Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf lékařské komory Kubek vyzval české doktory v zahraničí, aby přijeli pomoct kolegům domů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

Praha Ambulantní specialisté žádají ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) o upřesnění, zda a za jakých podmínek případně počítá s jejich nástupem do nemocnic. Sdružení ambulantních specialistů (SAS) to uvedlo v dopise Prymulovi, který má ČTK k dispozici. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek vyzval lékaře, kteří odešli pracovat do ciziny, aby přijeli pomoci svým kolegům do Česka.

Nemocnicím začíná kvůli přílivu pacientů s covidem i rostoucímu počtu nakažených zdravotníků chybět personál. Kubek to uvedl ve výzvě, kterou komora zveřejnila na webu.

„Větším nebezpečím než chybějící nemocniční lůžka se stává nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester. V úterý 13. října bylo aktuálně nakažených 1200 lékařů, 2420 zdravotních sester a 1900 ostatních zdravotníků. Zatímco minulé úterý se nákaza potvrdila u 59 lékařů, tak včera již u 133 kolegů a kolegyň za jediný den,“ uvedl Kubek. Podle něj jsou potřeba anesteziologové či lékaři intenzivní péče, ale i sestry.

Dodal, že v nemocnicích přibývá pacientů s komplikovaným průběhem nemoci a počet se každých deset dní zdvojnásobuje. Stejně se násobí i množství nakažených zdravotníků. „Pokud je dnes nemocných zdravotníků 5500, za deset dní jich bude 11 000, za dvacet dní možná 22 000 a za měsíc by jich mohlo být 44 000. A to by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu,“ píše ve výzvě Kubek.

Podle něj ve středu bylo v nemocnicích 2700 pacientů s koronavirem, z toho 520 ve vážném stavu. Před týdnem bylo hospitalizovaných 1560, z nich s vážným průběhem 350, podotkl šéf komory. Zařízení už většinou zastavila či omezila plánované operace a vyšetření a vyčleňují pro nemocné s covidem celkem 10 000 lůžek.

„Situace je opravdu vážná, a proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud to jejich pracovní a rodinná situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích,“ uvedl Kubek.

Zájemci a zájemkyně mohou kontaktovat některou z nemocnic. Hlásit se mohou i sekretariátu ČLK na adrese kacelarclk@clkcr.cz. Komora jim pomůže s administrativou.

Prymula zvažuje povovlat doktory z ambulancí

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) před několika dny uvedl, že zvažuje povolat do nemocnic doktory z ambulancí. „Jsme si vědomi, že je situace vážná, nicméně se přiznáme, že jsme překvapeni, že se o nás hovoří ve zprávách bez toho, že by nás předem kdokoliv s tímto problémem kontaktoval,“ uvedlo sdružení v dopise.

Chce vědět, zda bude nástup do nemocnic dobrovolný, nebo povinný. Poukazuje na to, že třetina specialistů je v důchodovém věku. SAS zajímá také to, jak se při případném uzavření ambulance péče o pacienty zajistí a jaké bude financování, aby ordinace nezkrachovala.

Sdružení očekává, že vedení nemocnic rozhodne o uzavření nemocničních ambulancí a přesune z nich lékaře k lůžkům. Počítá se také se zákazem souběhu práce v soukromých ordinacích a zařízeních, aby se doktoři mohli věnovat nemocničním pacientům.

SAS vyzvalo své členy, aby odložili neakutní péči a případně přijímali i pacienty svých kolegů. „Lze očekávat, že na nás vznikne podstatně větší tlak řešit ambulantně i stavy - jiné diagnózy, než je covid-19, které by v klidnější době byly léčeny v rámci hospitalizace,“ uvedlo sdružení.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!