Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf VZP Kabátek nebyl v objednávkovém systému na očkování, nemocnice věc prověřuje

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se o přednostním očkování ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka dozvědělo z médií, v nemocničním objednávkovém systému nebyl. Řekl to v pátek ředitel nemocnice Petr Arenberger. Nemocnice věc prověřuje.

„Pan ředitel Kabátek u nás v objednávkovém systému zanesen není. Zatím všechno prověřujeme,“ řekl  Arenberger. Podle něj pracovníci nemocnice prověřují dokumentaci a snaží se zjistit více informací také od kolegů, kteří byli v té době ve službě. 

„Nám některé informace chybí a není dobré celou tu kauzu řešit přes média, dokud nebude nějaké jednoznačné stanovisko,“ doplnil ředitel. Dodal, že nemocnice je vázána lékařským tajemstvím a podle něj by informace o řediteli Kabátkovi měla zveřejnit až po správní radě VZP a se souhlasem osoby, které se informace týkají.

Kabátek se nechal podle informací serveru iROZHLAS.cz očkovat na začátku ledna v době, kdy ještě nefungoval centrální registr pro očkování. Kabátek ve čtvrtek uvedl, že chce věc vysvětlit v pondělí na jednání správní rady VZP, v jejíž kompetenci je volba a odvolávání ředitele pojišťovny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) stejný den řekl, že očekává, že Kabátek z toho vyvodí důsledek sám pro sebe.

Kabátek za to, že se nechal ve FNKV očkovat, i když nepatří do prioritní skupiny, sklidil kritiku. Kabátek argumentoval tím, že nechtěl ohrozit zdravotníky, se kterými se setkává.

Je možné, že správní rada ale o odvolání Kabátka vůbec nebude jednat. Podle člena správní rady Karla Zitterbarta sice není ředitel VZP podle vakcinační strategie mezi prioritními skupinami, ale dokument vznikal chaoticky a řádně se připomínkoval až na začátku ledna. Vinu za očkovací chaos tedy podle něj nese ministerstvo zdravotnictví, a ne ředitel Kabátek. „Nepovažuji to za tak zásadní prohřešek, abych v době pandemie ohrozil řádné fungování VZP odvoláním jejího ředitele. Za sebe nebudu požadovat jeho odstoupení,“ napsal  Zitterbart.

Kabátkovi je 50 let a devátý rok vede největší zdravotní pojišťovnu v Česku. Správní rada pojišťovny mu v listopadu loňského roku prodloužila mandát na další čtyři roky.

Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu už rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Kvůli očkování v SZÚ pak ministr zdravotnictví odvolal svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...