Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedíte si na uších, nejste ve formě, řekl Zeman moderátorce. Hrozný příklad veřejnosti, reagují osobnosti

Česko

  15:24aktualizováno  21:33
PRAHA - Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na CNN Prima News opakovaně osočil moderátorku Terezii Tománkovou z toho, že nedává pozor a sedí si na uších. Nařkl ji z toho proto, že se ho několikrát ptala na otázky, na které dle svého názoru odpověděl už v původním projevu. Na sociálních sítích schytal za své chování kritiku nejen od politiků, ale také od některých odborníků či novinářů. Televizní stanice moderátorce poděkovala.

Prezident Zeman nejprve pronesl na CNN Prima News projev k občanům, v němž mimo jiné uvedl, že kauza Vrbětice zatím ještě není spolehlivě uzavřena a že nejsou prokazatelné důkazy, že by za výbuchy z roku 2014 stála ruská rozvědka GRU. 

Nedělní projev prezidenta republiky Miloše Zemana ohledně vrbětické kauzy a zapojení ruských příslušníků GRU do zdejších výbuchů. Formou Wordcloudu (nejčastěji využitá slova jsou nejvýraznější).

V následujícím rozhovoru se moderátorka Terezie Tománková opakovaně ptala na doplňující dotazy k projevu, na což prezident Zeman reagoval nevybíravými narážkami. „Vy si dnes opravdu sedíte na uších, opakuji to potřetí,“ řekl mimo jiné Zeman. „Dnes opravdu nejste ve formě,“ dodal po další otázce ze strany Tománkové. 

Prezident Miloš Zeman vystoupil 25. dubna 2021 v televizi Prima s projevem ke...
Prezident Miloš Zeman při jmenování předsedkyně AV ČR.

„Jste půvabná, ale to, co vám chci říct, byste nepochopila,“ řekl také Zeman. V závěru také moderátorku vyzval, aby si do pořadu Partie pozvala vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a dodal: „Snad ho bude zpovídat stejně urputně jako mě,“ řekl Zeman. Už předtím uvedl, že si na rozhovor s Hamáčkem má Tománková „získat více informací“, ať nedopadne jako při rozhovoru se Zemanem.

Poté, co v průběhu nedělního odpoledne vyvolaly prezidentovy poznámky silnou reakci veřejnosti, televizní stanice CNN Prima News moderátorce Tománkové na Twitteru poděkovala a vyjádřila podporu. „Celou situaci zvládla a předvedla vysokou profesionalitu a to jak ve vypjatých chvílích rozhovoru s prezidentem, tak i během dalších dvou hodin diskusí s ústavními činiteli i zástupci politických stran,“ stojí ve vyjádření.

Rozhovor bych ukončil, nechutné ponižování, reagují politici

Na Zemanovu adresu se vyjádřila řada kritiků, kteří jeho narážky na moderátorku Tománkovou považují za naprosto nepřijatelné a lidsky neslušné. „Chování pana Zemana k Terezii Tománkové bylo pokračováním jeho mnohaletého buranství. Je smutné, že 2 853 390 občanů to v prezidentské volbě posvětilo,“ napsala například šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Pan prezident se chová vůči paní moderátorce dost trapně, ty narážky na ní od prezidenta republiky jsou hodně za hranou slušného chování,“ vzkázal Zemanovi předseda Lidovců Marian Jurečka. K němu se přidala i první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. 

„Vážně se takhle ještě někdo veřejně chová k ženám v 2021? Urážky, že by moderátorka něco nepochopila? Urážky za opakování otázek? Urážky, že je špatně připravena? Hrozný příklad celé veřejnosti, že něco takového je přijatelné a snad normální. Není. Slušnost není slabost,“ napsala Jelínková.

Poslankyně za hnutí STAN Věra Kovářová uvedla, že se Zeman při rozhovoru choval hanebně. „Nevím, co tomu člověku paní Tománková provedla, ale muselo to být něco strašidelného. Chová se k ní hrozně. Hanba!“ napsala Kovářová.

Za Tománkovou se postavil i jiný známý novinář a moderátor z internetové televize DVTV Martin Veselovský. „Daň za to, že prezident chodí do Partie, je strašná. Muset se nechat urážet bez jakékoliv reakce, musí být pro Terezii Tománkovou vysilující. A ze strany prezidenta nedůstojné,“ napsal Veselovský na Twitteru.

Děkanka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a odbornice na mediální studia Alice Němcová Tejkalová na Twitteru napsala, že Tománková zvládla rozhovor se Zemanem výborně.  „Klobouk dolů, jak je (Tománková) klidná a věcná. Klíčová otázka je: Na čem si sedí pan prezident?“ reagovala Němcová Tejkalová na zmíněnou narážku prezidenta, že si moderátorka „sedí na uších.“ „Ukazuje se, jak už definitivně zmizel někdejší skvělý rétor, nejsou ani záblesky. Zbyl jen obyčejný, nekritický agresor,“ dodala na adresu prezidenta Zemana děkanka FSV UK.

Výkon moderátorky ocenil i senátor Václav Láska. „Moderátorka Primy Terezie Tománková schytala asi nejvíc urážek od hosta (náhodou prezidenta ČR) v historii moderování u nás. Přesto zvládla vést ten rozhovor výborně. Já před ní smekám,“ napsal Láska.

„Prezidentovo urážení a ponižování Terezie Tománkové považuji za nechutné. Takto se chovat k ženě je výrazem naprostého buranství a neúcty,“ dodal někdejší Zemanův protikandidát ze druhého kola prezidentské volby, senátor Jiří Drahoš.

Zemanovo chování na Twitteru odsoudil i jeho někdejší vyzyvatel v prezidentské volbě z roku 2013 Karel Schwarzenberg. „To mentorování jako by byla žačka 3.třídy a on ředitel školy, a to velmi špatné, jinak by tam ředitelem nebyl, to považuji opravdu za nemožné. Tak se žádný chlap vůči ženě nesmí chovat a už vůbec ne prezident,“ uvedl mimo jiné čestný předseda strany TOP09.

Autoři: