Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf Syneru měl uplácet

Česko

  8:13
PRAHA - Občanské demokratické straně hrozí skandál. Kvůli podezření z uplácení půjde před soud další člen této strany. Je jím jeden z nejvlivnějších podnikatelů v zemi, spolumajitel stavební firmy Syner Petr Syrovátko. Jak už včera informovaly LN, v korupční kauze je obžalován také miliardář a majitel stavebního impéria Geosan Group Luděk Kostka. Ten je zároveň členem velimského zastupitelstva za ODS.

peníze (ilustrační foto) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Společnost Syner se v minulých letech významně podílela na rozvoji Liberce. Okolnosti, za kterých Syner získával zakázky na většinu staveb ve městě, několikrát kritizovala nejen místní sdružení, ale i Transparency International. A to hlavně kvůli faktu, že liberecký primátor Jiří Kittner (ODS) byl dříve v Syneru zaměstnán. Syrovátko má podíl v několika firmách. Kromě jiného i v hokejovém klubu Bílí Tygři, kde je prezidentem.

„Provázanost Syneru a liberecké ODS je do nebe volající. Dalo by se říci, že se to postupem let zhoršuje,“ řekla členka sdružení Společnost přátel přírody Zuzana Minsterová. Sdružení se o korupci na Liberecku zajímá už léta a získalo na tento projekt grant z EU. Vyjádření Petra Syrovátka se nepodařilo sehnat, protože je momentálně v Rusku.

Šéf liberecké ODS a předseda Senátu Přemysl Sobotka nechtěl aféru komentovat. „O té kauze nic nevím, takže se k ní nebudu vyjadřovat. To budu moci udělat, až budu mít informace,“ řekl LN Sobotka. Syrovátkovi nyní hrozí až pět let vězení kvůli podezření, že poskytl úplatek ve výší 315 tisíc korun. A to proto, aby získal od zprostředkovatelské firmy zakázku za 190 milionů korun na rekonstrukci a přístavbu nemocnice v Liberci.

Jak LN potvrdila žalobkyně Krajského soudu v Praze Jana Jahodová, Syrovátka nepředal peníze v hotovosti. Hlavním důkazem v případě je totiž faktura na zmíněnou částku 315 tisíc korun. Tu vystavil Syner fiktivní firmě za drobné práce na přestavbě nemocnice. Ve skutečnosti ale podle Jahodové tato „papírová“ firma žádnou práci na stavbě neudělala, tu nakonec provedl Syner.

„Peníze, které Syner převedl na účet zmíněné firmy, pak putovaly na účet jiné společnosti ve Vídni. Odtud pak byly vyzvednuty v hotovosti a dopraveny do Česka,“ řekla LN Jahodová. V Česku si měl peníze vyzvednout jednatel společnosti Tender Group Plus Radovan Sitař. Ten také pro Syner nakonec zakázku získal. Právě Sitař je ústřední postavou úplatkářské aféry, ve které bylo v minulých dnech obžalováno celkem 18 lidí. Sitařova firma měla vždy pověření od obcí nebo jiných organizací, aby výběrové řízení na zakázky pořádala. Obce pak nenesou v takovém případě žádnou právní odpovědnost.

Autor: