Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf České pošty ohlásil nečekaně rezignaci

Česko

  13:15
PRAHA - Generální ředitel České pošty Karel Kratina se rozhodl na konci září rezignovat na svou funkci. Jako důvod uvedl, že považuje svou misi v čele podniku za ukončenou. Zřizovatel pošty, kterým je ministerstvo vnitra, zatím o novém generálním řediteli nerozhodl.

Generální ředitel České pošty Karel Kratina (na rachivním snímku z 19. září 2005) foto: Igor ŠefrČTK

"V tuto chvíli je předčasné hovořit o konkrétních jménech. Budeme hledat to nejlepší řešení pro Českou poštu k 1. říjnu 2008," řekla mluvčí ministerstva Jana Malíková bez dalších podrobností.

Podle náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka, který je zároveň předsedou dozorčí rady pošty, je Kratinův ohlášený odchod nečekaný. "Minimálně do konce týdne se k tomu nebudeme vyjadřovat," dodal. V minulosti se v souvislosti s postem šéfa pošty hovořilo například o exministryni informatiky Daně Bérové nebo šéfovi českého Ericssonu Romanovi Stupkovi.

Kratina stál v čele jedné z největších státních firem poslední čtyři roky. Za jeho působení pošta zahájila transformaci na obchodní firmu a zahájila přípravu přeměny ze státního podniku na akciovou společnost, která by měla proběhnout do poloviny příštího roku. Podnik rovněž přijal strategii rozvoje do roku 2012, kdy by měl být zcela liberalizovaný tuzemský poštovní trh.

"S aktuálním hospodářským výsledkem téměř půldruhé miliardy korun podnik dosahuje nejlepších ekonomických výsledků za celou dobu své existence. Přes řadu nepopulárních kroků nutné vnitřní transformace je podnik stabilizován. Za dané situace považuji svoji misi za ukončenou," uvedl Kratina.

Česká pošta zaměstnává 37.000 lidí a provozuje 3387 poboček. Její transformaci v poslední době provázely nepopulární kroky, jako chystané propuštění zhruba 2500 zaměstnanců na podzim letošního roku, nebo avizované zrušení 178 poboček v malých obcích a jejich nahrazení motorizovaným doručováním. Právě kvůli špatně zvládnuté komunikaci tohoto kroku vedení pošty v poslední době kritizovali někteří politici.

Pověsti pošty letos uškodil březnový případ v Břeclavi, kde se na nádraží našly odhozené pytle s asi 63.000 zásilek, které někdo z pošťáků místo doručení prohledal a ukryl. Pošta tehdy přiznala, že kauza je největším selháním v dosavadní historii společnosti. Český telekomunikační úřad jako regulátor trhu zase kritizoval snížení kvality poštovních služeb v minulém roce, mimo jiné malou snahu doručovatelů donášet lidem zásilky až do bytů.

Pošta loni zvýšila zisk před zdaněním o 140 procent na 794,5 milionu korun. Provozní výnosy stouply o 0,6 procenta na 17,646 miliardy Kč. Podnik doručil 905 milionů listovních zásilek a téměř 29 milionů balíků.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat