Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf komunistů útočil na finanční úřad. Zastával se obviněného podnikatele Horáčka

Babiš řekl Filipovi, že nevidí důvod pro odstoupení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiš řekl Filipovi, že nevidí důvod pro odstoupení. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Šéf komunistů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch filip měl podle deníku Právo v letech 2017 a 2018 lobbovat za První chráněnou dílnu, což byl nejvýnosnější byznys obviněného podnikatele Tomáše Horáčka. Z interní korespondence mezi Filipem a ředitelem ústeckého finančního úřadu Janem Havlíčkem jasně vyplývá, že Horáčkův byznys tvrdě hájil.

Filip v korespondenci píše, že úřad jedná vůči Horáčkově firmě nezákonně a diskriminačně. Dále píše, že chování úřadu bylo účelové a kladlo si za cíl poškodit dobré jméno Horáčkova podniku. Podle deníku Právo si měl Filip na postup úřadu stěžovat jen půl roku předtím, než policie podnikatele obvinila a kvůli podezření z machinací se zdravotnickými zakázkami poslala do vazby. Spolu s Horáčkem je stíhána i zmíněná dílna. 

V minulosti Filip médiím řekl, že se s Horáčkem setkal na dvou oficiálních schůzkách, při kterých měl podnikatel lobbovat za své firmy v Kazachstánu a Vietnamu. Úřad na základě kontrol vydal vůči dílně před pár měsíci zástavu v celkové výši 21 milionů korun. 

Filip nejprve popřel, že by za Horáčka lobboval. Když mu však redaktoři deníku Právo sdělili, že mají k dispozici dokumentaci, která skutek potvrzuje, reagoval, že se finančního úřadu „pouze ptal“. Z korespondence ale vyplývá, že negativně hodnotil zástavu, kterou úřad podniku udělil. 

Úřad není odborníkem

„Filip měl právo mě oslovit, ale jeho jednání mě překvapilo,“ řekl listu Jan Havlíček, ředitel ústeckého finančního úřadu. „Ze strany politika jsem se s tím setkal poprvé. Odpověděl jsem mu,“ doplnil Havlíček. 

„Vážený pane řediteli, doufám, že si uvědomujete, že společnost První chráněná dílna zaměstnává řádově stovky zaměstnanců, včetně vysokého počtu osob se  zdravotním postižením (společnost je dle údajů úřadu zařazena do kategorie 50 až 99 zaměstnanců – pozn. red.) a ukončení její činnosti by mělo nepříznivý dopad na zaměstnanost v širším regionu,“ tvrdil Filip v úvodním dopise pro ředitele finančního úřadu.

„Jsem si vědom, že k podrobnějšímu prověření postupu správce daně je příslušný kontrolní výbor Poslanecké sněmovny a Nejvyšší kontrolní úřad, věřím však, že obsah vaší odpovědi nevyvolá potřebu jejich zapojení,“ napsal v závěru dopisu. 

Shrnutí dosavadního průběhu kontroly poskytl Havlíček Filipovi, vyplývalo z nich, že Horáček nakoupil za evropské peníze žehlicí a prací linku, které ale ani nezapojil.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?