130 let
Nejvyšší představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt.

Nejvyšší představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt. | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Šéf sudetských Němců Posselt kritizuje Klause za podporu protiimigrační AfD

Česko
  •   16:43
BERLÍN/PRAHA - Šéf sudetských Němců Bernd Posselt v pátek kritizoval bývalého českého prezidenta Václava Klause za jeho podporu protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD). Strana, kterou má Klaus podpořit i na sobotním předvolebním mítinku v bavorském Norimberku, podle Posselta spojuje nacionalisty a lidi, kteří nenávidí Evropskou unii. Klaus svůj postoj i pozici AfD vidí opačně - jako výraz hluboké lásky k Evropě a jejím tradicím.

Alternativu pro Německo, kterou pozorovatelé označují za pravicově populistickou, Klaus podporuje dlouhodobě i kvůli jejímu velmi kritickému postoji vůči migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové (CDU). Na konci srpna například vystoupil na předvolební akci AfD v Hofheimu, který leží nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Hovořil mimo jiné o tom, že je dnes bez přehánění možné mluvit o válce v Evropě.

„Polemika, kterou vede AfD, stejně jako já, s merkelovským otevřením dveří masové migraci do Evropy, nemá s nenávistí k EU nic společného. Je to naopak výraz hluboké lásky k Evropě, jejím tradicím a její budoucnosti,“ uvedl Klaus v pátečním vyjádření pro ČTK.

Evropa je ve válce. Nepřátelé jsou například Merkelová a homosexualismus, řekl Klaus

Posselt to vidí jinak. „Zatímco většina Čechů a sudetských Němců stále intenzivněji spolupracuje v evropském duchu, sdružují se u AfD nacionalisté a lidé, kteří nenávidí EU, z obou stran,“ konstatoval v prohlášení zaslaném ČTK. Reprezentant Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa je toho názoru, že to byl právě nacionalismus, který na konci 19. a začátku 20. století rozdělil Čechy a Němce žijící v Čechách. „Evropské sjednocení bylo a je naší lekcí z nacionalistických omylů, k nimž se Klaus a AfD chtějí zřejmě vrátit,“ napsal také Posselt.

Klaus je přesvědčen, že je to poprvé za desítky let, kdy se v Německu v podobě AfD zorganizovala skupina lidí, kteří se navzdory totalitě politické korektnosti odvažují nahlas říkat, co si myslí. „Jsem přesvědčen, že reprezentují významnou část ?mlčící ? německé veřejnosti. Proto pokládám za svou povinnost tyto lidi v jejich nelehkém politickém zápase podporovat,“ uvedl v pátek exprezident.

Volební lídryně AfD Alice Weidelová se však nedávno nechala slyšet, že její strana Klausovu podporu v podstatě ani nepotřebuje. „Václav Klaus mívá přednášky, píše knihy a bývá zván různými institucemi. A také u nás - u AfD - má před volbami přednášky, ale volební podporu od Václava Klause vlastně nepotřebujeme,“ řekla zahraničním novinářům v Berlíně.

Klaus také poznamenal, že akce, která se má v Norimberku v sobotu uskutečnit, byla starostou města původně znemožněna. „Teprve soud, na nějž se AfD obrátila, jeho rozhodnutí zrušil,“ uvedl s tím, že německý establishment, politický i mediální, používá proti AfD rétoriku, která v minulosti nepřinesla Německu a celé Evropě nic dobrého.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 až 30 tisíc z nich. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 až 350 tisíc obyvatel někdejšího Československa. Velká většina z nich byli Židé, které se nacistický režim snažil vyhladit.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás