Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf Vojenského zpravodajství Pilc o sledování Nečasové nevěděl

Česko

  14:38
PRAHA - Pověřený šéf Vojenského zpravodajství Rostislav Pilc vypovídal na policii v kauze Jany Nagyové. Vyšetřovatelé viní současnou manželku expremiéra Petra Nečase z toho, že jako ředitelka Nečasova sekretariátu zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tehdejší Nečasovy ženy Radky a dvou členů úřadu vlády. Podle advokáta jednoho z obviněných Pilc vypověděl, že o sledování Nečasové nevěděl.

Radka Nečasová foto: MAFRA- Dan Materna

"Vzhledem k tomu, že o věci nic neví, tak byla výpověď pouze v obecné rovině o jeho funkci a plnění úkolů Vojenského zpravodajství," řekl novinářům čekajícím před budovou policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu advokát Jiří Matzner. Ten v kauze zastupuje někdejšího šéfa zpravodajství Milana Kovandu.´

Nagyová se za expremiéra Nečase vdala

Jana Nagyová se provdala za expremiéra Petra Nečase v sobotu. Definitivní spekulace médií vyvrátila, když se při úterním výslechu představila jako Jana Nečasová. Více čtěte ZDE.

Podle Matznera může Pilcova výpověď, které se účastnil i olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan, pozitivně ovlivnit případ ve vztahu k jeho klientovi. Advokát uvedl, že v kauze ještě budou nepochybně vypovídat další svědci, nepředpokládá ale, že samotného Pilce by bylo nutné předvolávat znovu.

Vyšetřovatelé věří, že Nagyová vyvíjela na Nečase nátlak, aby se rozvedl. Proto prý loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování jeho tehdejší manželky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu a na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Kovandou a s plukovníkem Janem Pohůnkem.

Letos v březnu Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.

O kauze Nagyová jsme napsali

Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se také vzdal funkce předsedy občanských demokratů. Vztah s Nagyovou nejprve popíral, ačkoliv o něm média dlouhodobě spekulovala. Po jejím obvinění a vzetí do vazby oficiálně přiznal, že jsou partnery a že plánují společnou budoucnost. S manželkou Radkou, s níž má čtyři děti, se rozvedl minulý měsíc. Minulý týden se Nečas s Nagyovou vzali.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat