Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Existuje tu prostor pro manipulaci voleb, varuje šéf správního soudu Baxa

Česko

  5:00
BRNO/PRAHA - Letos to bylo poprvé, kdy se kvůli chybnému sčítání hlasů ve volbách museli měnit poslanci. Po čerstvém zásahu Nejvyššího správního soudu do výsledků hlasování ve Středočeském kraji nakonec zůstal před branami sněmovny Petr Bendl (ODS), místo něj se stal poslancem jeho stranický kolega Martin Kupka. Šéf soudu Josef Baxa upozorňuje, že v organizaci českých voleb jsou systémové chyby.

Josef Baxa vede Nejvyšší správní soud od jeho vzniku v roce 2003. foto: Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud u 900 kontrolovaných okrsků odhalil chyby ve dvou stech z nich, volební komise špatně spočítaly 2800 preferenčních hlasů kandidátům ODS. „Nečekejme na to, kdy soudní zásah bude mnohem citelnější, než byl tento,“ vyzývá zákonodárce k úvaze nad změnou volebního zákona v rozhovoru pro server Lidovky.cz předseda soudu Josef Baxa.

Kupka nahradí Bendla ve sněmovně. Středočeské okrsky chybovaly při sčítání hlasů

Lidovky.cz: Po přepočtení hlasů pro ODS v části Středočeského kraje jste v médiích řekl, že volební zákon má nedostatky. V čem jsou jeho největší rezervy?
Nedělali jsme komplexní revizi volebního zákona. Ale na půdorysu případů, které jsme řešili, vidíme, že jsou tam systémové nedostatky. Měli jsme v ruce 85 tisíc hlasovacích lístků z necelé poloviny kraje, kde volilo 660 tisíc voličů, takže je to dost velký vzorek na to, aby se ukázalo, že kontrola hlasovacích lístků není dostatečná. Je v pořádku, že volební komise je složená ze zástupců aktérů volební soutěže. Hlídají se navzájem. Ale nejsem si jistý, jestli jim mají být v rukou ponechány hlasovací lístky a že by je měly vyhodnocovat.

Lidovky.cz: Váš kolega, soudce Tomáš Langášek, upozornil, že pokud by příště byly chyby v přepočítávání hlasů závažnější, soud by dokonce mohl zneplatnit celé volby. Co by se muselo stát, abyste přikročili k tak extrémnímu řešení?
My na to máme judikaturu, v níž obecně říkáme, že bychom museli zjistit takové okolnosti, které by vedly k zatemnění volebních výsledků. Že by se nedalo věřit tomu, co bylo oficiálně vyhlášeno. Naše kontrola ukázala, že výsledky ve Středočeském kraji vůbec nesedí. A nebyly to jednotlivosti, změnilo se pořadí zvolených poslanců, v některých okrscích to byly rozdíly stovek hlasů. To jsou dost velké nedostatky. A kdyby se rozsah přezkumu týkal více politických stran než ODS, a zjistilo se, že celkové počty hlasů byly v jiných hodnotách, než jak byly oficiálně zjištěny, a tím by se změnil poměr sil ve zvoleném zákonodárném sboru, tak by to muselo mít jiné důsledky.

Lidovky.cz: Považujete chyby zjištěné při sčítání hlasů pro ODS ve Středočeském kraji za exces, nebo podle  vás něco vypovídá o způsobu celkové kontroly hlasů při letošních volbách?
Podobné věci jsme zjistili v Plzeňském kraji, kde byly také velké rozdíly, ale tam to nemělo vliv na celkové výsledky. Nedělám si iluzi, že všude jinde je to v pořádku. Existuje tu obrovský mediální tlak na zjištění volebního výsledku, je to skoro reality show. Všichni už ve dvě hodiny a pět minut chtějí vědět, jak to dopadlo. Tlak na komise je obrovský, aby to honem spočítaly. Z tohoto kvaltu pak plynou chyby.

‚Možná bychom zjistili ještě horší věci‘

Lidovky.cz: Když se podíváte na vámi zjištěné nedostatky, máte kvůli nim pochybnosti o celkových výsledcích voleb?
Nedovolím si vznést generální pochybnost. Vycházejme z toho, že většina výsledků byla v pořádku. My jsme kontrovali 900 okrsků a zhruba ve 200 jsme našli chyby. Nemůžeme říkat, že je všechno špatně. Ale neměli bychom se tím uspokojit, protože kdybychom odkryli jiné případy, možná bychom zjistili ještě horší věci. A protože nikdo nikdy dosud v takovém rozsahu volby nekontroloval, myslím, že naše zjištění není možné brát na lehkou váhu. Ale nechtěl bych zobecňovat, že celkové výsledky jsou pochybné.

Lidovky.cz: Vy jste se veřejně pozastavil i nad tím, že vám volební lístky ke kontrole přivezli v krabicích. Komentoval jste to, jako by to byla humanitární pomoc určená do Afriky. Co jste tím myslel?
Mně šlo o to, v jakém to bylo balení. Někdy to bylo v pytlích na odpadky, krabici od banánů nebo krabici od bot. Zákon říká, že to musí být přísně zapečetěné, aby s tím nikdo nemanipuloval. Ale my jsme viděli realitu, že do té krabice šlo kdykoliv sáhnout, rozpadala se nebo byla otevřená. Když se něco pečetí, představuji si, jak na to kape pečetní vosk a někdo pak na něj otiskne prsten. A říkat tomu, co jsme viděli, pečeť, je hodně velká nadsázka.

Josef Baxa
Martin Kupka, místopředseda ODS.

Lidovky.cz: Co by se v tomto ohledu mělo změnit?
V sobotu 21. října byly vyhlášeny výsledky, ale volební dokumentace zůstala tam, kde je až do doby, než si ji případně vyžádá soud. Jako jsme udělali my v případě Středočeského kraje. Mezitím uplynulo 30 dní, kdy tam prostor pro zasahování, manipulaci či dokonce krádež volebních hlasů, prostě je.

Elektronické hlasování? Velké riziko, míní Baxa

Lidovky.cz: Jak byste této hrozbě předešel?
Napadá mě jednoduchá věc, že s odevzdáním výsledků by volební komise odevzdaly i hlasovací lístky, aby je neměly ve své moci. V této zemi mají vyplněné hlasovací lístky v rukou dva subjekty - volební komise, které sčítají hlasy, a pak Nejvyšší správní soud. Ale tento soud není kontrolní místo, aby dnes přepočítával desítky tisíc hlasů, a příště třeba miliony hlasů. To nejde. Proto se tam musí vložit nezávislé kontrolní prvky, pak bude úroveň přezkumu hlasů jiná než dnes.

Lidovky.cz: Můžete být, prosím, konkrétnější?
Vzpomínám si na případ z USA, kde v roce 2000 byl velký soudní spor o výsledky prezidentských voleb. Soud na Floridě nařídil ruční přepočítávání, pak to Nejvyšší soud zarazil. Po dvou letech byl přijat zákon, který svěřil zmíněnou mezifázi, počítání hlasů, externím profesionálním tělesům, které to zajišťují. Jde o to, aby došlo k oddělení rolí. Ohlídání férovosti voleb komisemi a přepočítání hlasů nemusí být na stejném místě a ve stejném okamžiku. My jsme teď řekli: pozor, je tu systémový nedostatek. Nečekejme na to, kdy soudní zásah bude mnohem citelnější, než byl tento.

20.listopadu 2017 v 17:48, příspěvek archivován: 21.listopadu 2017 v 19:03

Vězte, že kromě přednostních hlasů pro Mgr. Martina Kupku jsme v kupkách hlasovacích lístků našli i pár hlasů pro Cipíska, Rumburaka a Štětináče. #SpoilerAlert: Ani jeden z těchto kandidátů však již na poslanecký mandát za Středočeský kraj nedosáhl. https://t.co/Z1i8oXibd6

Lidovky.cz: Je aktuální zkušenost Nejvyššího správního soudu argumentem pro to, aby politici otevřeli debatu o elektronickém hlasování ve volbách?
Pozitivní kouzlo současné formy voleb je osobní kontrola, že skutečně každý volič přijde před komisi, je identifikován a vykoná své volební právo. Tohle dálkovým přístupem, tedy elektronickou identitou, kterou vám někdo může ukrást, ztratíte. Jsou to velká rizika. Stav naší veřejné správy z hlediska e-governmentu není v takové kondici, abychom tato rizika mohli eliminovat. Chápu, že jsou tu nápady v reakci na to, že chodí k volbám málo lidí. Proto se třeba přemýšlí o tom, jak jim to zpřístupnit. Ale tam je těch úskalí tolik, že bych rozhodně neopouštěl dosavadní model. Není překonaný, jen se musí udělat pořádně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!