Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfem benešovské nemocnice se stal Vytiska, spojovaný s Rathem

Česko

  17:01
BENEŠOV - Ředitelem benešovské nemocnice se stal bývalý vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska. Nahradil sociálního demokrata Petra Hostka, který byl počátkem roku zvolen starostou Benešova.

Oldřich Vytiska má nálepku Rathova blízkého spolupracovníka foto: Yan ReneltMAFRA

Do funkce Vytisku minulý týden ve čtvrtek jmenovalo představenstvo nemocnice, řekl mluvčí zdravotnického zařízení Petr Ballek. Výběr Vytisky, kterého médiaoznačovala za blízkého spolupracovníka někdejšího hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), se nelíbí krajské opozici. Radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) ho naopak obhajuje.

Kolik brali Rathovi kolegové? Přísně tajná informace

Podle předsedy středočeské ODS Jana Skopečka jde spíše o politickou než manažerskou nominaci. „Preferoval bych při výběru ředitele krajské nemocnice standardní otevřené výběrové řízení, protože existuje dostatek zkušených kandidátů, kteří už zdravotnické zařízení řídili,“ uvedl.

Předseda klubu STAN a TOP 09 v krajském zastupitelstvu Věslav Michalik ČTK řekl, že ho jmenování Vytisky nepřekvapuje. „Dlouhodobě cítím, že ČSSD se nebyla schopna z kauzy Rath úplně očistit a poučit. Koneckonců v současném vedení kraje je řada politiků, kteří v době hejtmana Ratha na kraji působili ve vysokých funkcích,“ podotkl.

Více o Oldřichu Vytiskovi:

Naopak krajská radní Fialová ve spojení Vytisky s Rathem problém nevidí. „Já osobně s tím problém nemám. Znám pana inženýra jako velice dobrého ekonoma a člověka, který si umí i v řídicí funkci poradit a umí jednat s lidmi,“ uvedla. Vytiska podle ní s Hostkem už dříve spolupracoval a měl by započaté investiční akce v nemocnici dotáhnout do konce.

Vytiska kvůli kauze bývalého hejtmana, nepravomocně odsouzeného za přijímání úplatků, v minulosti vypovídal na policii a u soudu. Podle médií měl jako vedoucí odboru řídícího projekty financované z EU informace o projektu na opravu buštěhradského zámku, který byl součástí Rathova případu. Z krajského úřadu Vytiska odešel v roce 2013 na vlastní žádost.

Nepamatujeme si, o manipulacích nevíme, vypovídají svědci v kauze Rath

Předchozí ředitel Hostek počátkem ledna nahradil v čele benešovské radnice odvolaného Jaroslava Hlavničku (Volba pro město). Místo koalice Volby pro město, ODS, TOP 09 a STAN nyní město řídí ČSSD a ANO za podpory TOP 09 a komunistů. Hostek je i po odchodu z nemocnice se zdravotnickým zařízením spojen, minulý týden se stal podle Ballka předsedou dozorčí rady.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat