1. listopadu 2015 18:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf Českého červeného kříže: Vše není jen zlé, část běženců Česko hodnotí pozitivně

Zařízeni pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem hlídají jednotky policistů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízeni pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem hlídají jednotky policistů | foto: ČTK

Podporují migranty opouštějící české uprchlické tábory nebo pomáhají běžencům, kteří se ocitnou zmateni například na velkých nádražích. Červený kříž je jednou z důležitých organizací, podporujících migranty na území České republiky. „Někteří z nich jsou kritičtí, někteří ale pobyt u nás hodnotí pozitivně,“ řekl v rozhovoru se serverem Lidovky.cz prezident ČČK Marek Jukl.

Lidovky.cz: Pracovníci Červeného kříže přicházejí do styku prakticky se všemi uprchlíky, kteří opouštějí česká detenční zařízení. Jak podmínky v nich hodnotí?Nejdůležitější pro ně po propuštění je, že mohou pokračovat ve své cestě do zemí, kam měli původně namířeno. Zároveň mají radost i z toho, že se budou moci opět setkat se svými příbuznými a známými, kteří v Česku zadrženi nebyli.

Lidovky.cz: A co se týče detenčních zařízení jako takových – jsou k podmínkám a poměrům v nich běženci kritičtí?

Takto zobecnit se to nedá. Setkáváme se s velice širokou paletou názorů. Někteří propuštění migranti k nim samozřejmě kritičtí jsou, jiní však svůj pobyt v Česku hodnotí víceméně neutrálně a někteří dokonce pozitivně.

Lidovky.cz: OSN přitom nedávno Českou republiku za poměry v táborech poměrně ostře kritizovala. Nebyl tedy její odsudek přehnaný?
Naším úkolem je zmírňovat lidské utrpení, nikoli hodnotit stanoviska OSN, ať už by se jednalo o kritiku nebo o pochvalu. Nehodnotíme ani aktuální migrační vlnu jako takovou. My se jen snažíme co nejefektivněji pomáhat těm, kteří to potřebují.

ČČK podle zákona plní tyto úkoly:

  • působí v oblasti civilní obrany a ochrany obyvatelstva a poskytuje pomoc v případech katastrof a jiných mimořádných událostí,
  • poskytuje zdravotnické, záchranné, sociální a další humanitární služby,
  • působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby;
  • šíří znalost Ženevských úmluv,
  • působí v oblasti zdravotně-výchovné a spolupracuje s poskytovateli zdravotní péče.

Lidovky.cz: Zeptám se tedy jinak: jaký je váš osobní názor na kritiku OSN?

Svůj osobní názor pochopitelně mám, ale nemyslím si, že je vhodné, abych jej mediálně prezentoval.

Lidovky.cz: Dobrovolníci Českého červeného kříže nepomáhají pouze uprchlíkům, kteří opouštějí detenční centra, ale radí také běžencům například na pražském hlavním nádraží. Co jim doporučují?
Tito lidé mají za úkol migrantům především pomoci s orientací v neznámém prostředí. Hledají jim nejvhodnější dopravní spojení, radí jim s nákupem jízdenek, případně jim mohou zprostředkovat zdravotnickou nebo materiální pomoc, je-li to nutné.

Lidovky.cz: České úřady jsou k migrantům poměrně striktní. Radí tedy vaši pracovníci běžencům například právě na nádražích, jak a kudy Česko co nejrychleji a nejméně nápadně opustit, aby se vyhnuli potížím?
To ne, cílovou destinaci uprchlíkům samozřejmě neurčujeme ani nedoporučujeme. Naopak, usilujeme o to, abychom jejich výběr nijak neovlivňovali. Kam a kudy pojedou, to je skutečně jen a pouze jejich osobní věc.

Lidovky.cz: Nálada české veřejnosti vůči uprchlíkům je dlouhodobě spíše negativní. Jak velký problém pro vás je najít dobrovolníky, kteří by byli ochotni pomáhat?
S tím potíže nemáme vůbec. Dobrovolníci se nám stále průběžně hlásí a k naší radosti jich máme k dispozici dost.

Lidovky.cz: Přesto vám nenávistné a nepřátelské příspěvky, které na internetu napadají i vaši organizaci, asi práci spíše stěžují.
Názory ve společnosti jsou samozřejmě různé. My je ale nijak zvlášť nesledujeme a nezabýváme se jimi. Musím však říci, že jsme se zatím nikdy nesetkali například s tím, že by naše pracovníky někdo fyzicky napadal nebo něco podobného. A to je nejdůležitější.

Lidovky.cz: Má Červený kříž v souvislosti se zvládáním aktuální uprchlické vlny na území České republiky vůbec nějaké problémy?
Nechci to zakřiknout, ale v současnosti žádné výraznější starosti nemáme. To se ale samozřejmě může změnit – v případě, že by Česko bylo zasaženo skutečnou migrační vlnou jako třeba před nedávnem Rakousko. Pokud by u nás něco podobného nastalo, museli bychom se mnohem výrazněji spolehnout na podporu veřejnosti i státu.

Lidovky.cz: Státní instituce však zatím k běžencům moc vstřícné nejsou. Jak vnímáte aktuální postoj české vlády, která svůj striktní přístup vůči migrantům hájí tím, že je musí zadržovat, aby neuprchli do Německa?
Proč úřady někoho zadržují, to je otázka pro ně a ne pro Červený kříž, který je zcela apolitickou organizací.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!