28. listopadu 2013 11:09, aktualizováno  14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf ANO na Vysočině Sobotka nepřijme mandát poslance. Nahradí ho Kott

Šéf ANO na Vysočině Jan Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ANO na Vysočině Jan Sobotka | foto: www.anobudelip.cz

Předseda hnutí ANO na Vysočině Jan Sobotka nepřijme mandát poslance. K tomuto kroku Sobotku vyzval v úterý sněmovní klub hnutí kvůli jeho splátkovému kalendáři vůči zdravotní pojišťovně. Mandát poslance je připraven přijmout Josef Kott, který byl na kandidátce Vysočiny čtvrtý.

Sobotka jej neuvedl v čestném prohlášení o bezdlužnosti, které hnutí ANO po kandidátech vyžadovalo. Sobotka měl v dolní komoře nahradit Miloslava Bačiaka, jenž se vzdal mandátu kvůli sporné minulosti.

"Pochybil jsem a vyvodil jsem z toho osobní odpovědnost," uvedl Sobotka, za kterého by měl do sněmovny nastoupit další náhradník na kandidátce ANO na Vysočině, produktový manažer Josef Kott. "Mé pochybení spočívá v neuvedení informace o splátkovém kalendáři vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně, který jsem měl nastaven v době, kdy jsem byl již členem hnutí ANO. Tuto pohledávku splácím," dodal Sobotka.

Zdůraznil, že nedluží na sociálním pojištění ani finančnímu úřadu. "Nikoli mojí chybou, ale mojí plnou odpovědností došlo k tomu, že jsem neodevzdal včas daňové přiznání za rok 2012," řekl Sobotka. Vůči finančnímu úřadu ale dluh neměl, daňová povinnost mu prý nevznikla.

Sobotka je podle Faltýnka členem hnutí od počátku, pochybil při vyplňování čestného prohlášení o bezdlužnosti. "Jako čestný člověk svoji chybu uznal," řekl Faltýnek. Skutečnost, že nepřijímá mandát, podle něho Sobotka doloží podpisem mandátovému a imunitnímu výboru do příští sněmovní schůze, která začne ve středu.

"Hnutí ANO nechce hodit kvůli pochybením pana Sobotku přes palubu, závazky vyřešil a řeší. ANO ho považuje za čestného člověka," zdůraznil Faltýnek, podle kterého se ale u politiků musí ctít presumpce viny. O Sobotkově setrvání v hnutí a na pozici krajského předsedy rozhodnou orgány uskupení, dodal Faltýnek.

Bačiak složil mandát, protože se už před volbami ukázalo, že zamlčel svou minulost politruka a údajně i titul RSDr., udělovaný komunisty.

Post poslance přijme Josef Kott

Kandidát hnutí ANO na Vysočině Josef Kott je připraven přijmout mandát poslance. Řekl, že neví o ničem, co by mu v tom mohlo bránit. Kott byl na kandidátce na čtvrtém místě, na Vysočině přitom hnutí ANO získalo dva poslanecké mandáty.

"Nepočítal jsem s tím," řekl Kott k tomu, že se mu otevřela cesta do sněmovny. Uvedl, že podobné problémy jako Sobotka mít nebude. "Jsem zaměstnancem, tudíž za mě platí sociální a zdravotní platí zaměstnavatel. Daňové přiznání si šest sedm roků podávám sám. Tam si dovolím tvrdit, že problémy mít nebudu," řekl. Zároveň uvedl, že až do svého loňského vstupu do hnutí ANO nebyl ani členem žádné politické strany.

Dvaačtyřicetiletý Kott žije v Olešné na Pelhřimovsku, kde s manželkou Hanou vychovává tři děti. Uvedl, že od ukončení studia na českobudějovické vysoké škole zemědělské v roce 1995 pracoval na různých pozicích ve společnosti ZZN Pelhřimov. Podnik teď patří Agrofertu Andreje Babiše. Kott tam nyní pracuje na postu produktového manažera, který se stará o obchod s komoditami.

ČTK, Lidovky.cz