Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf VZP Kabátek nebyl v objednávkovém systému na očkování, nemocnice věc prověřuje

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se o přednostním očkování ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka dozvědělo z médií, v nemocničním objednávkovém systému nebyl. Řekl to v pátek ředitel nemocnice Petr Arenberger. Nemocnice věc prověřuje.

„Pan ředitel Kabátek u nás v objednávkovém systému zanesen není. Zatím všechno prověřujeme,“ řekl  Arenberger. Podle něj pracovníci nemocnice prověřují dokumentaci a snaží se zjistit více informací také od kolegů, kteří byli v té době ve službě. 

„Nám některé informace chybí a není dobré celou tu kauzu řešit přes média, dokud nebude nějaké jednoznačné stanovisko,“ doplnil ředitel. Dodal, že nemocnice je vázána lékařským tajemstvím a podle něj by informace o řediteli Kabátkovi měla zveřejnit až po správní radě VZP a se souhlasem osoby, které se informace týkají.

Kabátek se nechal podle informací serveru iROZHLAS.cz očkovat na začátku ledna v době, kdy ještě nefungoval centrální registr pro očkování. Kabátek ve čtvrtek uvedl, že chce věc vysvětlit v pondělí na jednání správní rady VZP, v jejíž kompetenci je volba a odvolávání ředitele pojišťovny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) stejný den řekl, že očekává, že Kabátek z toho vyvodí důsledek sám pro sebe.

Kabátek za to, že se nechal ve FNKV očkovat, i když nepatří do prioritní skupiny, sklidil kritiku. Kabátek argumentoval tím, že nechtěl ohrozit zdravotníky, se kterými se setkává.

Je možné, že správní rada ale o odvolání Kabátka vůbec nebude jednat. Podle člena správní rady Karla Zitterbarta sice není ředitel VZP podle vakcinační strategie mezi prioritními skupinami, ale dokument vznikal chaoticky a řádně se připomínkoval až na začátku ledna. Vinu za očkovací chaos tedy podle něj nese ministerstvo zdravotnictví, a ne ředitel Kabátek. „Nepovažuji to za tak zásadní prohřešek, abych v době pandemie ohrozil řádné fungování VZP odvoláním jejího ředitele. Za sebe nebudu požadovat jeho odstoupení,“ napsal  Zitterbart.

Kabátkovi je 50 let a devátý rok vede největší zdravotní pojišťovnu v Česku. Správní rada pojišťovny mu v listopadu loňského roku prodloužila mandát na další čtyři roky.

Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu už rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Kvůli očkování v SZÚ pak ministr zdravotnictví odvolal svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ LISOVNA KOVŮ AŽ 40.000 Kč + BONUSY A PRÉMIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 37 000 - 40 000 Kč