Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf ODS: České vedení EU? Promarněná šance

Česko

PRAHA České předsednictví Evropské unie bylo promarněnou příležitostí. Oslabil ho totiž pád vlády na konci března. Kdo za to může? ČSSD a KSČM. Tak včera zhodnotil šestiměsíční vrcholné evropské angažmá Česka předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek.

Byl to právě jeho kabinet, který předsednictví zahájil. Přesto ale podle něj předsednictví přineslo i výrazné úspěchy. Jaké? Především dubnový summit EU s USA v Praze, otevření diskuse o energetické bezpečnosti EU a skutečnost, že se podařilo zabránit protekcionismu.

Topolánek také zdůraznil, že si ČR vhodně zvolila priority svého předsednictví, tedy energetiku, ekonomiku a Evropu ve světě. „To se ukázalo jako velmi prozíravé, protože tady se odehrávaly ty klíčové a velmi komplikované situace, ke kterým během toho půl roku došlo,“ řekl.

Rovněž nynější ministr zahraničí Jan Kohout, kterého do Fischerovy překlenovací vlády nominovali sociální demokraté, se v uplynulých dnech vyjádřil v tom smyslu, že pád Topolánkovy vlády postavení Česka v čele unie poškodil.

Poznámku Martina Weisse čtěte na str. 12

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.