Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztratí šéf rozhlasové rady důvěru? E-maily Sobotkovi kritizují poslanci i radní

Psal šéf rozhlasové rady Petr Šafařík e-maily o zákulisí rozhlasu premiérovi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psal šéf rozhlasové rady Petr Šafařík e-maily o zákulisí rozhlasu premiérovi... | foto: reprofoto ČRo, MAFRA - Dan MaternaLidovky.cz

PRAHA Část ukradených e-mailů Bohuslava Sobotky zpochybňuje nezávislost rozhlasové rady. Korespondence podepsaná jménem šéfa rady Petrem Šafaříkem totiž ukazuje, že jako člen rady nejspíš konzultoval personálie přímo s premiérem.

Když minulý týden unikly na veřejnost e-maily z vykradené schránky premiéra Sobotky, objevilo se podezření, že předseda rozhlasové rady Petr Šafařík informoval předsedu vlády o dění v rozhlasové radě. Přesto, že Šafařík popírá autenticitu korespondence, vše nasvědčuje tomu, že ze své e-mailové schránky, posílal Sobotkovi hlášení.

Podezření ještě zesílilo, když neonacisté v neděli uveřejnili další část ukradené korespondence. I když má být rada ze zákona nezávislá, objevují se v e-mailech signály, že Šafařík se Sobotkou detailně konzultoval kroky v rozhlasové radě. “Prosba o případný tip na ekonoma pro Dozorčí komisi Rady Českého rozhlasu,“ stojí v předmětu uniklého e-mailu datovaného na 21. listopadu 2015. Jak vyplývá z obsahu, chtěl pisatel s premiérem konzultovat, kdo by měl usednout do křesla v dozorčí radě rozhlasu.

Sám Šafařík stále trvá na své verzi, že e-maily jsou neautentické. „Pokud je mi známo, pochybnosti o pravosti textů z onoho xenofobního webu se množí,“ hájí se. „Na tipy jsem se před poslední volbou ptal různých neziskovek, například Rekonstrukce státu,“ napsal serveru Lidovky.cz přes e-mail. Po telefonu nechtěl komunikovat.

Český rozhlas.

Český rozhlas.

Z reakcí, které server Lidovky.cz shromáždil, vyplývá, že Šafaříkovo vysvětlení považují lidé z rozhlasové rady i volebního výboru Poslanecké sněmovny, jenž radu volí, za nedostatečné.

„Po zveřejnění dalších e-mailů se musíme zeptat, jestli podobnou zprávu pan Šafařík někam posílal. Ta věc je pro mě čím dál závaznější,“ tvrdí bývalý předseda a nyní řadový člen rady Michal Stehlík. „Myslím si, že ten obsah je interní z hlediska konání věcí v Rozhlase a začínám mít pochybnosti o tezi, že to není autentické,“ dodal.

Kritičtí poslanci

Kvůli ukradeným e-mailům už předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO)svolal na tuto středu mimořádné jednání. „Soudím z toho, co odpověděl pan Šafařík, že na tom něco bude. Na jeho místě bych veřejně řekl, že jsem to nenapsal a podal na dotyčného trestní oznámení,“ zdůvodňuje své pochybnosti Komárek.

Místopředseda volebního výboru Vítězslav Jandák jde ještě dál. „Je-li chlap, tak by měl svou funkci položit,“ zopakoval. „Nevíme, co je autentické a neautentické. Navíc neznáme názor premiéra, jestli o tom věděl. Šafařík mohl psát jen poníženou žádost jako člen rady,“ připomíná však Jandák. Volební výbor podle Jandáka kvůli Šafaříkově aféře bombardují e-maily od novinářů s dotazy, jak situaci vyřeší.

Šafařík serveru Lidovky.cz vzkázal, že na volební výbor dorazí. Jak se bude hájit, ale nesdělil. „Nevím, proč bych se měl ‚hájit‘, laskavě mi prosím už přestaňte podsouvat nějakou nepravost. Nedopouštěl jsem se žádných manipulací ani ničeho podobného,“ rozčílil se nad otázkou. „Pokud všichni nezešílíme, nebudu to doufám já, kdo bude mít povinnost předkládat důkazy ohledně něčeho tak bizarního. Jsem si ale vědom toho, že teď je to i kvůli ‚práci‘ některých médií postaveno tak, že jsem příslovečným ‚sprostým podezřelým‘,“ zdůraznil v e-mailu.

Premiérovy e-maily zveřejnil na začátku minulého týdne rasistický web. Někteří lidé, kteří si měli se Sobotkou psát, autentičnost zpráv serveru Lidovky.cz potvrdili. Případ nyní řeší policie a zabývá se jím i Národní bezpečnostní úřad.

O kauze premiérových mailů:

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!