6. března 2017 12:25, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásah policie na Praze 1 odnesl bývalý šéf místní ODS, soud ho poslal do vazby

Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ve vazbě skončil bývalý předseda jednoho z místních sdružení ODS v Praze 1 Martin Skála. Soud ho posadil do cely po zásahu policie z uplynulého týdne, na který upozornil server Lidovky.cz. Kriminalisté si odnesli z úřadu této části Prahy řadu dokumentů.

„Tato osoba byla zdejším soudem vzata do vazby,“ potvrdila zjištění serveru Lidovky.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Podle soudu hrozilo v jeho případě opakovaní trestné činnosti, Skála pobývá ve vazební cele od uplynulého čtvrtku. Policie ho sebrala o dva dny dříve, podle informací serveru Lidovky.cz si pro něj kriminalisté došli přímo do sídla jeho firmy v Dušní ulici.

Martin Skála.

Martin Skála byl předsedou jednoho z místních sdružení v Praze 1, od čtvrtka sedí ve vazbě.

Zatčení Skály souvisí s rozsáhlou akcí policie přímo na úřadu Městské části Praha 1 ve Vodičkově ulici, uplynulé úterý budovu obsadilo přes dvacet policistů. V sídle úřadu zajistili řadu materiálů, na úřadu strávili sběrem důkazů několik hodin.

„Policie provedla úkony ve věci vydání listinných materiálů potřebných k vyšetřování. Městská část Prahy 1 provedla veškerou potřebnou součinnost při vyhledání a zajištění požadovaných dokumentů,“ sdělil už dříve serveru Lidovky.cz starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Přesnou povahu zabavených dokumentů odmítl starosta s odvoláním na mlčenlivost prozradit.

Skála ukončil své členství v ODS, rezignoval i na funkci zastupitele

V pondělí server Echo24.cz upozornil, že Skála ukončil své členství v ODS a současně rezignoval na funkci zastupitele. „Učinil tak korespondenčně,“ potvrdil serveru Lidovky.cz předseda pražské ODS Filip Humplík. Skálův dopis se mu dostal do ruky v pondělí ráno, důvody svého odchodu někdejší dlouholetý zastupitel neuvedl. „Asi měl důvody, kvůli kterým mi dopis poslal, ale v současné chvíli nevím nic jiného,“ poznamenal Humplík.

Humplík rychlé jednání ještě minulý týden předsedy jednoho ze dvou místních sdružení ODS v Praze 1 ocenil. „Tento postup by měl být automatickým postupem všech, kteří čelí jakýmkoliv podezřením,“ řekl serveru Lidovky.cz. Současně odmítl, že by se problémy Skály dotýkaly strany jako celku. „Celá ta situace mě nijak zvlášť netěší. Doufám, že se mu podaří prokázat, pokud tam jsou nějaká podezření, že jsou nepravdivá. Současně ale říkám, že to není věc, která by se týkala programu ODS,“ dodal.

Skála platil za zkušeného komunálního politika, v zastupitelstvu Prahy 1 zasedal od roku 2006. Svou pozici dokázal ve volbách dvakrát obhájit, ve stávajícím volebním období pak patřil mezi nejvlivnější zastupitele. Než mu kriminalisté nasadili pouta, Skála byl předsedou finančního výboru, členem komise obecního majetku a zasedal i v komisi pro výchovu a vzdělávání.

Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno.
Na úřadu Městské části Praha 1 policie strávila v úterý několik hodin.

Praha 1 ve velkém prodává byty, policie už jejich prodej jednou šetřila

Jaké trestné činy kriminalisté Skálovi přičítají, zatím není jasné. Policie i žalobci mlčí. „Omlouvám se, ale k věci nebudu s ohledem na počátek řízení sdělovat žádné informace,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Přestože se na realizaci z minulého týdne podílela pražská policie, samotného Skálu vyšetřuje jiný útvar.

Starosta: je to věc pouze pana Skály

Starosta obvodu Oldřich Lomecký (TOP 09) odmítá spekulace, že by se policejní akce přímo vztahovala k hospodaření jeho úřadu. „Já nevím, co pan Skála udělal. Ale nemám informace, že by u mě na úřadě bylo cokoliv v nepořádku. Pokud policie prokáže panu Skálovi něco za vinu, tak budeme hledat nějakou věc, která byla v nepořádku,“ sdělil serveru Lidovky.cz starosta Lomecký s tím, že policie na úřadu zajišťovala dokumenty ve Skálově kanceláři.

„Zmíněné úkony neprovádějí policisté Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy,“ sdělila serveru Lidovky.cz Andrea Zoulová. V úvahu tak připadá, že se rolí Skály v případu zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu. „K vašemu dotazu nebude náš útvar poskytovat žádné informace,“ sdělil však stručně mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

V současnosti probíhá v Praze 1 už šestá vlna prodeje městských bytů, naposledy o něm hlasovali zastupitelé minulý týden. Shodou okolností to bylo den poté, co se policie na úřadu zastavila. Už v minulosti přitom kriminalisté prověřovali podezření, že při transakcích s byty dochází k pletiše. Koncem minulého roku však kauzu odložili. „ To však samo o sobě neznamená, že se policie přestala danou věcí zabývat,“ upozornila mluvčí pražské policie Zoulová.

jhoJan Horák

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.