Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfa památkářů prý nutili tunelovat

Česko

  20:46
PRAHA - Nejvyšší památkář v zemi, generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie, odstoupí v nejbližší době z funkce. LN přiznal, že se nechtěl podílet na hrozbě tunelování památek pod hlavičkou státu, respektive ministerstva kultury.

Odcházející generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

„Byl jsem pod obrovským tlakem. Od března mě nutili, abych porušil zákon způsobem, který se dá označit jako model a la Mlynář,“ prohlásil Jerie. Byl to jeden z hlavních důvodů, proč se rozhodl rezignovat. Památkový ústav bude řídit až do doby, než se najde jeho nástupce.

Systém a la Mlynář měl fungovat takto: ministerstvo kultury vybralo čtyři významné státní zámky, které spravuje Národní památkový ústav. Tento nemovitý majetek státu pak Jerie svým podpisem vloží do nějakého nově založeného právního subjektu (ministerstvo ho nazývá zájmovým sdružením právnických osob). Tato společnost pak bude na obnovu a rozvoj této památky žádat o stamilionové evropské dotace a sama s nimi hospodařit.

Jerie se tomu bránil. Věděl, že pokud by vložil státní nemovitosti do nějaké obchodní společnosti a ta by zkrachovala, likvidátor by mohl dluhy společnosti umořit prodejem této památky. Zcizením státního majetku by se Jerie dopustil trestného činu a hrozilo by mu vězení.

Jerie ministerstvo neposlechl a nechal si vypracovat nezávislé právní analýzy od ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj. Podle nich byl takový postup nepřijatelný. Tlak ministerstva přesto neustával. Jeho úředníci přišli s alternativou, že Jerie vybrané památky prohlásí za nepotřebný majetek a ty se zapůjčí. V polovině července přišli s třetí, „schůdnější“ variantou. Teď se po Jeriem chce, aby podepsal smlouvy o půjčce.

Největší spor je kolem obnovy renesančního zámku s parkem, zahradou, piaristickým kostelem a Panským domem v Litomyšli, který je světovou památkou UNESCO. Je to jeden z nejvíce navštěvovaných objektů, které památkový ústav spravuje. Má být půjčen na osm let a nově využíván. „V zámku měla být rezidence hejtmana, z toho ale sešlo, ani nový hejtman to nechce. V takzvaném Panském domě mají být ubytovací kapacity,“ podotkl Jerie. Na oficiálním webu ministerstva kultury je projekt nazván revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli, kde se mají obnovovat a kultivovat jednotlivé objekty.

Podobně mají být na osm let zapůjčeny části zámků v Telči a Lednici, chráněných UNESCO, i v památkově chráněném zámku v Jindřichově Hradci. Projekt prosazuje zejména Jana Vohralíková, vrchní ředitelka sekce D na ministerstvu kultury. Ta je za tyto projekty zodpovědná. Podle e-mailové korespondence mezi památkáři a ministerstvem, kterou mají LN k dispozici, o tom věděl i ministr kultury Jehlička a jeho náměstek František Mikeš.

Vohralíková Jerieho argumentaci o porušení zákona označila za nesmysl založený na polopravdách. Že je mezi nimi spor, ale připustila. Podle ní se mají památky vrátit do života. Památkáři prý chtějí kolem památek chodit po špičkách.
„Jediný problém je, že pan ředitel Jerie s tím není srozuměn. Celý život hájil jednu koncepci, a najednou vidí, že to jde i jinak. Tak si vymýšlí různé důvody, aby to zkomplikoval,“ řekla o odborníkovi, který v posledních letech třikrát získal památkářského „Oscara“ – ocenění Europa Nostra, cenu EU za obnovu pražské Müllerovy vily a restaurování fasády krumlovského zámku a barokního divadla.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat