16. března 2018 11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf soudu: Žalobci nenapadli žádné podezřelé rozhodnutí zatčeného soudce Elischera

Předseda pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš. | foto: ČTK

Praha Státní zástupci nepodali dovolání v žádném z případů, kvůli jejichž zmanipulování čelí trestnímu stíhání soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Předseda soudu Jaroslav Bureš považuje obvinění za velmi závažné. Jde však o selhání jednotlivce, řekl v pátek Bureš novinářům.

Pražské městské státní zastupitelství ve čtvrtek Burešovi poskytlo usnesení o zahájení trestního stíhání a díky tomu měl možnost se seznámit s Elischerovou kauzou. „Jde o obvinění mimořádně závažné,“ prohlásil Bureš. Zdůraznil však, že je případ teprve na samém začátku vyšetřování a o vině teprve budou rozhodovat soudy.

Elischer se zabýval například případem skupiny, která ve velkém pěstovala...
Soudce Ivana Elischera zadržela policie 13. března 2018.

Bureš uvedl, že státní zástupci nepodali dovolání proti žádnému z podezřelých rozsudků, o jejichž ovlivnění se píše v obvinění, a nebyly tak přezkoumány Nejvyšším soudem. „Když jsem si ta rozhodnutí četl, tak jsem tam nenalezl jedinou nepřesvědčivou větu, která by mě vedla k otázce, proč tak ten soud rozhodl,“ prohlásil Bureš. Míní, že jde o selhání jednotlivce. Elischera na setkání s novináři označil za velmi nenápadného člověka. On i jeho kolegové prý nemohou uvěřit tomu, z čeho byl obviněn.

Soudce Elischer byl zadržen v úterý. Policie ho obvinila z přijímání úplatků a ovlivňování trestních řízení ve prospěch obžalovaných, za což mu hrozí až 12 let vězení. Soudce je stíhán vazebně. V kauze bylo obviněno dalších pět lidí, z nichž ve vazbě skončil pouze jeden člověk, který podle policie uplácení soudce organizoval.

ČTK