Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šebrle už vidí další výzvu

Česko

Český desetibojař zaznamenal v Berlíně dosud nejhorší výsledek z MS, kariéru ale uzavřít nehodlá

BERLÍN/PRAHA Navzdory tomu, že jedenácté místo z Berlína představuje jeho nejhorší výsledek z mistrovství světa, odmítá desetibojař Roman Šebrle uzavřít dlouhou a úspěšnou kariéru.

„Mě se hned tak nezbavíte. Atletika mě pořád baví a pokud zůstanu zdravý, olympiáda v Londýně za tři roky nemusí být utopií,“ říká slavný atlet, který oslaví v listopadu pětatřicáté narozeniny.

Poslední dvě sezony se připravoval sám. Dokonce se vrátil k tréninkovým deníkům z doby, kdy se chystal pod taktovkou kouče Zdeňka Váni na olympijské hry v Sydney, kde získal stříbro.

„Přirozenou ztrátu rychlosti dohání silou, ale v takovém případě jde v řadě disciplín pryč technika. Na rychlosti pracovat musí, jenže ne podle někdejších deníků, kdy mu bylo o devět roků míň,“ zamýšlí se Váňa. „Někdo mu to musí říct,“ dodává.

Zkušený trenér přiznává, že jej poslední výsledek jeho bývalého svěřence mrzí.

„Přál jsem mu úspěch, ale za to si nic nekoupí. Na tento výsledek má právo, ale jsem přesvědčený, že pořád může nasbírat mnohem víc než 8266 bodů.“ Pořád sám sobě trenérem Disciplín, které Šebrlemu nevyšly podle představ, bylo víc, nicméně lidé kolem mistra světa z Ósaky 2007 upozorňují, že medaile se definitivně vzdálila až po osmé z nich. Ve skoku o tyči zůstal na 460 centimetrech.

„Zvládnout pět metrů, což umí, měl by o sto dvacet bodů víc a byl by čtvrtý. Pak by v oštěpu zabojoval a na patnáctce by to nepustil,“ jsou přesvědčeni Šebrleho trenér Dalibor Kupka i kamarád a manažer Robert Změlík.

„Taková byla představa. Chtěl jsem skočit pět metrů, oštěpem hodit sedmdesát a porvat se na patnáctistovce,“ souhlasí Šebrle. „Jenže to nevyšlo a bojovat o šesté místo mě bavilo kdysi, teď už ne,“ vysvětluje.

„Šlo o shodu náhod a smůlu, že to nevyšlo. Bronz mělo dlouho na dosah šest závodníků a Roman patřil mezi ně,“ dodává Změlík.

Podobně jako Váňa si není ani Kupka jistý, že by návrat k někdejším tréninkům byl správným krokem. „Váňovy tréninky byly šité spíš na Dvořku, myslím, že Roman by mohl trénovat trochu jinak. Nevím, jestli se na třítýdenní červencové přípravě v Nymburce nevybil, když druhý den desetiboje v Berlíně ztratil sílu,“ přemítá kouč, který měl v poslední době spíše roli poradce. „Tréninky jsem si úplně sám nechystal, s Dálou jsme všechno konzultovali,“ říká Šebrle.

Jak to na relaci trenér - závodník bude dál? „Konzultace budou pokračovat,“ má jasno Šebrle, který však nyní musí najít kompromis mezi kvalitním tréninkem a zdravím.

„Pokud zůstanu zdravý, můžu příští rok na mistrovství Evropy v Barceloně udělat 8600 bodů,“ míní.

„Může, ale nesmí zbytečně trénovat sílu, té má na rozdávání. Je třeba začít od píky pracovat na rychlosti,“ myslí si Váňa.

„Prvky směrem k rychlosti do přípravy zařadíme, je to jeden z našich záměrů,“ slibuje Změlík.

***

Co dělají Šebrleho velcí soupeři Bryan Clay (29) Olympijský vítěz v Pekingu se pak dlouho věnoval reklamním aktivitám, na prahu léta se zranil. Erki Nool (39) Vítěz OH v Sydney uzavřel kariéru v roce 2005, nyní je poslancem v estonském parlamentu. Tomáš Dvořák (37) Mistr světa z let 1997, 1999 a 2001 přestal závodit loni, v Dukle trénuje mladé vícebojaře.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...