25. října 2013 14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sedm variant povolebních koalic: kdo může podpořit ČSSD

Možné povolební koalice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Možné povolební koalice. | foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

PRAHA Politická scéna bude po volbách nejspíš barevnější. Zatímco v roce 2010 zasedli ve sněmovně poslanci z pěti stran, nyní tu může být zastoupeno sedm osm subjektů. Hlavní silou v zemi budou zřejmě sociální demokraté a právě oni budou podle všeho jako první skládat vládu. Dá-li jim k tomu aspoň pověření prezident Miloš Zeman. Variant koalic s více než 101 hlasy ale ve dvousetčlenné sněmovně může být celá řada. LN nabízejí sedm možností.

Nadvláda levice

Nadvláda levice

Nadvláda levice

Menšinová vláda sociální demokracie s podporou komunistů byla několik měsíců jedinou reálnou variantou. Poslední průzkumy ale ukázaly na výrazné oslabení ČSSD. Není proto jisté, zda spojení ČSSD + KSČM dosáhne počtu aspoň 101 poslanců. Variantu preferuje šéf ČSSD Bohuslav Sobotka i prezident Zeman. Komunisté nejsou proti. Strany by si musely vyříkat odlišné názory na úpravu DPH a shodnout se na podobě progresivního zdanění. Koalice by zřejmě znamenala přehodnocení církevních restitucí. A zcela jistě konec II. pilíře penzí. Chybějící hlasy do nadpoloviční většiny by mohli levici poskytnout Zemanovci. Jejich nástup do sněmovny je ale nejistý.

Vláda sociální jistoty

Vláda sociální jistoty

Vláda sociální jistoty

Co má společného miliardář Andrej Babiš a sociální demokraté, kteří chtějí hájit nízkopříjmové vrstvy? Programových průniků je řada, mezi nimi i uzákonění minimálního důchodu. Spojenectví by ale přineslo také výrazné rozpory. Jak v postoji ke II. pilíři, který chce hnutí ANO pro nováčky na pracovním trhu zavádět povinně, tak ve věci progresivního zdanění a zvýšení daní firmám. ČSSD tu říká ano, Babiš ne. Sobotka varuje, že kvůli ANO by se vláda mohla do jednoho dvou let rozpadnout, koalici s hnutím ale nevyloučil. Babiš tvrdí, že chce zůstat v opozici. Ani on ale neřekl ČSSD jasné ne.

Proevropská vláda

Proevropská vláda

Proevropská vláda

Vládní spojení sociální demokracie s TOP 09 předem odmítl prezident Zeman. A snad jedině společný cíl - omezit v ústavě pravomoci hlavy státu - obě strany spojuje. Přesto to byl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, kdo označil ČSSD za jedinou stranu, se kterou by mohla jít topka do koalice. Sobotka podobnou představu opakovaně odmítl. Strany se zásadně liší v pohledu na daňovou a důchodovou politiku. Společně by se mohly naopak zamýšlet nad kroky vedoucími k přijetí eura.

Vláda změny a pořádku

Vláda změny a pořádku

Vláda změny a pořádku

Lidovci se křižují před účastí ve vládě opřené o komunisty. Proti Babišovi se ale jejich šéf Pavel Bělobrádek nikdy ostře nevymezil. ČSSD by v koalici s KDU-ČSL získala spojence pro prosazení daňové progrese.

Vláda jistoty podnikání

Vláda jistoty podnikání

Vláda jistoty podnikání

Návrat poslanců KDU-ČSL do sněmovny by mohl vykřesat naději také pro další vládu pravého středu. Lidovci jsou od vizí TOP 09 a ODS programově dál než od představ ČSSD. Vzájemnou domluvu nikdo z nich nevyloučil.

Vláda II. pilíře

Vláda II. pilíře

Vláda II. pilíře

Bylo by to popření všeho, co o sobě navzájem každý z nich řekl. Volební lídryně ODS Miroslava Němcová opakovaně varovala před vládou s člověkem, který byl v KSČ, a možná byl dokonce agentem StB. Podobně i šéf TOP 09 Schwarzenberg. Babiš naopak viní pravici z toho, že vládla s kmotry, neuměla vybrat daně ani nastartovat ekonomiku. Kdyby však všichni nechali osobní útoky za dveřmi, nalezli by řadu programových průniků. Především daňovou stabilitu a zachování II. pilíře.

Divoká varianta

Vláda nižší DPH

Byla by to vláda rozhněvaných. ANO, Úsvit přímé demokracie i KSČM mají společnou výchozí pozici. Ve vládě České republiky nikdo z trojice nebyl, a společně tak mohou lamentovat nad poměry, ve kterých se země nachází. S dodatkem, že znají recept, jak to zlepšit. Zásadní shodu by ale zřejmě nalezli jen nad snížením základní sazby DPH.

Divoká varianta

Divoká varianta

Lidové noviny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?