17. května 2018 10:48, aktualizováno  11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf rozvědky je zproštěn funkce, žalobce řeší hospodaření v tajné službě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Metnar. | foto: ČTK

Ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek je od dnešního dne dočasně zproštěn výkonu služby. Důvodem je snaha o vyšetření hospodaření této tajné služby. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO). Zdůraznil, že jde o dočasné opatření. Zjištěná pochybení označil za natolik závažná, že musel konat, i když je ministrem v demisi. Státní zástupce podle něj zahájil kvůli pochybnostem o hospodaření civilní rozvědky trestní řízení. Metnar řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu.

„Z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti,“ řekl Metnar. Jedná se podle něj o období 2015 až 2017. Z dokumentů podle něho vyplývá podezření, že se někteří příslušníci rozvědky dopustili „jednání, která mají znaky trestních činů“. Vzniknout měla škoda velkého rozsahu. Úřad proto podal trestní oznámení státnímu zástupci, který zahájil úkony trestního řízení.

Metnar vidí protiprávní jednání ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu, schválení zaplacení tohoto nákupu nebo „rozhodnutí o realizaci činnosti nespadající do působnosti úřadu v rozporu s právními předpisy“. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.

170919 may 18

Zproštění Šaška výkonu služby zdůvodnil tím, že se na prověřování podílí policejní orgán rozvědky, který je řediteli podřízen.

„Vyplývá také podezření, že se někteří příslušníci – a hovořím o jednotkách, není to nic masového – dopustili jednání, které má znaky trestných činů proti majetku a pořádku ve věcech veřejných, přičemž v jejich důsledku vznikla škoda velkého rozsahu,“ řekl Metnar na tiskové konferenci. 

Řízením rozvědky byl pověřen náměstek ředitele Radek Musílek. Šašek stál v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) od léta 2014. Postavením Šaška mimo službu se bude příští týden ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI.

Šašek vede ÚZSI od července 2014. Vedením tajné služby pověřil Metnar nového Šaškova náměstka Radka Musílka, uvedl web Aktuálně.cz.

ÚSZI

ÚSZI je civilní rozvědka, zpravodajská služba, jež zabezpečuje informace ze zahraničí důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů ČR.

- Ředitele ÚZSI se souhlasem vlády jmenuje a odvolává ministr vnitra. Od vzniku samostatné ČR působilo v čele civilní rozvědky sedm ředitelů - Oldřich Černý (1993-1998), Petr Zeman (1998-2001), František Bublan (2001-2004), Karel Randák (2004-2006), Jiří Lang (2006-2007), Ivo Schwarz (2007-2014) a Jiří Šašek (pd 2014, vláda ho 16. května zprostila funkce).

- Rozpočet civilní rozvědky je součástí rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra.

- Rozvědka dlouho neměla vlastní kontrolní parlamentní orgán, na rozdíl od ostatních tajných služeb. Příslušnou stálou komisi založila Sněmovna až letos v lednu na základě novely zákona o zpravodajských službách.

- Předchůdcem ÚZSI byly Úřad pro zahraniční styky a informace federálního ministerstva vnitra, na něj po rozpadu federace navázal Úřad pro zahraniční styky a informace ministerstva vnitra ČR. V roce 1994 se jeho nástupcem stal již samostatný Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

ČTK
  • 11Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!