Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf stalinistů se možná stane poslancem. Vedení KSČM je ale proti

Česko

  7:57
PRAHA - Šéf stalinistického Svazu mladých komunistů Československa (SMKČ) Lukáš Kollarčík má šanci zasednout mezi poslanci. Vedení strany je proti.

Vojtěch Filip foto: ČTK

Delegáti Krajské nominační konference KSČM ve Zlíně mu před týdnem dali nejvíce hlasů a postavili ho do čela krajské kandidátky. Z této pozice je přitom postup do sněmovny prakticky jistotou. Vedení strany je ale proti a definitivní verdikt padne až v pátek na zasedání Ústředního výboru KSČM.

O Kollarčíkově úspěchu informovali komsomolci na svém webu: „Předseda SMKČ s. Lukáš Kollarčík zvítězil na Krajské nominační konferenci KSČM Zlínského kraje a poměrem 35 hlasů ze 40 volitelů se stal lídrem zdejší kandidátky... Následné zasedání Krajské rady, přes ostrý odpor mnohých jejích členů, schválilo ‚doporučení‘, aby byl Lukáš ‚přeřazen‘.“ Do čela kandidátky se má podle webu posunout dosavadní poslanec za Zlín Vladimír Koníček, i když v primárkách propadl a skončil až devátý.

Svaz mladých komunistů Československa

SMKČ vznikla loni jako jedna z následnických organizací po zakázaném Komunistickém svazu mládeže. Převzala velkou část jeho členů a dnes je zjevně nejsilnější radikálně komunistickou organizací.

Na komsomolském webu lze například najít články, které se otevřeně zastávají Stalina a dalších představitelů jeho zločineckého režimu.


Předseda komunistické strany Vojtěch Filip triumf radikála potvrdil. Setrváním Kollarčíka v čele krajské kandidátky se nyní bude zabývat Ústřední výbor KSČM. Důvodem pro odstranění Kollarčíka nejsou podle šéfa KSČM jeho extrémní názory, ale fakt, že se volitelé na konferenci nedrželi závazných doporučení svých okresů. „Delegáti krajské nominační konference nedodrželi usnesení svých okresních konferencí a hlasovali jinak,“ vysvětlil Filip.

Pravda ale je, že vztahy mezi komsomolci a Filipem jsou již dlouho mimořádně napjaté. Současné vedení KSČM označují komsomolci za „oportunistické“ a „revizionistické“. Filip se zase distancoval od řady aktivit SMKČ. K dalšímu vyhrocení došlo v sobotu během Lidické tryzny, kterou komsomolci narušili propagací svých názorů.

Po tomto excesu se Filip rozhodl zakročit proti těm komsomolcům, kteří jsou, stejně jako Kollarčík, členy strany. Komsomolci musí podle něj skončit s projevy extremismu. Pokud ne, mohlo by jim podle Filipa hrozit až vyloučení ze strany.

Filip také napsal komsomolcům dopis, ve kterém jim doporučuje, aby si přečetli Leninovo dílo – „Dětská nemoc levičáctví v komunismu“. Kollarčík kritiku na webu SMKČ odmítl s tím, že chyby se naopak dopustil Filip, když prý komsomolce „poškodil v očích části členů strany“. „Lenin prý kdysi řekl, že kdyby si měl vybrat jedno dílo, které by ze své tvorby vyřadil, byla by to právě Dětská nemoc. Nečinil by tak proto, že by již nesouhlasil se závěry, k nimž dospěl v tomto spisu, ale pro jeho časté zneužívání všemi směry,“ dodal Kollarčík.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat