Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf strážníků v Praze si přišel od nástupu na milionové odměny. Podle radního je to v pořádku

Česko

  6:08
PRAHA - Šéf pražských strážníků Eduard Šuster si za čtyři roky ve funkci přišel na 1 205 000 korun hrubého na odměnách. Sumu ale kritizují odboráři, podle kterých je příliš vysoká. Podle radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) si ale ředitel peníze zaslouží. Jako důvod uvedl, že stabilizoval městskou policii po korupční aféře předchozího ředitele Vladimíra Kotrouše.

Eduard Šuster, ředitel městská policie foto: MAFRA MICHAL ŠULA

Rok po provizoriu a chaosu kvůli korupční kauze exšéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše, který byl odsouzen za braní úplatku, se na konci roku 2012 ujal jejího vedení Eduard Šuster. Po čtyřech letech ve funkci si přišel jen na odměnách na 1 205 000 tisíc, což je zhruba 300 tisíc ročně.To znamená, že s odměnami pobírá plat kolem 85 tisíc čistého měsíčně.

Takový příjem se ale nelíbí odborářům městské policie. „Tvrdil bych, že to extrém je. Navíc jsou v jeho práci pochybení. Například nepřivedl žádné nové lidi a strážníci se doteď potýkají s jejich nedostatkem,“ míní prezident Svobodných odborů samosprávy Richard Krbek.

Radní pro bezpečnost Libor Hadrava, který odměny podepisoval, si ale za vyplacenou částkou stojí. Šuster podle něj naopak po roce 2012, kdy se strážníci potýkali s dopady korupční aféry, vnesl do instituce konečně stabilitu.

„Městská policie Praha se pod jeho vedením stala opět nedílnou a efektivní součástí zajišťování bezpečnosti na území hlavního města Prahy. Především byla schválena koncepce fungování na čtyři roky, byla provedena zásadní personální reorganizace,“ stojí si za svým Hadrava.

Městská policie- ilustrační

Mimo jiné měl Šuster podle radního zastavit plýtvání prostředky, zlepšit pracovní a platové podmínky zaměstnanců a také zavést jejich kontrolu. Přísné kontrolní mechanismy však odbory a někteří strážníci v minulosti kritizovali.

Například jim vadí, že si je inspektoři mohou údajně bez jejich vědomí nahrávat. „Je to proti zákoníku práce,“ argumentoval Krbek a plánuje se obrátit se stížností na vládu i ombudsmanku Annu Šabatovou.

Méně než předchůdce

Plat a odměny v MP Praha

(od 1. 1. 2013 do 30. 8. 2016)

  • Ředitel městské policie Eduard Šuster

Plat 85 000 Kč čistého měsíčně včetně odměn

Odměny 1 205 000 Kč hrubého

  • Náměstek pro výkon služby Ludvík Klema

(Za rok 2016)

Plat 68 900 Kč čistého měsíčně včetně odměn

(od 1. 1. 2013 do 30. 8. 2016)

Odměny 597 914 Kč hrubého

  • Náměstkyně pro ekonomiku Vendula Kožíšková

(Za rok 2016)

Plat 56 300 Kč čistého měsíčně včetně odměn

(od 1. 1. 2013 do 30. 8. 2016)

Odměny 567 914 Kč hrubého

V přepočtu ale Šuster na odměnách za čtyři roky bral méně, než jeho předchůdce před dopadením policií. Kotrouš za poslední roky svého úřadování dostal na odměnách 1 419 000 korun. „Osobně se zveřejněním svého platu nemám nejmenší problém,“ řekl server Lidovky.cz Šuster a nad rámec otázek poslal i platy svých náměstků a podřízených bez odměn.

Z informací vyplývá, že si náměstek pro výkon služby Ludvík Klema vydělá 68 900 čistého i s odměnami, náměstkyně pro ekonomiku Vendula Kožíšková s odměnami 56 300, ředitelé obvodního ředitelství od městské části Praha 1 až Prahu 15 pobírají 47 300. Nástupní plat řadového zaměstnance se pak pohybuje kolem 24 300 korun.

Jak ale uvedly Svobodné odbory samosprávy, každý z náměstků ředitele městské policie na odměnách získal za čtyři roky celkem téměř šest set tisíc. U Ludvíka Klemy to je 597 914 korun a u Venduly Kožíškové 567 914 korun.

Změna kvůli úplatkům

K výměně ředitele pražských strážníků došlo po korupční aféře Vladimíra Kotrouše, když ho 25. listopadu 2011 zadržela policie. Měl převzít 350 tisíc úplatek. Kotrouš se u soudu bránil, že peníze vzal kvůli finanční tísni. Nakonec ho soud odsoudil na pět a půl roku vězení a zaplacení 400 tisíc korun. V listopadu 2015 byl propuštěn, čemuž napomohlo i kladné hodnocení z věznice.

Po roce provizorního řízení městské policie v Praze přišel na Kotroušovo místo Šuster. Původně pracoval jako šéf Pohotovostní motorizované jednotky u celostátní policie. Nyní má na starosti 2260 zaměstnanců.

„Dokázal se během 22 let postupně vypracovat z řadového policisty působícího na jednom malém obvodním oddělení na jihu Moravy, na jednoho z nejvýše postavených policistů v rámci Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Díky svým zkušenostem patřil mezi několik málo policejních důstojníků, kteří osobně řídili ta nejsložitější a nejrizikovější bezpečnostní opatření na celém území hlavního města Prahy,“ hodnotí ředitele Hadrava.

Autor:

Mohlo by vás zajímat