Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Šéf VZP Kabátek nebyl v objednávkovém systému na očkování, nemocnice věc prověřuje

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se o přednostním očkování ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka dozvědělo z médií, v nemocničním objednávkovém systému nebyl. Řekl to v pátek ředitel nemocnice Petr Arenberger. Nemocnice věc prověřuje.
  15:08aktualizováno  15:18

„Pan ředitel Kabátek u nás v objednávkovém systému zanesen není. Zatím všechno prověřujeme,“ řekl  Arenberger. Podle něj pracovníci nemocnice prověřují dokumentaci a snaží se zjistit více informací také od kolegů, kteří byli v té době ve službě. 

Šéf VZP Kabátek se nechal přednostně očkovat. Chtěl jsem chránit své okolí, brání se

„Nám některé informace chybí a není dobré celou tu kauzu řešit přes média, dokud nebude nějaké jednoznačné stanovisko,“ doplnil ředitel. Dodal, že nemocnice je vázána lékařským tajemstvím a podle něj by informace o řediteli Kabátkovi měla zveřejnit až po správní radě VZP a se souhlasem osoby, které se informace týkají.

Kabátek se nechal podle informací serveru iROZHLAS.cz očkovat na začátku ledna v době, kdy ještě nefungoval centrální registr pro očkování. Kabátek ve čtvrtek uvedl, že chce věc vysvětlit v pondělí na jednání správní rady VZP, v jejíž kompetenci je volba a odvolávání ředitele pojišťovny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) stejný den řekl, že očekává, že Kabátek z toho vyvodí důsledek sám pro sebe.

Kabátek za to, že se nechal ve FNKV očkovat, i když nepatří do prioritní skupiny, sklidil kritiku. Kabátek argumentoval tím, že nechtěl ohrozit zdravotníky, se kterými se setkává.

Šéf VZP Kabátek by rezignaci považoval za nezodpovědnou, své očkování vysvětlí správní radě

Je možné, že správní rada ale o odvolání Kabátka vůbec nebude jednat. Podle člena správní rady Karla Zitterbarta sice není ředitel VZP podle vakcinační strategie mezi prioritními skupinami, ale dokument vznikal chaoticky a řádně se připomínkoval až na začátku ledna. Vinu za očkovací chaos tedy podle něj nese ministerstvo zdravotnictví, a ne ředitel Kabátek. „Nepovažuji to za tak zásadní prohřešek, abych v době pandemie ohrozil řádné fungování VZP odvoláním jejího ředitele. Za sebe nebudu požadovat jeho odstoupení,“ napsal  Zitterbart.

Kabátek zůstane ředitelem VZP až do roku 2020. ’Je to kontroverzní osoba,’ namítá Babiš

Kabátkovi je 50 let a devátý rok vede největší zdravotní pojišťovnu v Česku. Správní rada pojišťovny mu v listopadu loňského roku prodloužila mandát na další čtyři roky.

Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu už rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Kvůli očkování v SZÚ pak ministr zdravotnictví odvolal svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat