130 let

Šéf auditorů obětí honby za bonusy

Česko

Špičkový manažer firmy Deloitte zkresloval účetnictví. Celkem až o 100 milionů * Firma často radí také státu

PRAHA Ze dne na den zmizel z vrcholného vedení české pobočky renomované auditorské firmy Deloitte její vedoucí partner oddělení consulting pro střední Evropu Petr Kymlička. Důvodem bleskového odchodu špičkového manažera, který ve společnosti působil jedenáct let, je podle důvěryhodných zdrojů LN zkreslování účetnictví firmy.

Kymlička vymyslel schéma, díky kterému zatajoval před auditory této auditorské firmy náklady na projekty, jež vedl, započítával si však výnosy. Díky tomu vykazoval lepší obchodní výsledky a získával více peněz na odměnách. Rozdíly v účetnictví, které způsobil, dosahují 80 až 100 milionů korun. Přesnou výši určí audit, který si sama firma nyní provádí. Informaci LN potvrdily dva nezávislé důvěryhodné zdroje.

Kymlička obvinění odmítá. „Žádných manipulací jsem se nedopustil. Našel jsem si novou možnost uplatnění. Odešel jsem na základě vlastní iniciativy,“ řekl včera Kymlička LN. Podrobnosti odchodu odmítá komentovat i společnost Deloitte, která je významným poradcem státu v největších transakcích a spolupracuje s téměř všemi velkými českými firmami. „Mohu k tomu říci pouze to, že jsme se dohodli s panem Kymličkou a že již dále ve firmě nepracuje. Zbytek je čistě interní záležitost firmy, kterou nechceme dále komentovat,“ řekl vedoucí partner Deloitte pro Česko a Slovensko Michal Petrman. Kymličkův nástupce Zbyněk Brtinský uvedl, že Deloitte Kymličkovým jednáním škodu neutrpěla. „O žádné škodě nepřemýšlíme, nic takového nehrozí,“ tvrdí Brtinský. Kauza Kymlička ale ohrožuje důvěryhodnost firmy Deloitte, která od státu získává stamilionové zakázky na konzultační služby. V současnosti se např. uchází o zakázky na poradenství při rekonstrukci dálnice D1 a dalších dopravních projektech, za které stát plánuje utratit 150 milionů korun.

Ke zkreslování účetních výkazů vedla Kymličku s největší pravděpodobností snaha o dosažení vyšších finančních bonusů nebo ctižádost. Odměny manažerů v poradenských firmách jsou totiž většinou vázány právě na dosažené výsledky.

Pokračování na straně 14

Dokončení ze strany 1

U dlouhodobých zakázek na konzultantské a jiné služby se náklady často vyjadřují na bázi odhadů, a ty jsou manipulovatelné, upozornil Ondřej Homolka, daňový poradce právnické firmy bpv Braun Partners. „Pokud se jedná o úmyslnou manipulaci s daty, tak se jedná o trestněprávní jednání.“

Úmyslná zkreslování údajů či provádění nadměrně riskantních operací za účelem dosažení vyššího zisku nejsou na finančních trzích neobvyklá. Nejznámějším případem jsou neautorizované finanční obchody bývalého makléře francouzské banky Société Générale Jeroma Kerviela, který ve snaze vylepšit své bonusy prodělal 4,9 miliardy eur a banka se s ním v těchto dnech soudí. V Česku zaznamenala obdobné selhání makléřů ČSOB. Dva její makléři koncem roku 2000 riskantně obchodovali na mezinárodním trhu dluhopisů. Postupně nasbíranými riziky se ztráta vyšplhala až na astronomickou částku 2,4 miliardy korun. Oba makléři byli následně odsouzeni k trestu odnětí svobody a k doživotnímu splácení škody, kterou bance způsobili.

Na rozdíl od výše uvedených případů Kymlička firmě Deloitte finanční ztrátu nezpůsobil. „Neporušil zákony, pouze obcházel vnitřní pravidla, jak účtovat výsledky,“ uvedl pod podmínkou zachování anonymity zdroj obeznámený s děním v Deloitte.

Firma se prý proto s Kymličkou dohodla na jeho odchodu, nehodlá však na něj podávat trestní oznámení a řešit případ soudní cestou.

***

NIC NEKALÉHO JSEM NEPROVEDL

„Žádných manipulací jsem se nedopustil. Našel jsem si novou možnost uplatnění. Odešel jsem na základě vlastní iniciativy. Sám jsem se rozhodl.“ Petr Kymlička bývalý šéf consultingu Deloitte

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás