29. května 2007 9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf ČEZ dá škole sto milionů

Martin Roman, šéf ČEZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roman, šéf ČEZ. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Sto milionů korun daruje jeden z nejlépe vydělávajících českých manažerů, šéf elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman na novou školu v Praze. Informovala o tom jako první MF Dnes.

Jeho soukromý dar má podpořit První obnovené reálné gymnázium a jeho nově vznikající sesterskou školu. Gymnázium provozuje stejnojmenná obecně prospěšná společnost, ředitelem školy je syn prezidenta Václava Klause Václav Klaus mladší.

Roman na dar použije pětinu ze 750 tisíc akcií, na které má jako ředitel ČEZ nárok. „Už dříve jsem řekl, že pětinu akcií dám na dobročinné účely. Pocházím z učitelské rodiny, rozhodnutí dát peníze do oblasti vzdělávání bylo jednoduché,“ řekl Roman.
Z peněz má vzniknout škola pro žáky od první třídy až k maturitě. Výuku v češtině bude doplňovat studium v cizím jazyce. Škola by podle Václava Klause mladšího mohla otevřít už v září 2008.

Roman nevyloučil, že do nové školy budou chodit i jeho děti. „Ale primární motiv je darovat peníze na smysluplný projekt,“ řekl Mladé frontě Dnes. Klaus LN potvrdil, že se Roman s manželkou už dříve zajímali o studium pro své děti. „To není hlavní motivace darů. Oni se zajímali o studium do budoucna a od té doby jsme v kontaktu. My jsme zase chtěli rozšířit školu, protože už teď se k nám děti nevejdou. Takže se to tak hezky protlo,“ řekl Klaus.

Klaus tvrdí, že jeho škola je nyní „naplněna k prasknutí“ a musí odmítat uchazeče. „V pořadnicích čekají desítky lidí, zda se uvolní místo v některé ze tříd. Každý rok končíme v černých číslech,“ říká Klaus. Podle něj škola rozjela řadu pedagogických a nepedagogických aktivit, které jsou v prostředí českého školství ojedinělé.

První obnovené reálné gymnázium založili učitelé v roce 1990 jako první nestátní instituci. V roce 1993 nastoupil na gymnázium Václav Klaus mladší. Učil matematiku, zeměpis, ekonomii a volitelný předmět šachy. Od roku 1998 je zde ředitelem. Gymnázium má pouze osm tříd, dohromady zde studuje zhruba 190 studentů.

Absolventi dosahují podle údajů školy mimořádně dobrých úspěchů při přijímacích zkouškách na vysoké školy. Svým nejlepším maturantům zajišťuje gymnázium bezplatné studium na prestižních rakouských vysokých školách. Studenti platí školné, brzy dosáhne až dvaatřicet tisíc korun za rok. Těm nejlepším ovšem škola poplatky odpouští. A to v případě, že rodina má nižší příjem než 45 tisíc korun.