10. května 2017 11:11, aktualizováno  13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman i přes vládní krizi do Číny odletí. Podle politiků by však měl zůstat v Česku

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Předseda lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že nechce, aby byla úplně zrušena kvůli obchodním jednáním, delegaci by podle něj ale mohl vést ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Prezident však potvrdil, že ve čtvrtek do Číny odletí. Spolu s ním poletí dvě letadla plná podnikatelů, protože v Číně jsou rozjednané obchody. Premiér Sobotka chce dle šéfa senátorů ČSSD podat na Zemana kompetenční žalobu, pokud Babiše neodvolá po návratu z Číny. Vláda ve středu schválila návrh na uskutečnění cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny.

„Šlo by to vyřešit tím, že by se šéfem delegace stal ministr průmyslu. České republice by prospělo, kdyby tu Zeman zůstal,“ uvedl. Úplné zrušení cesty by podle něj bylo chybou, protože se na ni chystá zhruba 200 podnikatelů.

Také lidovečtí ministři Marian Jurečka a Daniel Herman nebudou na jednání vlády hlasovat pro schválení nadcházející cesty Zemana do Číny. Prezident by měl kvůli současné vládní krizi zůstat v Česku, řekli ve středu ministři zemědělství a kultury při příchodu do Strakovy akademie.

Náklady na cestu jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun. Zeman má odletět do Asie ve čtvrtek, tři ministři za ČSSD - Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Miloslav Ludvík - už svou účast v delegaci zrušili. Zeman chce až po návratu z cesty, tedy ve druhé polovině příštího týdne, řešit návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman navíc trvá na tom, že před odvoláním je nutné vypovědět koaliční smlouvu.

KDU-ČSL už v úterý vyzvala prezidenta, aby cestu do Číny odložil a neopouštěl Česko do vyřešení vládní krize. Stejně jako většina ústavních právníků tvrdí, že prezident si nemá klást podmínky a respektovat ústavu. „Ústava i ústavní tradice podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka hovoří jasně. „Prezident republiky odvolává člena vlády na návrh předsedy vlády. Tečka. To znamená, pokud takto konat nebude, nejedná v souladu s ústavou,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák kritizuje spory ohledně cesty. Bylo by podle něj nezodpovědné, kdyby vnitropolitická krize ohrozila zájmy byznysu. Hanák, který povede v Číně českou podnikatelskou delegaci, to dnes sdělil ČTK. Do Číny se podle něj chystají zástupci 43 firem, kterým cestu zprostředkuje Svaz průmyslu a dopravy.

„Firmy se již týdny připravují na jednání a obchodní cestu. Bylo by nezodpovědné, kdyby vnitropolitická krize ohrozila zájmy byznysu. Čeští podnikatelé, kteří se snaží proniknout na čínský trh, by neměli odnést politické spory,“ uvedl Hanák.

Zájem o Čínu je podle Svazu průmyslu a dopravy „více méně konstantní“. Podle mluvčí organizace Evy Veličkové většina firem pracuje na dlouhodobých kontaktech. „Tato obchodní mise svazu průmyslu má největší význam pro ty, kteří už v Číně kontakty mají a potřebují své aktivity podpořit, dodat jim vyšší prestiž a podobně,“ poznamenala.

Podle Hanáka se kontakty v Číně budují dlouhodobě, a je proto dobré využívat více možností, jak je navázat. Zájem o misi označil za velký. „Jde napříč mnoha odvětvími průmyslu i služeb,“ řekl.

Sobotkův legislativní krok proti Zemanovi

Premiér Sobotka chce údajně podat na prezidenta tzv. kompetenční žalobu, pokud Babiše neodvolá po návratu z Číny.

Tato žaloba k Ústavnímu soudu "se nám zdá samozřejmě lepší, protože by to mělo vést k k tomu, že bude (Babiš) odvolán," uvedl šéf senátorů ČSSD Vícha. "My už bychom řešili tou (ústavní) žalobou vlastně jenom jakýsi trest a to asi není teď v tuto chvíli prvořadým cílem," poznamenal.

Možnost kompetenční žaloby premiér zmínil už před čtyřmi lety v souvislosti se Zemanovým váháním nad jmenováním některých ministrů. Soud by měl podle kompetenční žaloby rozhodnout, jestli prezident musí premiérovým návrhům vyhovět, pokud pro to nejsou zákonné překážky.

ČTK