30. dubna 2010 10:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf zelených si věří. A zpochybňuje smutné prognózy

Předseda Strany zelených Ondřej Liška na návštěvě LN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Strany zelených Ondřej Liška na návštěvě LN. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Je to těžké. S lídrem Strany zelených Ondřejem Liškou máte dvě hodiny mluvit jako s ostatními předsedy stran v rámci daného formátu. Snažíte se, děláte, že ho opravdu berete vážně, ale tak zcela úplně to nejde. Drtivá většina předvolebních průzkumů ukazuje, že se zelení do sněmovny nedostanou. Bavíte se tak s někým, jehož šance jsou spíše v rovině teorií, a moc dobře nechápete, proč to vlastně děláte.

Je totiž vlastně jedno, co Liška říká, co by chtěl se svoji stranou prosadit. Nějak tak tušíte, že se tentokrát nebude opakovat výjimečná situace z roku 2006 a že Liška zkrátka nedostane příležitost. Ačkoli je velmi dobrým diskutérem, který je ze všech lídrů, kteří svolili k podobnému formátu rozhovoru, nejlépe připravený, bude mu to zřejmě nakonec k ničemu.

Kulatý stůl s předsedou zelených Ondřejem Liškou

Liška se ale nevzdává. Průzkumy šmahem označuje za neprofesionální a zfalšované a mluví o těch, které jeho straně šanci dávají. Je to svým způsobem paradox. Právě průzkumy v roce 2005 stranu "nakoply" a dodaly jí na suverenitě.

Vždyť ještě čtyřiadvacet hodin před Štědrým dnem roku 2005 byla Strana zelených pokládána za spolek lidí, kteří příliš šancí nemají.
Podle průzkumu CVVM, zveřejněného 23. prosince 2005, by tehdy zelené volila tři procenta lidí. V únorovém průzkumu agentury STEM ale Strana zelených poprvé překročila pětiprocentní hranici. Vzápětí následoval ještě únorový, ryze pražský průzkum agentury SC&C pro Otázky Václava Moravce, podle kterého by zelení v hlavním městě získali 8,2 procenta hlasů. Věci se daly do pohybu.

"Fixace na průzkumy dohnala pojímání demokracie do absurdity"
Nyní však čísla svědčí o opaku. A Liška průzkumy, které jeho straně svého času tak pomohly, zatracuje. "Tak samozřejmě že si myslím, že to zvrátíme, a samozřejmě že si myslím, že ty průzkumy jsou úplně absurdní a pofiderní, protože fixace českých médií a české společnosti na průzkumy veřejného mínění dohnala naše pojímání demokracie a demokratické rozhodování ve volbách úplně do absurdity," tvrdí Liška přesvědčeně. Speciální "pifku" má na Českou televizi, do jejíchž diskusních krajských pořadů se zelení příliš často nedostávají, protože jejich čísla stojí pod pěti procenty. "Svědčí o tom i ten model, který si zvolila Česká televize, který považuji úplně za nehorázný," reaguje Liška.

Šéf Strany zelených se dokonce pouští do obvinění, že agentury výsledky falšují na přání politiků. I zelení prý slyšeli nabídku, že za finanční obnos mohou jejich preference vzrůst. Když ale redaktoři LN chtějí slyšet, o jakou agenturu se jednalo a proč to Liška neoznámil, nepochodí.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška na návštěvě LN.

"Jelikož se tenhle rozhovor odehrával mezi čtyřma očima, nechci se dostat do debaty tvrzení proti tvrzení, tak jméno té agentury nesdělím. Ale jenom vám řeknu to, že prostě takovéhle služby se na českém mediálním trhu nabízejí," říká Liška bez předložení jakéhokoli důkazu. Do absurdní situace se Liška dostává ve chvíli, kdy svoji víru v dobrý volební výsledek opírá právě o průzkumy. "Když se podíváte na velmi široký průzkum, který byl zveřejněn na podzim minulého roku, myslím, že to bylo CVVM, který zkoumal to, jakým způsobem se lidé identifikují s politickými směry, které jsou na naší scéně přítomné, bezmála deset procent lidí uvedlo, že jsou primárně ekologickými voliči," vysvětluje Ondřej Liška zaníceně.

Přednost se Liška snaží dělat i z toho, že jeho strana prakticky nemá viditelnou kampaň. Ostatní strany přitom obviňuje, ale jak už je u něj zvykem, bez důkazů. "My vzhledem k tomu, že nemáme žádné boční příjmy od ČEZ ani odjinud, tak se soustředíme pouze na práci s individuálními příspěvky od lidí a to, co máme od státu jako příspěvek na činnost, to znamená, že do naší volební kampaně investujeme zhruba osm milionů korun a to jsou všechno prostředky, které jsou k nahlédnutí na našich účtech," líčí. Na doplňující dotaz, komu ČEZ konkrétně platí kampaň, si ale Liška odpovědět netroufne.

"No tak já třeba za příspěvky od ČEZ považuji i příspěvky na dovolené některých lidí a ... Tak já teda nevím, kdo letos pojede do Toskánska, ale těch lidí bude podstatně víc než minule, ne?" říká šéf zelených neadresně. "Já nevím o žádné transakci, že by ČEZ poslal na účet sociální demokracie nebo na ODS nějaké konkrétní peníze, ale je evidentní, že strany, které jsou zadobře tady s těmito giganty, tak si ty prostředky prostě najdou," dodává.

S Bursíkem se prý usmířili
Z celého Liškova projevu je zřejmé, že se opravdu snaží, ale diskutérských kvalit svého předchůdce Martina Bursíka nedosahuje ani náhodou. Ostatně sám Bursík se nedávno vyjádřil, že Lišku přecenil a že na roli předsedy zkrátka nemá. "Už jsme si to vyjasnili. Sedli jsme si k obědu a popovídali jsme si o tom," tvrdí o smíru s Bursíkem Liška. "Já nevím, co si Martin Bursík myslí teď, ale jedna věc je jasná. Myslí si, že jsem předseda strany, za kterým stojí a který vede zelené do parlamentu. To je všecko. Programově ani lidsky už mezi námi žádný stín není," dodává.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...