Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf ÚOHS Rafaj dosazuje do funkcí členy své rodiny a známé, v klíčové komisi sedí jeho zeť

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | foto: ČTK

PRAHA Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj dosazuje do klíčové komise své rodinné příslušníky a známé. Zákon mu to však ve svém znění nijak nezakazuje, neboť vyžaduje do pozic komise pouze odborníky. V rozkladové komisi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tak sedí Rafajův zeť či bývalí kolegové z politiky. Informoval o tom v úterý deník MF DNES.

Ve stejné klíčové komisi úřadu, která posuzuje miliardové zakázky, do roku 2015 seděla také Rafajova dcera Petra Rafajová (dnes Kubínová). Nyní v komisi sedí její manžel, tedy Rafajův zeť Petr Kubín. Podle MF DNES se redakci nepodařilo kontaktovat Kubína ani samotného Rafaje.

Úřad skrze svého mluvčího Martina Švandu reagoval pouze slovy, že „zastoupeni v komisích jsou odborníci na veřejné zakázky z advokacie, akademické sféry či komunální a státní správy bez ohledu na politickou příslušnost“. Podle něj je jmenování členů komise plně v kompetenci předsedy ÚOHS. Zarážející je ale Švandův výrok, že Kubín sedí v rozkladové komisi od roku 2019, podle dokumentů, které má údajně deník k dispozici, však měl být Kubín v této komisi už v červnu 2018.

V komisi podle MF DNES sedí například i Ladislav Olšar, který je členem frýdecké buňky ČSSD, odkud pochází i Rafaj. Olšar podle informací deníku nemá vysokoškolské vzdělání. Ten se však ohradil tím, že své místo v komisi má díky dvanáctiletým zkušenostem z pozice starosty v obci Bystřice. To, že by ho do funkce Rafaj dosadil na základě známosti, odmítl.

Ve stejné komisi sedí také Olšarův stranický kolega Jakub Kuwalok, který zasedá v zastupitelstvu dvoutisícové obce Hrádek v okrese Frýdek-Místek. Ten však své působení v komisi podle deníku odmítl komentovat.

Rozkladová komise jako poradní orgán Rafaje

MF DNES dále upozorňuje na to, že ještě před pár měsíci šéfovi ÚOHS radil i místostarosta části Brno-střed Jiří Švachula, který je nyní ve vazbě. Podle policie měl Švachula fungovat jako spojení mezi šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a Rafajem, přičemž oba jsou stíháni za manipulaci miliardové zakázky na mýto.

Rozkladová komise slouží v ÚOHS jako poradní orgán šéfa úřadu Rafaje. Ten může rozhodnutí svých podřízených změnit. „Předseda úřadu při svém rozhodování respektuje návrh rozkladové komise v dané věci, tedy se neodchyluje od návrhu rozhodnutí rozkladové komise,“ vysvětlila pro MF DNES ředitelka Rafajova kabinetu Jiřina Valešová.

V komisi sedí několik zástupců vlivných advokátních kanceláří. Rafajovi tak radí například Lenka Knopová, členka advokátní kanceláře Radka Pokorného. Ten patřil dříve k vlivným osobám v ČSSD s vazbami na tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku. Další dva členové komise pochází z advokátní kanceláře, ve které působí někdejší ministryně Petra Buzková. Mimo jiné v komisi sedí také advokát Jiří Nováček, člověk Daniela Křetínského, nebo právník Miloš Koudelka s blízkými vazbami na prezidenta Miloše Zemana.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...