Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang končí

Rekordně dlouhá služba Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekordně dlouhá služba Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby se... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang skončí ve funkci, požádal o odchod ze služby, řekl ministr vnitra Chovanec. Kdy Lang odejde, neupřesnil. O odchodu šéfa BIS se mluví už několik měsíců.

Lang, který požádal o odvolání z funkce, bude ve funkci do doby, než vláda vybere jeho nástupce, uvedl ve vyjádření premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Konkrétní termín odchodu ani výběru nástupce podle Sobotky stanoven není.

Lang požádal o odvolání z funkce v dopise adresovaném Sobotkovi. Premiér o tom následně informoval místopředsedy vlády. „Žádný konkrétní termín stanoven není, ředitel Lang bude svoji funkci vykonávat do doby, než vláda rozhodne v souladu se zákonem o jmenování jeho nástupce v čele BIS,“ uvedl ministerský předseda.

Chovanec zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Navrátila by podle dnešní Mladé fronty Dnes mohl nahradit právě Lang. „V každém případě tady existuje dopis pana ředitele Langa o tom, že chce opustit službu, to je oficiální informace. Ale o NBÚ nevím nic,“ řekl Chovanec.

„Ředitele BIS jmenuje a odvolává vláda. Proto se k věci nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekl mluvčí BIS Jan Šubert.

Langa do funkce šéfa BIS jmenovala vláda před 13 lety. O jeho odchodu se mluvilo už loni na podzim, v říjnu pak byl povýšen z brigádního generála do hodnosti generálmajora.

BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.

Jiří Lang

Jiří Lang absolvoval Střední průmyslovou školu zeměměřickou a v roce 1996 dokončil bakalářská studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Před listopadem 1989 se věnoval vedení ve skautských a junáckých oddílech v Praze. Odtud pochází také jeho přezdívka "Špalík". Do roku 1990 pracoval 14 let ve společnosti Energoprojekt. V létě téhož roku nastoupil do kontrarozvědky. Zde se zpočátku věnoval výstavbě analyticko-operativního oddělení pro boj proti ruským tajným službám. Před jmenováním ředitelem BIS 24. června 2003, kdy vystřídal odstoupivšího Jiřího Růžka, byl náměstkem ředitele této služby pro operativní činnosti. V září 2006 se stal Lang také ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace. Do května 2007, kdy jej na postu ředitele ÚZSI nahradil Ivo Schwarz, byl tak ředitelem obou zpravodajských služeb zároveň.

Zdroj: Wikipedia

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Americký herec Robert Pattison. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Americký herec Robert Pattison. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Americký herec Robert Pattison. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....