29. července 2016 19:15, aktualizováno  19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf komise Blažek se omluvil Tuhému za únik informací. Šlachta prý o jeho telefonu nemluvil

Policejní prezident v klasické uniformě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident v klasické uniformě | foto: MAFRA

Šéf Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie Pavel Blažek se omluvil ministrovi vnitra Milanovi Chovancovi a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému za údajný únik ze čtvrtečního jednání. Tuhý to uvedl na stránkách policejního prezidia.

„Pan předseda se omluvil panu ministru vnitra i mne za údajný únik ze včerejšího jednání, zejména pak za medializované informace, jež měl údajně říci Robert Šlachta směrem ke mně a k mé rodině. Dále pan předseda konstatoval, že Robert Šlachta tyto zmíněné záležitosti před komisí neprezentoval. Nemám důvod jakkoliv pochybovat o slovech pana předsedy,“ uvedl Tuhý.

Komise vyslýchala olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana a bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu ve čtvrtek dlouho do noci. Komise také obdržela čtyřicetistránkový dokument k reorganizaci, který vypracoval Šlachta.

„Doufám, že ty dokumenty nikdy jako novináři neuvidíte“ řekl žalobce Ivo Ištvan, který poslancům zprávu přinesl, po jední .

Už den po jednání se ale v mediích ale objevily informace, že telefon, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého, měl být použit k vynášení informací o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Vyšetřovací komisi to podle informací Radiožurnálu řekl právě bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

„Šokuje mne, že se média, zčásti nevědomky a zčásti záměrně, nechala zatáhnout do tohoto házení špíny, jejímž jasným cílem je destabilizace vedení policie. Děje se tak nejen za pomoci účelových konstrukcí od anonymních zdrojů, ale dokonce za cenu účelového osočovaní mých nejbližších,“ tvrdí policejní prezident.

Taková praxe je podle něj „lidsky naprosto odporná“. „Znovu kategoricky vylučuji, ze bych byl jakkoliv zapleten do úniku informací z vyšetřovaní. A žádám novináře, ať si svoje anonymní zdroje, jejich motivaci a jejich informace pořádně prověřují,“ dodal.

V kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek figuruje i firmaTesco SW, kterou spoluvlastní olomoucký manažer a bratr senátora za ČSSD Martina Tesaříka Josef.

Server Novinky.cz napsal, že policisté při sledování telefonu „jednoho z vlivných moravských podnikatelů“ narazili na číslo registrované v zahraničí. Z něho měl podnikateli zdroj prozrazovat „exkluzivní informace“.

Policisté ale měli nejprve smůlu. Než zjistili, komu číslo patří, SIM karta se odmlčela. Díky IMEI kódu ale následně dokázali zjistit, komu patří přístroj, který neznámá osoba používala k volání a zasílání informací z vyšetřování. A detektivové podle deníku Právo zjistili, že telefon asi po měsíci po utichnutí zahraničního čísla začal používat někdo „z Tuhého nejbližších“.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky