3. listopadu 2012 10:52, aktualizováno  11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sebekritický Nečas: ODS se stala symbolem korupce a vlády peněz

Petr Nečas při projevu na sjezdu ODS.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas při projevu na sjezdu ODS. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Předseda ODS Petr Nečas v úvodním proslovu na kongresu strany uvedl, že za volební porážku nese odpovědnost a nijak se jí nezříká. "Pro mě je tento podzim a tato politická porážka výraznou politickou praxí," prohlásil před delegáty.

"Zahlcen prací jsem začal být technokratický a nesrozumitelný pro občany," uznal Nečas svou chybu. Podle něj ale předseda ODS - který je zároveň premiérem - nemůže stíhat ke vší práci ještě i dostatečně komunikovat navenek s občany. Podle Nečase by měl být tímto úkolem pro příští období pověřen zvláštní člověk.


V následující řeči se od kritiky sebe sama dostal ke kritice strany. "Problémem ODS je, že její značka je poškozena, stala se symbolem korupce a vlády peněz," řekl Nečas. ODS podle něj s touto nálepkou musí bojovat.

Nečas si rýpnul do Topolánka

První potlesk v sále brněnského výstaviště zazněl ve chvíli, kdy Nečas prohlásil, že nedůvěryhodní lidé musí ODS dostat na okraj. Uvedl také, že vypuštění slov o kmotrech ODS bylo největším poškozením strany od "sarajevského atentátu".

Mirek Topolánek, který je na kongresu také přítomen, mu ale v tu chvíli pozornost nevěnoval. Místo toho se bavil s dalšími hosty u stolu. Byl to přitom on, který o vlivu regionálních podnikatelských bossů, takzvaných kmotrů, na stranu veřejně promluvil.

Nečas vzápětí také zkritizoval podobu kandidátek ODS. "Je na nich málo osobností, minimum nestraníků ODS názorově blízkých," prohlásil předseda ODS. Tuší zřejmě, že tudy vede cesta k úspěchu. Podobně uvažuje i předseda Strany zelených Ondřej Liška - nedávno přímo oznámil, že hodlá na základě úspěchu nezávislých kandidátů do Senátu, nominovaných SZ, s pomocí takových lidí bojovat i v dalších volbách.

Dostali jsme žlutou kratu, ne červenou

Předseda strany přesvědčoval přítomné delegáty také o tom, že ODS své voliče ještě neztratila. Podle průzkumu prý jsou ochotni jít k volbám do Poslanecké sněmovny a dát straně hlas, pokud se politika ODS změní. "Dostali jsme žlutou kartu. Nezanevřeli na nás, dali nám příležitost," tvrdil Nečas přítomným.

Podle něj ale stranu nadále poškozuje skutečnost, že ve vládě nepatří k té klidné síle, nýbrž je to právě ODS, kdo způsobuje zemětřesení. Odkázal tak na skupinu rebelujících poslanců strany, kteří nechtějí zvednout ruku pro daňový balíček, o kterém se bude hlasovat v úterý. Pokud balíček neprojde, znamenalo by to pád vlády.

spaŠárka Pálková
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!