Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf NHL chce být v Evropě pravidelně

Česko

Letošní start NHL v Praze a ve Stockholmu patrně nakousne novou éru v dějinách zámořské hokejové soutěže.

PRAHA NHL by ráda v Evropě zapustila kořeny. „Ne že bychom tady hned měli klub, ale je to má vize, že bychom se v Evropě objevovali pravidelně,“ říká nejvyšší muž NHL, komisionář Gary Bettman. „Už příští rok by se mohlo představit více týmů ve více evropských městech.“

Zájem má znovu Londýn, kde NHL prožila ostrý start loni, k tomu se hlásí ruská města Petrohrad, Moskva nebo běloruský Minsk.

Ve hře může být znovu také Praha. „Česko je hokejová země s velkou tradicí, má skvělý národní tým a spoustu hráčů, z nichž někteří excelovali v NHL,“ uvádí Bettman. Šestapadesátiletý chlapík menší postavy se včera objevil v pražské O2 Areně. „Je to prvotřídní hala,“ složil kompliment šéf NHL. „Lidé tady hokeji rozumějí, proto si zaslouží, abychom jim předvedli regulérní zápas NHL.“

Představitelé nejbohatší a nejlepší hokejové soutěže světa zatím striktně odmítají, že by se v brzké době NHL rozšiřovala směrem do Evropy.

„Ta otázka není na stole. Nikdo nic zatím neplánoval, i když do budoucna se to vyloučit nedá. Ale naší prioritou v současné době zůstává Severní Amerika,“ prohlašuje Bettman.

Místo toho chce NHL pořádat v Evropě soutěžní zápasy, které sehrají současné týmy. Tak jako nyní o víkendu v Praze, kde se dvakrát utká Tampa s New York Rangers, a ve Stockholmu, kde Ottawu vyzve Pittsburgh.

„Kluby musí přizpůsobit přípravu, ale nikdo si na nic nestěžoval,“ popisuje Bettman.

Největší překážkou pro hráče je bezpochyby náročné cestování a časový posun. „Máme týmy na Floridě a máme týmy na západě Kanady. Vzdálen o s t mezi nimi je skoro stejná jako cesta do Evropy,“ podotýká Paul Kelly, šéf hráčské asociace NHLPA.

KHL neznamená konkurenci Motivací pro NHL je získání nového trhu. „V naší lize hraje spousta českých hokejistů, proto jsme rádi, že se můžeme ukázat českým fanouškům,“ tvrdí Kelly.

„Je tady velký hokejový trh,“ doplňoval ho několikrát Bettman.

Ani jeden z čelných představitelů NHL se neobává, že by zájmy zámořské soutěže překazila nově vzniklá a velice ambiciózní ruská Kontinentální hokejová liga, kam ze zámoří odešel i Jaromír Jágr. „Nemůžete porovnávat něco, co právě vzniklo, se soutěží, která běží od roku 1917,“ pousměje se Bettman. „Neexistuje důvod, proč bychom se za rok nevrátili.“

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...