Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Šéf týmu na boj s počítačovou kriminalitou končí. I kvůli Sobotkovým e-mailům

USA

  5:00aktualizováno  13:13
PRAHA - Aféra ukradených e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky má první personální oběť. Nejde o šéfa bezpečnosti Úřadu vlády ani o poradce ministerského předsedy, ale o policejního specialistu na počítačovou kriminalitu, který citlivý případ začal vyšetřovat. Nechoval se prý „profesionálně“.

Odborník na počítačovou kriminalitu Karel Kuchařík (snímek z roku 2007). foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Karel Kuchařík léta vedl odbor informační kriminality na Policejním prezidiu a ve sboru platil za největšího experta na kyberzločin. Jak zjistil server Lidovky.cz, do budoucna už jednotku nepovede.

„Vím o tom, že jeden z policistů se dopustil neprofesionální chyby při vyšetřování citlivého případu. Řešení i odpovědnost je plně v personální kompetenci ředitele konkrétního celorepublikového útvaru,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Sobotkovy e-maily. Jde o bezpečnost, píše policie do USA o hesla k webu neonacistů

Oním ředitelem je Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, pod nějž loni v říjnu Kuchaříkova jednotka přešla. Tým na boj s počítačovou kriminalitou měl v novém působišti posílit, teď už ale bez Kuchaříka.

„Vzniká u nás nové pracoviště a konkrétně u jednoho policisty, s nímž pan ředitel počítal na jednu z vedoucích funkcí, svůj původní záměr na základě zkušeností z posledních měsíců přehodnotil,“ uvedl mluvčí Šlachtova útvaru Pavel Hanták. Víc ale prozradit nechtěl. „Spojovat to s konkrétní kauzou nebudeme. Považujeme to za interní záležitost útvaru,“ dodal Hanták.

Haló, tady Kuchařík

Z informací, které z policie unikly neoficiální cestou, vyplývá, že Kuchaříkův kariérní pád zpečetila právě aktuální kauza nabourané Sobotkovy e-mailové schránky. Podle jedné z verzí Kuchařík začal případ vyšetřovat a požádal o informace a přístupová hesla přímo premiéra, aniž by o tom věděli jeho nadřízení. Což Sobotku v prvním okamžiku rozlítilo a jeho úřad si na Kuchaříka stěžoval. Tomuto scénáři by ostatně napovídalo i vyjádření policejního náměstka Laubeho, který mluví o „neprofesionální chybě při vyšetřování citlivého případu“.

Sobotkův aparát nicméně stížnost na Kuchaříka potvrdit nechce. „Ve věci útoku hackerů na předsedu vlády podal Úřad vlády ČR trestní oznámení. Předseda vlády poskytl policii na její žádost všechny potřebné informace. Další postup je již věcí orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Sobotkův mluvčí Martin Ayrer a další otázky odmítl.

Ministr vnitra Milan Chovanec ve středu popřel, že by si premiér Sobotka na práci policie stěžoval. „Mohu kategoricky vyloučit, že by si premiér stěžoval na postup policie,“ zdůraznil Chovanec. Současně ale přiznal, že Kuchařík odchází, protože v útvaru, který vedl, porušil hierarchii vedení. „Nevím, proč tyto spekulace vznikají,“ poznamenal ministr. Server Lidovky.cz při vzniku článku žádal Chovance o vyjádření, ten však nereagoval. Policejní prezident Tomáš Tuhý potvrdil, že v úseku náměstka pro útvary kriminální policie dochází ke změnám. „Nesouvisí se špatnou prací police v návaznosti na příběhy, které se odehrávají s únikem e-mailů,“ řekl šéf policistů. Zda se Kuchařík dopustil při své práci pochybení, které by vedlo k jeho odvolání, však komentovat nechtěl. Pouze řekl: „Je to předmětem našeho interního řízení.“

  • Karel Kuchařík vystudoval Policejní akademii, k policii nastoupil už v roce 1995, a to na úřad vyšetřování.
  • Problematiku IT a počítačového zabezpečení studoval na kurzech v Německu, Belgii či Americe.
  • V roce 2011 usedl do křesla šéfa odboru odhalování informační kriminality, který spadal pod Úřad služby kriminální policie a vyšetřování na Policejním prezidiu. Nedávno tento odbor přešel pod Útvar na odhalování organizovaného zločinu.
Odborník na počítačovou kriminalitu Karel Kuchařík.

Samotný Kuchařík o tom s novináři odmítá mluvit. Nechce se dokonce vyjadřovat ani ke svému odchodu z čela týmu stíhajícího kyberzločince. „Tuto informaci vám ani nevyvrátím, ani nepotvrdím. Nejsem oprávněn hovořit s médii,“ uvedl Kuchařík, který k policii nastoupil v roce 1995.

Jednotku, která má na starosti pátrání po tvůrcích počítačových virů, po podvodnících, kteří kradou identitu nebo vybírají bankovní účty, vedl od roku 2001.

Úřad vlády změnil hesla ‚srdce všech zákonů‘. S únikem e-mailů to nesouvisí, tvrdí

Zatčení hackerů = totální válka

Ještě méně informací lze získat o tom, kam vyšetřování hacknutých e-mailů postoupilo. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu neuvolnil žádné detaily, pouze server Neovlivni.cz s odkazem na zdroj blízký vyšetřování napsal, že policisté rozšířili vyšetřování o trestný čin vydírání. Na stránkách White Media se totiž s várkou nových ukradených mailů objevila i výhružka, že pokud úřady někoho z hackerů zatknou, bude následovat „totální válka“ a zveřejnění všech Sobotkových zpráv.

Ani policie, ani Národní bezpečnostní úřad přitom zatím nezjistili, že by Sobotka porušil zákon – například tím, že by v soukromé schránce pracoval s dokumenty v utajovaném režimu.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...