Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Se Zemanem slavil přední muž hazardu i normalizační cenzor

Česko

  9:00
PRAHA - Jde o další svědectví o tom, jací lidé se pohybují v okolí budoucího prezidenta Miloše Zemana. V davu oslavujícím Zemanovu cestu na Hrad se ukázali přední zástupce českého hazardu a bývalý Sládkův republikán Petr Vrzáň i exposlanec ČSSD a normalizační cenzor Miloslav Kučera. Oba tvrdí, že přišli pouze jako hosté, Zemanovi prý nijak nepomáhali.

Miloš Zeman na tiskové konferenci. foto: MAFRA- Jan Zátorský

Vrzáň se v roce 1996 dostal za Sládkovy republikány do Poslanecké sněmovny, po jejich volebním fiasku v roce 1998 však zamířil do ČSSD. Jeho profesionální kariéra je v posledních letech spojena s hazardem.

Proslavil se především tím, že ačkoliv působil jako manažer kasina, za vlády Mirka Topolánka (ODS) se stal šéfem státního dozoru nad loteriemi. Kritiku možného střetu zájmů odbýval slovy, že praxe mu pomůže dobře se v oblasti zorientovat. Od roku 2011 působí jako výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů.

ČTĚTE TAKÉ:

Do TOP Hotelu Vrzáň dorazil jako Zemanův příznivec, jakoukoliv spolupráci odmítá. "Přece není přečin být na fotografii," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz.

Návrat komunistického cenzora?

Poblahopřát starému příteli přišel i Miloslav Kučera. Se Zemanem se zná z poslaneckých lavic, kde v letech 1996 až 2002 seděl v barvách ČSSD. "Je to člověk, kterého léta znám a volil jsem ho. Navíc jsem tam měl řadu přátel i z dřívějška," vysvětlil účast.

Petr Vrzáň

Miloslav Kučera

Kučeru sice v 70. letech vyloučili z KSČ, i přes to v 80. letech z pozice cenzora hodnotil "ideologickou nezávadnost" textů amaterských hudebních skupin, což po roce 1989 dlouho tajil. Pokud je nedoporučil, mohly na veřejné vystupování zapomenout. V době, kdy ministerstvo kultury ovládal herec Vítězslav Jandák, nechal se najmout jako "externí konzultant pro mediální a politická stanoviska".

Narozdíl od Vrzáně bývalý poslanec Kučera otevřeně přiznal, že pracovat na Hradě pro Miloše Zemana by mu nevadilo. "Samozřejmě, kdyby dospěl k závěru, že moje zkušenosti z oblasti kultury nebo médií mu k něčemu budou, tak bych se nebránil, protože prezidentovi se neodmlouvá a bavilo by mě to. Na druhou stranu, teď jsou na řadě mladší," myslí si.

Na Petra Vrzáně ukazuje šipka, Miloslav Kučera stojí v první řadě s telefonem. Na fotografii upozornil aktivista Matěj Hollan.

Ve volebním štábu se při sobotních oslavách objevil i Václav Prokůpek známý novinářskou kachnou o zmizelém romském pokladníkovi. Tvrdí o sobě také, že absolvoval téměř desítku vysokých škol, je nositel akademických titulů i scenáristou. Serveru Lidovky.cz řekl, že do TOP hotelu se akreditoval jako novinář.

Do volebního štábu dorazil i kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf, který připustil, že Zemanovi pomáhal s kampaní. Budoucí prezident však jeho slova záhy popřel. Více čtěte ZDE.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat