Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Šéf žalobců Zeman kvůli tlaku Benešové rezignoval. Řešení půtek mu prý bralo čas a sílu na práci

Česko

  15:01aktualizováno  17:39
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se vzdal funkce, jeho mandát zanikne ke 30. červnu. Po zasedání vlády to oznámil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Zeman ve funkci skončí po deseti a půl letech. V poslední době prý pociťoval tlak ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci.

Na páteční tiskové konferenci v Brně uvedl tlaky od Benešové jako hlavní důvod své oznámené rezignace k 30. červnu. Poté zůstane jako řadový žalobce na Nejvyšším státním zastupitelství.

Ministryně Benešová zvažuje odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana

„Tlaky jsou poměrně velké. Ne že bych byl někdo, kdo by se bál, ale když věnujete většinu času těmto půtkám, tak si myslím, že je to celkem zbytečné,“ řekl Zeman novinářům v Brně.

Šéf žalobců Pavel Zeman oznámil svou rezignaci.
Šéf žalobců Pavel Zeman oznámil svou rezignaci.

Odchod prý zvažoval už dřív, ve funkci ale zůstával také kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice, tedy výbuchu muničních skladů s možným podílem ruských tajných služeb. Nyní už je kauza zveřejněná a Zeman se nebojí, že by se „zasekla“.

Babiš nesouhlasí s postupem Benešové v kauze Vrbětice. K podání kárné žaloby na Zemana není možné přistoupit, říká

Zeman věří, že bude státní zastupitelství nadále pracovat tak, jako pod jeho vedením. Zmínil zásadu „padni komu padni“. Ve funkci byl asi 10,5 roku. Domnívá se, že za tu dobu se v soustavě státního zastupitelství povedlo mnohé, žalobci se podle něj nebojí.

Co Benešová od Zemana žádala, nechtěl specifikovat. Mluvili prý spolu opakovaně, rezignaci jí však předem neavizoval. „Chtěl jsem, aby to bylo trochu překvapení,“ uvedl.

Očekávala něco jiného

Ministryně spravedlnosti Zemanovo zdůvodnění rezignace považuje za laciné. „Pan nejvyšší státní zástupce to velmi zjednodušuje a vinu přesouvá na mne,“ řekla Deníku N Benešová. Trvá na tom, že žalobcům do práce nezasahuje. „A vždy jsem preferovala padni padni. Jeho zdůvodnění je poněkud laciné a čekala jsem nadhled,“ dodala.

České televizi Benešová řekla, že pokud Zeman vznese tak vážné tvrzení, měl by to konkretizovat. „Nikdy jsem státním zástupcům nezasahovala do kauz. Je to závažné obvinění, laciné. Očekávala jsem, že jestliže podá rezignaci, tak řekne trošku něco jiného,“ uvedla.

Serveru E15.cz předtím řekla, že situaci nevnímá tak, že by Zemana „uštvala“. „Myslím, že byl velmi suverénní a velmi svéprávný,“ řekla. Kárná žaloba na Zemana z její strany podle ní nepřicházela nyní do úvahy, přestože o ní minulý týden hovořila.

Pokud vláda do 30. června neurčí nového šéfa žalobců, povede Nejvyšší státní zastupitelství Zemanův první náměstek Igor Stříž. Nový nejvyšší státní zástupce by měl být podle Zemana nejlépe nějaký současný žalobce, nikoliv člověk zvenčí. Nikoho konkrétního nechtěl jmenovat, aby mu nedal takzvaně polibek smrti.

Rezignace Benešovou překvapila

Benešová minulý týden hovořila v médiích o svém záměru podat na Zemana kárnou žalobu. V pátek uvedla, že ji Zemanovo rozhodnutí rezignovat překvapilo, ale respektuje ho. Jméno jeho nástupce sdělí až později.

Benešová svůj úmysl s kárnou žalobou vysvětlovala tím, že Zeman podle ní porušil zákon svým nedávným vystoupením na tiskové konferenci k případu explozí ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Zemana se v tomto případě zastal premiér Andrej Babiš (ANO). Nejvyšší státní zástupce v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše v případu Čapího hnízda, řízení podle něj bylo zastaveno nezákonně a předčasně.

„Vzhledem k tomu, že jsem rezignaci nejvyššího státního zástupce neočekávala, nebyla doručena na ministerstvo spravedlnosti, a navíc Pavel Zeman do 30. června zůstává ve funkci, jméno jeho nástupce s ohledem na výše uvedené sdělím až následně,“ uvedla Benešová. Havlíček po jednání vlády uvedl, že kabinet vzal Zemanovo rozhodnutí na vědomí a o důvodech rozhodnutí žalobce nediskutoval.

Osmačtyřicetiletý Zeman funkci zastává od začátku roku 2011, kdy nahradil Renatu Veseckou. Předtím působil na okresním i krajském státním zastupitelství v Plzni a následně na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, kde byl nejmladším zástupcem ze všech členských zemí.

Pavel Zeman (48)

Datum a místo narození: 18. listopadu 1972, Plzeň.

Vzdělání: vystudoval fakulty právnickou (obor právo) a filozofickou (obor politologie) na Univerzitě Karlově v Praze.

Profesní kariéra: v letech 1998 až 2001 působil jako právní čekatel Okresního státního zastupitelství Plzeň-město, po jmenování státním zástupcem v roce 2001 působil na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté nastoupil na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně do jeho mezinárodním odboru; v letech 2004-2011 byl prvním zástupcem ČR u Eurojustu (instituce Evropské unie pro právní spolupráci se sídlem v nizozemském Haagu), byl zároveň nejmladším zástupcem v této právní organizaci ze všech členských zemí; od 1. ledna 2011 je nejvyšším státním zástupcem (jmenován byl 27. října 2010).

Ostatní:

  • Možnosti zrušit rozhodnutí níže postaveného žalobce o zastavení stíhání Pavel Zeman využil jen v několika procentech případů, při posuzování využití tohoto mimořádného kasačního oprávnění "vždy zvažuje i účelnost takového rozhodnutí pro další řízení a postavení obviněného". Například V roce 2018 dostal Zeman k přezkoumání 1007 usnesení a zrušil jich 35, o rok dříve do bylo 32 z 1047 zkoumaných.
  • Zeman se specializuje na legislativu, analytiku a metodiku a mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech.
  • Jako český člen Eurojustu se podílel například na zatčení a předání Barbory Škrlové, jedné z obviněných v kauze týrání chlapců z Kuřimi. Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii.
  • K nejdiskutovanějším Zemanovým krokům ve funkci nejvyššího státního zástupce patřil návrh na odvolání Vlastimila Rampuly z funkce vrchního státního zástupce v Praze v roce 2011 (o Rampulovi se tehdy v médiích opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným "zametáním" některých politicky citlivých kauz). Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rampulu odvolal, v médiích se pak objevily informace, že tento krok velmi zhoršil vztahy mezi Pospíšilem a premiérem Petrem Nečasem (tehdy oba ODS). Zeman také navrhl jmenovat do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze ústeckou krajskou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Ministr Pospíšil byl před jejím jmenováním odvolán z funkce. Spekulovalo se o tom, že právě chystané jmenování Bradáčové bylo důvodem Pospíšilova konce na ministerstvu. Nově jmenovaný ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) Bradáčovou do funkce jmenoval.
  • Po rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) v roce 2019 Zeman České televizi řekl, že se nebojí svého případného odvolání, před kterým varovali někteří zástupci opozice (část opozice pokládala Kněžínkův odchod za vynucený a výměnu v čele ministerstva za Marii Benešovou dávala do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády Andrej Babiš čerstvě čelil návrhu na podání obžaloby). Zeman řekl, že státní zastupitelství podle něj funguje dobře a pod jeho vedením prokázalo, že všem měří stejným metrem. "Přestože mě vláda může odvolat na návrh ministra takzvaně bez důvodu, tak si dokážu těžko představit, že by to v současné době snad udělali. To by postrádalo nějaký trošku demokratický prvek," podotkl Zeman.
  • Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a další obviněné v Kauze Čapí hnízdo, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.
  • Zeman loni v červenci oznámil, že nepodá správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského krajského úřadu ohledně údajného střetu zájmů premiéra Babiše kvůli vlastnictví médií, protože k tomu neshledal závažný veřejný zájem.
  • V posledních měsících vzbudila pozornost zejména jeho vyjádření v kauze Vrbětice. Například 6. května řekl, že si v souvislosti s vyšetřováním kauzy Vrbětice není vědom žádného pochybení ani překročení svých kompetencí při veřejném vystupování. Doplnil, že o záměru ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) podat na něj kárnou žalobu se dozvěděl pouze z médií. Benešové vadilo i to, že a jakým způsobem informoval o kauze výbuchů ve Vrběticích, která vyvolala diplomatickou roztržku s Ruskem. Podle ní tak zasahoval do věci, ve které nevykonává dozor ani dohled. V tomto ohledu se ale Zemana zastal jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak i šéf dozorového Krajského státního zastupitelství v Brně.
  • Server Neovlivní.cz také 6. května napsal, že Benešová měla už minulý týden připravený návrh na Zemanovo odvolání a chtěla jej předložit vládě, což jí podle serveru rozmluvil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
  • Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) také 29. dubna v deníku E15 připustila, že může vládě navrhnout odvolání Zemana kvůli kauze vydání majetku rodu Czerninů. Benešová dva měsíce zkoumala Zemanovo vyjádření, o které ho požádala v souvislosti s kauzou. Zeman v něm vysvětluje, proč Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání v kauze dvou úřednic pražského magistrátu, které byly nakonec Městským soudem v Praze pravomocně odsouzeny za to, že neoprávněně udělily občanství Josefíně Czerninové, na základě čehož došlo k restitucím rozsáhlého majetku. Tyto restituce jsou nyní zpochybněny a stát už začal konat kroky k tomu, aby nemovitosti za půl miliardy korun získal zpět. Zeman ale odmítal, že by v souvislosti s trestním řízením měl vztah k věci, jelikož řízení, v němž byly odsouzeny dvě úřednice, se netýkalo Jana Czernina ani Petra Habersbergera.
  • Loni v říjnu se Zeman přihlásil do výběrového řízení na soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP).
Autor: