Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedláčka v mikině neměli na předávání vyznamenání pustit, tvrdí Špaček

Česko

  10:28
PRAHA - Režisér Robert Sedláček převzal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana ve sportovní bundě. „Děti se už oblékají slavnostněji do loutkového divadla,“ míní odborník na etiketu Ladislav Špaček, podle něhož Sedláček svým oblečením urazil miliony diváků i samotné vyznamenání.

Robert Sedláček zvolil na předávání státních vyznamenání 28. října značně neformální oděv. Na snímku s Filipem Renčem (vlevo). foto: MAFRA - František VlčekČTK

Ladislav Špaček působil jako mluvčí prezidenta Václava Havla. Veřejnost ho zná i jako odborníka na etiketu, kterou se snaží zábavným způsobem popularizovat. Je například autorem knihy Velká kniha etikety nebo Nová velká kniha etikety.

Ladislav Špaček

Lidovky.cz: Co říkáte na to, že režisér a dokumentarista Robert Sedláček převzal státní vyznamenání ve sportovní bundě?
Byl jsem otřesen. Jestli vzdělaný a inteligentní člověk postrádá natolik emoční a sociální inteligenci, že nechápe, že si na nejvýznamnější státní akt má vzít společenské oblečení, tak to svědčí o nějakém... nechci ho urážet víc než je třeba. On se víc urazil před zraky statisíců, možná milionů diváků. Všichni si o něm mysleli své. Je to prostě urážlivé vůči prezidentovi republiky. Je to urážlivé vůči vyznamenání, které dostává. Je to urážlivé vůči divákům v sálu a u televizních obrazovek. Je to státní akt, na který by se měl člověk obléci společensky. Děti se už oblékají slavnostněji do loutkového divadla. Pan Sedláček si navíc mohl od někoho půjčit sako, košili a kravatu. Je to neuvěřitelná ostuda. Jsem otřesen.

Anketa

Byl podle vás režisér Robert Sedláček vhodně oblečen?

ANO 871
NE 14121

Lidovky.cz: Jak měli podobnou situaci řešit organizátoři z hradní kanceláře?
Neměli ho tam pustit. Ten státní akt má určitou důstojnost a za tu důstojnost ručí pořadatelé. Všichni lidé, kteří včera vstupovali do prostorů Pražského hradu, měli uveden určitý dress code. Pokud ho měl někdo dodržet, tak především ti, kteří byli středem pozornosti a kvůli kterým se celá ceremonie konala. Pořadatelé to mohli vyřešit tím, že by mu něco půjčili. Vždy je tam někdo, kdo by mu byl ochoten dát sako. Já bych to udělal.

Režisér a scenárista Robert Sedláček (vpravo) obdržel od prezidenta Miloše...

Lidovky.cz: Mohli pořadatelé zjistit, co má pan Sedláček na sobě už před tím, než nastoupil k převzetí vyznamenání?
Laureáti přicházejí na místo několik hodin předem. To znamená, že se shromažďují v hradní apelaci, což je ta místnost, kde všichni v budoucnu ocenění čekají. Tam také probíhá hradní zkouška. Poté opět nějaký čas čekají a pak teprve usedají naostro do těch křesel. To znamená, že je několik hodin času, jak toho člověka poslat převléci. Vím, že je to obtížné, pokud to ten člověk necítí sám. Na druhou stranu je ten státní akt znehodnocen tím, že se tam posadil v nějaké flísové bundě.

Hrad oblečení bagatelizoval, Sedláček odmítl mluvit

  • Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček důležitost nošení společenského oděvu na slavnostním večeru u příležitosti udělení státních vyznamenání bagatelizoval. "Podstatný je přínos vyznamenaných, jejich činy," vzkázal ve středu ráno přes SMS. „"Udělování a propůjčování státních vyznamenání je oceněním přínosu konkrétních lidí, nikoliv jejich garderoby,"  dodal Ovčáček.
  • Lidovky.cz se snažily získat i vyjádření Roberta Sedláčka. Ten však odmítl věc komentovat vzhledem k tomu, jak o něm server píše.
  • Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt odmítl serveru Lidovky.cz situaci komentovat. „Obraťte se prosím na tiskového mluvčího Hradu,“ řekl.
Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat