Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedm mužů odemkne klenoty

Česko

PRAHA Probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta, biskup Václav Malý, se dnes v 17 hodin vypraví do nejstřeženější komnaty na Pražském hradě. Oblékne si sváteční roucho a půjde pěšky, neboť z kanceláře kapituly to má jen pár kroků. Václav Malý je jednou ze sedmi významných osobností, které mají právo odemykat korunní komnatu v kapli sv. Václava ve svatovítské katedrále. Právě tam se uchovává nejcennější český poklad, korunovační klenoty.

Teď mají být vyzvednuty ze zdobeného trezoru vyloženého sametem. Od soboty po následujících deset dní budou po pěti letech opět vystaveny na Hradě. Biskup Malý rituál odemykání zná, podstoupí ho už potřetí. On i další „klíčníci“ nejprve jeden po druhém odemknou sedm zámků od ocelových dveří v rohu svatováclavské kaple. Pak vyjdou po točitých schodech do komnaty, kde stojí ozdobná skříňka připomínající relikviář. To je trezor, kde „klíčníky“ čeká další odemykání. Pak už jen pohled na skvosty. „Vždycky se nejdřív zahledím na svatováclavskou korunu,“ říká Malý.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Podle biskupa je dobré si připomenout, že svatováclavskou korunu nechal zhotovit Karel IV. pro korunovace českých králů. Byl také první, kdo se touto zlatou čelenkou s 96 drahými kameny nechal korunovat.

Malý si pro vzácný klíč nepřichystal žádné pouzdro. „Budu ho mít u sebe,“ řekl bez bližších podrobností. Věří, že až se v půl šesté začnou zámky odemykat, vše půjde hladce. Nepotká se tam ale s kardinálem a pražským arcibiskupem Miloslavem Vlkem. Ten bude tou dobou zahajovat v Římě výstavu Česká bible v průběhu staletí. Zastoupí ho vikář pražského arcibiskupství Michael Slavík.

V posledních 15 letech se nic dramatického při rituálu nestalo. To v roce 1911 volali na pomoc zámečníka i zedníka a odemykání trvalo několik hodin.

Odemčením rituál nekončí. Památkáři poté vyjmou pouzdra s klenoty a snesou je do kaple, kde je na oltáři vyjmou. Pak je ve speciálních nosítkách odnesou do Vladislavského sálu, kde je prohlédne zlatnický mistr. Hradní nádvoří je uzavřeno a přísně střeženo.

Soubor korunovačních klenotů tvoří svatováclavská koruna, jablko a žezlo a korunovační plášť s doplňky. Většinou se s nimi vystavuje i svatováclavský meč a korunovační kříž. Tentokrát bude na výstavě i dalších čtyřicet exponátů, které s korunovací souvisejí. Budou to například relikviáře a deskové obrazy, které se používaly při korunovaci.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat