě také, že absolvoval téměř desítku vysokých škol, je nositel akademických titulů i scenáristou. Serveru Lidovky.cz řekl, že do TOP hotelu se akreditoval jako novinář.

Do volebního štábu dorazil i kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf, který připustil, že Zemanovi pomáhal s kampaní. Budoucí prezident však jeho slova záhy popřel. Více čtěte ZDE.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...