10. března 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf kriminalistického ústavu Pavel Kolář končí. Prověřuje ho generální inspekce

Pavel Kolář, ředitel Kriminalistického ústavu Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kolář, ředitel Kriminalistického ústavu Praha. | foto: Ministerstvo vnitra

PRAHA Patří mezi uznávané osobnosti české kriminalistiky. Šéf Kriminalistického ústavu Praha Pavel Kolář ale nyní ze své pozice odchází. Podle oficiální verze prý z osobních důvodů a na vlastní žádost. Vzhledem k tomu, že ho ale v současné době prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, vzbuzuje jeho odchod po 32 letech otazníky.

Pět znásilnění, tři vraždy a dva pokusy o ně, pět krádeží a tři loupeže. Z těchto činů pomohl Pavel Kolář v roce 1985 usvědčit Jiřího Straku, známého jako spartakiádního vraha.

Byl to jeden z jeho prvních případů, neboť do Kriminalistického ústavu v Praze nastoupil o pouhý rok dříve. Po celoživotní službě byl na konci roku 2010 jmenován ředitelem. Nyní však ve funkci končí.

V hledáčku inspekce

„Mohu potvrdit, že k 15. březnu dojde k personální změně ve vedení Kriminalistického ústavu Praha. Současný ředitel odchází z vedoucí funkce na vlastní žádost z osobních důvodů, které si nepřeje více komentovat,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Petra Srnková. Podle jejích slov zatím není ani jasné, zda a na jaké pozici v ústavu zůstane.

Kdo je Pavel Kolář

  • narodil se 25. ledna 1959
  • vystudoval Vysokou školu chemicko technologickou v Pardubicích, na které získal hodnost CSc.
  • do Kriminalistického ústavu v Praze nastoupil v roce 1984 do oddělení chemie. Více než 10 let pracoval jako expert v oboru mikrostop a vláken
  • v roce 1997 se stal koordinátorem pro mezinárodní vztahy a výzkum
  • od roku 1998 je členem organizačního výboru Mezinárodních kriminalistických sympozií Interpolu
  • v roce 2006 se stal zástupcem ředitele útvaru pro vědu a zahraniční styky
  • má negativní lustrační osvědčení a prověrku na stupeň „tajné“
    Zdroj: Policie ČR

Ředitel kriminalistického ústavu v Praze Pavel Kolář.

Co přesně za Kolářovým koncem stojí ale nelze z oficiálních míst zjistit. Ani mluvčí Srnková ho nechtěla nijak komentovat. Kolářův odchod z křesla ředitele je ovšem podivný minimálně z toho důvodu, že se na něj nyní zaměřila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„V dotazované věci probíhá prověřování a z tohoto důvodu v této fázi není možné uvolnit bližší informace,“ potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Že ale nejde o žádnou banalitu nasvědčuje už samotná skutečnost, že se Kolářem zabývá právě GIBS. Ta totiž prověřuje policisty podezřelé ze spáchání trestných činů. Méně závažné prohřešky řeší vnitřní kontrola policie.

Podle neoficiálních informací, které se šíří v bezpečnostní komunitě, se šetření týká dopravní nehody jednoho z Kolářových podřízených. Na přímý dotaz mluvčí nehodu nevyvrátila. „Veškeré informace, které se týkají činnosti GIBS, je kompetentní poskytovat pouze tisková mluvčí tohoto útvaru,“ uvedla k tomu pouze mluvčí Srnková. Právě mlžení a neurčitá vyjádření mluvčích i Kolářových nadřízených nasvědčují, že se vedení policie snaží věc vyřešit co nejtišeji.

Méně exponované místo

Kolář vystudoval Vysokou školu chemicko technologickou v Pardubicích. Rok poté, co do kriminalistického ústavu nastoupil, se mu na stůl dostal případ spartakiádního vraha. Z mikrostop na jeho oblečení a tělech obětí vyšlo najevo, že pachatel pracuje v prostředí s kovy. Tím se případ výrazně posunul vpřed, až byl Jiří Straka nakonec dopaden.

V kriminalistickém ústavu působí Kolář letos už 32 let. „Požádal o přeřazení na méně exponované místo čistě z osobních důvodů a já mu vyšel vstříc,“ uvedl pro server Lidovky.cz náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Jenže ani on nechtěl komentovat, proč se Kolář do hledáčku inspekce dostal. „Případné vyšetřování GIBS nekomentujeme. Pan ředitel neodchází kvůli pochybení, ale z osobních důvodů.“

Kdo Koláře v jeho funkci nahradí, zatím není jasné. Na místo je aktuálně vypsané nabídkové řízení. Pokud by nový ředitel nevzešel ze stejné tarifní třídy, následovalo by výběrové řízení, jak ukládá zákon o služebním poměru.

„Kdo bude novým ředitelem Kriminalistického ústavu Praha, proto nelze v tuto chvíli spekulovat,“ doplnila mluvčí Srnková.

Ředitel Kriminalistického ústavu Praha Pavel Kolář končí ve své funkci. Šetří...
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz