4. března 2018 12:20, aktualizováno  13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Filip o účasti Ondráčka na zásazích proti demonstrantům v lednu 1989: Nevnímám to jako symbol něčeho špatného

Vojtěch Filip během předvolební kampaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip během předvolební kampaně. | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Předseda KSČM Vojtěch Filip nechápe důvody demonstrací proti zvolení expolicisty Zdeňka Ondráčka (KSČM), který před listopadem 1989 zasahoval proti odpůrcům tehdejšího komunistického režimu. Ondráček byl v pátek na pátý pokus těsně zvolen do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Kritici prý nejsou demokraté a nerespektují pravidla občanské společnosti, uvedl v neděli Filip v pořadu Partie televize Prima. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu naopak právo demonstrovat hájil.

„Nechápu, proč by se měly organizovat nějaké občanské demonstrace,“ řekl Filip. Demonstrace se chystá v pondělí na Národní třídu v Praze. Ondráček byl podle předsedy KSČM zvolen jako každý jiný poslanec a má prý pro funkci nejlepší předpoklady. Kritici podle Filipa „nerespektují nic, co by v občanské společnosti mělo být“ a „jenom prokazují, že nejsou demokraté“. Bělobrádek naopak uvedl, že demonstrací lidé vyjadřují svou svobodnou vůli. „To je demokracie,“ uvedl.

BŘEZEN - Do čela sněmovního výboru pro kontrolu GIBS byl zvolen Zdeněk...
Vojtěch Filip během on-line rozhovoru pro Lidovky.cz.

Filip hájil Ondráčka tím, že policejním pohotovostním plukem musel projít každý policista. Ondráček podle předsedy komunistů konal v roce 1989 jen svou povinnost, nejednal nad rámec rozkazu. „Nevnímám to jako symbol něčeho špatného,“ řekl o Ondráčkově podílu na potlačování demonstrací. „My přece potřebujeme, aby se občan České republiky cítil bezpečně, aby policie fungovala.“ Filip své přesvědčení demonstroval prohlášením, že ani v dnešní době by se policisté neměli bát toho, že jim budou jejich zásahy vyčítány poté, co se k moci dostane někdo jiný.

Zásahy ozbrojených složek komunistického režimu v roce 1989 navíc Filip nepovažuje za natolik významné. „V centru Prahy byly mnohem dramatičtější zásahy než v roce 1989,“ prohlásil. Za velice drsný označil postup policie při demonstracích proti zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000. „Podle mého by si zasloužil vyšetřování,“ uvedl.

Bělobrádek poznamenal, že i nacisté se vymlouvali, že jednali podle rozkazu a zákonů. Poznamenal, že Ondráček nad svým působením za totalitního komunistického režimu nevyjádřil žádnou sebereflexi. Poukázal na to, že Ondráček byl do čela komise zvolen hlasy faktické sněmovní koalice ANO, KSČM a SPD.

Dolejš: Uvítal bych, kdyby Ondráček zákrok odsoudil

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce naproti tomu prohlásil, že by uvítal, kdyby Ondráček zákrok odmítnul jako nemorální. „Sice neporušil tehdejší zákony, ale to není podstatné. Významná je symbolická rovina. Tehdejší demonstrace byly projevem svobody slova a shromáždění,“ uvedl.

Přesto Dolejš k odvolání Ondráčka z postu předsedy komise pro kontrolu GIBS nevidí důvod. „Ondráček byl legitimně zvolen a nikdy neřekl, že mlátit lidi je správné,“ argumentoval. „Impulsem pro jeho odvolání pro nás nebudou ani pondělní demonstrace.“

Působení u komunistické policie Ondráček nelituje. „V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země,“ uvedl v pátek po zvolení Ondráček. Zdůraznil, že byl v roce 1990 prověřován, že se stal policejním vyšetřovatelem a byl příslušníkem protikorupční policie s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

Zvolení Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá.