Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang končí

Česko

  10:38aktualizováno  16:15
PRAHA - Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang skončí ve funkci, požádal o odchod ze služby, řekl ministr vnitra Chovanec. Kdy Lang odejde, neupřesnil. O odchodu šéfa BIS se mluví už několik měsíců.

Rekordně dlouhá služba Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby se podle neoficiálních informací nachýlila po 12 letech ke konci. Údajně na jeho vlastní žádost. foto:  Michal Šula, MAFRA

Lang, který požádal o odvolání z funkce, bude ve funkci do doby, než vláda vybere jeho nástupce, uvedl ve vyjádření premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Konkrétní termín odchodu ani výběru nástupce podle Sobotky stanoven není.

Lang požádal o odvolání z funkce v dopise adresovaném Sobotkovi. Premiér o tom následně informoval místopředsedy vlády. „Žádný konkrétní termín stanoven není, ředitel Lang bude svoji funkci vykonávat do doby, než vláda rozhodne v souladu se zákonem o jmenování jeho nástupce v čele BIS,“ uvedl ministerský předseda.

Chovanec zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Navrátila by podle dnešní Mladé fronty Dnes mohl nahradit právě Lang. „V každém případě tady existuje dopis pana ředitele Langa o tom, že chce opustit službu, to je oficiální informace. Ale o NBÚ nevím nic,“ řekl Chovanec.

„Ředitele BIS jmenuje a odvolává vláda. Proto se k věci nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekl mluvčí BIS Jan Šubert.

Langa do funkce šéfa BIS jmenovala vláda před 13 lety. O jeho odchodu se mluvilo už loni na podzim, v říjnu pak byl povýšen z brigádního generála do hodnosti generálmajora.

BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.

Jiří Lang

Jiří Lang absolvoval Střední průmyslovou školu zeměměřickou a v roce 1996 dokončil bakalářská studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Před listopadem 1989 se věnoval vedení ve skautských a junáckých oddílech v Praze. Odtud pochází také jeho přezdívka "Špalík". Do roku 1990 pracoval 14 let ve společnosti Energoprojekt. V létě téhož roku nastoupil do kontrarozvědky. Zde se zpočátku věnoval výstavbě analyticko-operativního oddělení pro boj proti ruským tajným službám. Před jmenováním ředitelem BIS 24. června 2003, kdy vystřídal odstoupivšího Jiřího Růžka, byl náměstkem ředitele této služby pro operativní činnosti. V září 2006 se stal Lang také ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace. Do května 2007, kdy jej na postu ředitele ÚZSI nahradil Ivo Schwarz, byl tak ředitelem obou zpravodajských služeb zároveň.

Zdroj: Wikipedia

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat