Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedm stran nedodrželo pravidla financování kampaně loni u voleb

Česko

  9:19
BRNO - Sedm politických stran a hnutí nedodrželo pravidla financování volební kampaně v souvislosti s loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Ve zprávě to uvedl Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Tři z nich pokutoval částkami 35 000, 15 000 a 10 000 korun, zbytek napomenul. Člen vedení úřadu Tomáš Hudeček řekl, že mezi chybujícími není žádná parlamentní strana.
Volební urna - ilustrační foto

Volební urna - ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Strany a hnutí, které se říjnových voleb zúčastnily, měly nejpozději do 22. ledna letošního roku zveřejnit a předložit úřadu zprávu o financování volební kampaně a veškeré účetnictví týkající se této kampaně. Ve čtyřech případech má úřad za prokázané, že subjekt v zákonné lhůtě nezaslal veškeré účetnictví kampaně, ale předložil ho až po výzvě. V takových případech úřad udělil napomenutí.

V jednom případě hnutí tři dny před volbami nezveřejnilo na internetových stránkách v zákonem požadovaném formátu údaje o osobách, které uhradily nebo se zavázaly uhradit výdaje na kampaň, případně poskytly peněžitý dar nebo bezúplatné plnění. Nezveřejnilo to ani na výzvu a úřadu nedoručilo zprávu o financování kampaně ani účetnictví. Dostalo za to pokutu 35 000 korun.

V dalším případě úřad nedostal volební účetnictví, a proto subjekt pokutoval 15 000 korunami, v posledním případě byla zpráva vypracovaná na neplatném formuláři. Úřad na to sice uskupení upozornil, ale do dnešního dne na to nereagoval, proto dostal pokutu 10 000 korun.

Ve všech případech rozhodl úřad o sankci formou příkazu. Proti němu mohou subjekty podat odpor, čímž zruší rozhodnutí a povede to k zahájení obvyklého správního řízení.

Autor:

Mohlo by vás zajímat