Teď mají být vyzvednuty ze zdobeného trezoru vyloženého sametem. Od soboty po následujících deset dní budou po pěti letech opět vystaveny na Hradě. Biskup Malý rituál odemykání zná, podstoupí ho už potřetí. On i další „klíčníci“ nejprve jeden po druhém odemknou sedm zámků od ocelových dveří v rohu svatováclavské kaple. Pak vyjdou po točitých schodech do komnaty, kde stojí ozdobná skříňka připomínající relikviář. To je trezor, kde „klíčníky“ čeká další odemykání. Pak už jen pohled na skvosty. „Vždycky se nejdřív zahledím na svatováclavskou korunu,“ říká Malý.
Pokračování na straně 3
Dokončení ze strany 1
Podle biskupa je dobré si připomenout, že svatováclavskou korunu nechal zhotovit Karel IV. pro korunovace českých králů. Byl také první, kdo se touto zlatou čelenkou s 96 drahými kameny nechal korunovat.
Malý si pro vzácný klíč nepřichystal žádné pouzdro. „Budu ho mít u sebe,“ řekl bez bližších podrobností. Věří, že až se v půl šesté začnou zámky odemykat, vše půjde hladce. Nepotká se tam ale s kardinálem a pražským arcibiskupem Miloslavem Vlkem. Ten bude tou dobou zahajovat v Římě výstavu Česká bible v průběhu staletí. Zastoupí ho vikář pražského arcibiskupství Michael Slavík.
V posledních 15 letech se nic dramatického při rituálu nestalo. To v roce 1911 volali na pomoc zámečníka i zedníka a odemykání trvalo několik hodin.
Odemčením rituál nekončí. Památkáři poté vyjmou pouzdra s klenoty a snesou je do kaple, kde je na oltáři vyjmou. Pak je ve speciálních nosítkách odnesou do Vladislavského sálu, kde je prohlédne zlatnický mistr. Hradní nádvoří je uzavřeno a přísně střeženo.
Soubor korunovačních klenotů tvoří svatováclavská koruna, jablko a žezlo a korunovační plášť s doplňky. Většinou se s nimi vystavuje i svatováclavský meč a korunovační kříž. Tentokrát bude na výstavě i dalších čtyřicet exponátů, které s korunovací souvisejí. Budou to například relikviáře a deskové obrazy, které se používaly při korunovaci.