Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang končí

Česko

  10:38aktualizováno  16:15
PRAHA - Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang skončí ve funkci, požádal o odchod ze služby, řekl ministr vnitra Chovanec. Kdy Lang odejde, neupřesnil. O odchodu šéfa BIS se mluví už několik měsíců.

Rekordně dlouhá služba Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby se podle neoficiálních informací nachýlila po 12 letech ke konci. Údajně na jeho vlastní žádost. foto:  Michal Šula, MAFRA

Lang, který požádal o odvolání z funkce, bude ve funkci do doby, než vláda vybere jeho nástupce, uvedl ve vyjádření premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Konkrétní termín odchodu ani výběru nástupce podle Sobotky stanoven není.

Lang požádal o odvolání z funkce v dopise adresovaném Sobotkovi. Premiér o tom následně informoval místopředsedy vlády. „Žádný konkrétní termín stanoven není, ředitel Lang bude svoji funkci vykonávat do doby, než vláda rozhodne v souladu se zákonem o jmenování jeho nástupce v čele BIS,“ uvedl ministerský předseda.

Chovanec zároveň odmítl informace o tom, že by měl být v blízké době odvolán ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Navrátila by podle dnešní Mladé fronty Dnes mohl nahradit právě Lang. „V každém případě tady existuje dopis pana ředitele Langa o tom, že chce opustit službu, to je oficiální informace. Ale o NBÚ nevím nic,“ řekl Chovanec.

„Ředitele BIS jmenuje a odvolává vláda. Proto se k věci nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekl mluvčí BIS Jan Šubert.

Langa do funkce šéfa BIS jmenovala vláda před 13 lety. O jeho odchodu se mluvilo už loni na podzim, v říjnu pak byl povýšen z brigádního generála do hodnosti generálmajora.

BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.

Jiří Lang

Jiří Lang absolvoval Střední průmyslovou školu zeměměřickou a v roce 1996 dokončil bakalářská studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Před listopadem 1989 se věnoval vedení ve skautských a junáckých oddílech v Praze. Odtud pochází také jeho přezdívka "Špalík". Do roku 1990 pracoval 14 let ve společnosti Energoprojekt. V létě téhož roku nastoupil do kontrarozvědky. Zde se zpočátku věnoval výstavbě analyticko-operativního oddělení pro boj proti ruským tajným službám. Před jmenováním ředitelem BIS 24. června 2003, kdy vystřídal odstoupivšího Jiřího Růžka, byl náměstkem ředitele této služby pro operativní činnosti. V září 2006 se stal Lang také ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace. Do května 2007, kdy jej na postu ředitele ÚZSI nahradil Ivo Schwarz, byl tak ředitelem obou zpravodajských služeb zároveň.

Zdroj: Wikipedia

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat