Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Šéf Tepca skončil v nemocnici

Česko

Jaderná havárie dostala na lůžko šéfa společnosti, které patří Fukušima * Ředitel podlehl tlaku úřadů

TOKIO/PRAHA Prezident společnosti Tokyo Electric Power Co. (Tepco) Masataka Šimizu skončil v nemocnici. Důvodem však není „nemoc z ozáření“, ale vysoký krevní tlak a malátnost, které mu nejspíše způsobily problémy s řešením krize v jaderné elektrárně Fukušima.

Informace o tom, že byl prezident převezen do tokijské nemocnice, oznámila společnost včera s tím, že povinnosti prezidenta prozatím převezme předseda představenstva Tepca Tsunehisa Katsumata. Prezident společnosti, kterou japonské úřady viní z podílu na současných nukleárních potížích, se přitom na veřejnosti objevil naposledy 13. března. Jeho posledním veřejným projevem byla omluva za problémy s elektrárnou Fukušima. Záhadná nemoc z přepracování Poslední kontakt Šimizua s médii se tak uskutečnil dva dny po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami. Od této doby je však v pracovní neschopnosti.

Tiskový mluvčí Tepca Kazufumi Suzuki řekl, že důvodem Šimizuovy nemoci je přepracování. Mezi 16. a 21. březnem prezident Tepca dokonce ani nenavštěvoval setkání krizového týmu, který sestavila vláda společně s vedením firmy. Podle listu Financial Times vedou od této doby Tepco její dva viceprezidenti Sakae Muto a Takaši Fudžimoto. Faktem je, že Šimizu měl problémů více než dost.

Například 15. března ho během společné schůzky obvinil japonský premiér Naoto Kan z toho, že informování o katastrofě bylo ze strany Tepca pomalé. V jednu chvíli na něj premiér podle svědků dokonce zakřičel: „Co se tu k čertu děje?“

Že jaderná havárie je „posledním hřebíčkem do Šimizuovy rakve“, je jasné již teď. Hodnota akcií společnosti během jeho vedení klesla o více než 74 procent. Ještě předevčírem se akcie obchodovaly za 596 jenů za akcii o den později to bylo o 122 jenů méně. Před havárií měly přitom akcie hodnotu 2121 jenů.

„Je nevyhnutelné, že Šimizu odstoupí. Otázkou je jen kdy,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Ken Courtis, bývalý viceprezident banky Goldman Sachs pro Asii.

Tepco potřebuje změnu Podnik nejspíš čeká také změna firemní kultury. „Tepco musí změnit svoji kulturu v mnoha ohledech,“ míní docent Murray Janenex z univerzity v San Diegu a dodává: „Společnost se potřebuje otevřít a provést transparentní vyšetřování, které opět obnoví důvěru v ni. Ta je v současnosti mizivá.“

Tepco je totiž typickým příkladem podniku s firemní kulturou, která je postavena na tom, že zaměstnanec pracuje ve společnosti celý život.

To je i příběh Masataky Šimizua. Do Tepca nastoupil před 43 lety ve věku 24 let. V roce 2006 byl jmenován viceprezidentem Tepca a o dva roky později nahradil tehdejšího šéfa Tsunehisa Katsumatu. Otázkou nyní zůstává, kdo bude Šimizuovým nástupcem. Firma nicméně nikdy do svého vedení nedosadila nikoho zvenčí. Nového ředitele bude muset vybrat dvacetihlavá správní rada podniku. Jejím členům je dohromady 1200 let.

Autor: