Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šebrle mládne po boku Změlíka

Česko

Čtyřiatřicetiletý desetibojař se chce znovu pokusit propracovat na úroveň 8800 bodů

PRAHA Dobře spí, příprava mu oproti loňsku vychází, troufá si na výkon 8800 bodů a na srpnovém mistrovství světa v Berlíně se hodlá prát o obhajobu zlata z Ósaky 2007. „Cítím se výborně, chtěl bych udělat hodně bodů. Ale Robert to vidí na devět tisíc,“ říká desetibojař Roman Šebrle (34) a zmiňuje svého kamaráda, manažera a rádce Roberta Změlíka (40), olympijského vítěze z Barcelony 1992.

* LN Před rokem jste se z tréninku belhal únavou, nyní vypadáte jako v naprosté pohodě. Můžete ta období srovnat?

Loni bylo všechno špatně, už na podzim v Tatrách začaly problémy se zády, během roku přišla tři svalová zranění. Touhle dobou jsem trénoval škaredé dlouhé tratě, kdežto teď už jdu do rychlosti. Už jen „došťouchávám“ formu na Götzis, který je o posledním květnovém víkendu.

* LN Zdraví vás tedy už netrápí?

Musím to zaklepat, netrápí. Opustili jsme bydlení v mém sportovním centru v Praze-Vokovicích, kde jsem nemohl spát, a vrátili se do původního domu na periferii města. Začal jsem víc rehabilitovat, pominuly starosti s provozem centra, což jsem přehrál na Roberta – jako byznysmen v tom umí chodit. A jsem zdravej! Když se člověk pořádně vyspí, hned je mu líp... A spolupráce s Robertem? Vlastně ani nevím, kdo koho k sobě přibral! (směje se)

* LN Uposlechl jste nějaké Změlíkovy rady?

Kromě toho, že už se nemusím starat o sportovní centrum a jsme společníky, protože v opačném případě bych mohl sportovní kariéru zabalit, je to řada dalších věcí. Třeba teď rehabilituju každý den, což dřív nebývalo, a díky všemu jsem mnohem klidnější, pozitivnější.

* LN Mohl byste přiblížit váš problém se spaním ve vokovickém domě?

Já tady nespal první měsíc. Říkal jsem si, že je to kvůli starostem se sportovním centrem, jenže na soustředění jsem pak spal, a doma zase ne. Tak jsem si v lednu zajel na noc do starého domu a bylo to úžasné, prospal jsem celou noc. Teď už tam bydlíme celá rodina. Asi jsem trochu citlivější, protože moje žena a děti ve Vokovicích problém se spaním neměly.

* LN Co jste udělal s vokovickým bytem?

Pronajal jsem ho.

* LN Kterému chudákovi?

Bydlí v něm generální ředitel Toyoty pro Česko. Ale spí dobře, jemu dům na místě někdejšího popeliště vyhovuje. Jak říká Robert – určitě je to proto, že je tady jako Japonec vlastně vzhůru nohama! (směje se)

* LN Robert Změlík, který se hodlá v červnu v Kladně vrátit k desetiboji, říká, že po vašem boku mládne. Co vy vedle něho?

Já po jeho boku samozřejmě taky mládnu. Hýří elánem a entuziasmem, je neskutečný.

* LN Změlík se nedávno nechal slyšet, že budete schopný atakovat hranici vašeho světového rekordu 9026 bodů. Cítíte se na to?

Nóóó... Je to příjemné slyšet od člověka, který tomu rozumí a vidí mě při tréninku. Ale nic proti tomu – cítím se výborně jako už dlouho ne, určitě bych chtěl zase udělat nejmíň 8800 bodů. Uvidíme v sobotu při přeboru Prahy a potom v Götzisu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...