Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfa ČSSD mají vybrat členové, říká Chovanec. Zaorálek upřednostňuje hlasování sjezdu

Chovanec chce,  aby příštího šéfa strany vybrali všichni členové sociální demokracie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chovanec chce, aby příštího šéfa strany vybrali všichni členové sociální demokracie. | foto: ČTK

PRAHA Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec před pátečním jednáním špiček strany řekl, že preferuje, aby příštího šéfa strany vybrali všichni členové sociální demokracie. Volební lídr strany Lubomír Zaorálek naopak při příchodu na zasedání předsednictva ČSSD řekl, že upřednostňuje, aby o předsedovi hlasoval standardně sjezd.

 To by umožnilo hlasovat dřív, pro což se vyslovili i místopředseda strany Jan Birke či šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Chovanec je pro přímou volbu předsedy, protože nový lídr ČSSD bude potřebovat silný mandát. „Sociální demokracie potřebuje silnou osobnost ve svém čele, měli bychom o tom rozhodnout všichni členové,“ řekl. Záměr však komplikuje požadavek stanov strany, aby ústřední výbor o přímé volbě rozhodl macháček nejpozději 120 dní předem. V takovém případě by se sjezd konal až v dubnu, krajské organizace však volají po únorovém termínu. „Chápu volání členské základny, která chce rychlý sjezd,“ připustil Chovanec.

Zaorálek se přiklání k dřívějšímu termínu i kvůli tomu, že by nový šéf strany měl víc času před podzimními komunálními volbami. „A jsem dlouhodobě stoupenec toho, aby se předseda volil na sjezdu, jinak se význam sjezdu sníží. Připadá mi, že přímá volba má hodně otazníků, jsem staromódní,“ řekl novinářům. Po volebním propadu ČSSD se nebude ucházet o pozici ve vedení.

Volání po dřívějším termínu

Královéhradecká ČSSD, které šéfuje Birke, se podle něj shodla na podpoře únorového termínu. „Myslím, že argumenty převáží, členská základna volá po dřívějším sjezdu, z logiky vyplývá, že tak nestihneme přímou volbu,“ konstatoval. Podle Chvojky je volání po dřívějším termínu masivní. „Pokud chtějí tak masivně, aby byl sjezd co nejdřív, není důvod nevyhovět. Ta kritika je oprávněná,“ řekl.

Volební výsledek znamenal pro sociální demokracii i výpadek zhruba 200 milionů korun v rozpočtu, uvedl Chovanec. Nechal proto zpracovat analýzu pro budoucí vedení. Podle Birkeho se pracuje na třech variantách rozpočtu. „Nějaké na krev utažené, střední a volnější. Ale v tuto chvíli není situace tak, že by byla dramatická,“ řekl Birke. I kvůli úsporám se sjezd uskuteční v Hradci Králové ve vlastních prostorách ČSSD.

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola nevyloučil, že by se mohl ucházet o funkci v čele ČSSD. Stejně jako těsně po volbách to však podmínil zájmem členské základny. „Jsem schopen dát k dispozici veškeré své síly, ale nehodlám se vlamovat do zavřených dveří,“ řekl. Lídři ČSSD v květnu vyškrtli Zimolu z jihočeské kandidátky do Sněmovny s odkazem na kauzu rekreační chaty na Lipně, kvůli níž předtím opustil post hejtmana. Na protest proti jeho vyškrtnutí odešla z listiny řada dalších kandidátů.

Zimola řekl, že termín sjezdu není podstatný. „Je jedno, jestli bude v únoru nebo červnu. Jde o to, jestli ČSSD bude schopná reflexe a toho, aby se odrazila od politického dna,“ řekl. Ústecký lídr ČSSD Jaroslav Foldyna preferuje dřívější termín a hlasování sjezdu. Šanci objet kraje a podpořit svou kandidaturu by podle něj neměly nové tváře, ale pouze stejní lidé, kteří byli v čele strany dosud. Strana by podle něj měla zjednodušit stanovy a vrátit se k původním idejím.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...