Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfem NKÚ se stane Kala, dohoda ODS a ČSSD naštvala Kalouska

Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala | foto: ČTK

PRAHA Poslanci zvolili kandidátem na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu jeho dosavadního viceprezidenta Miloslava Kalu (49). V tajné volbě získal od poslanců 108 hlasů. Kalovo jmenování musí ještě potvrdit prezident republiky Miloš Zeman.

Kala je členem ČSSD, jeho jmenováním se uvolní post viceprezidenta úřadu. Podle údajných dohod mezi ČSSD a ODS, které hlasování předcházely, by sněmovna do této funkce měla zvolit poslankyni ODS Zdeňku Horníkovou.

Kala vedl úřad od loňského února, kdy kvůli pravomocnému rozsudku skončil ve funkci tehdejší prezident úřadu František Dohnal. Kala se stal viceprezidentem úřadu v roce 2008, předtím byl od roku 2002 poslancem ČSSD. Sociální demokraté ho také v nynější volbě navrhli.

Malá zrůdička jménem Kala, říkal Kalousek

Prezident Zeman a prezident Kala

Do funkce musí Kalu jmenovat prezident republiky Miloš Zeman. Oba dva se setkali v polovině února, kdy Zeman úřadoval na Hradčanech před svým nástupem do čela státu. Po jednání Kala řekl, že Zeman podporuje jeho jmenování do čela úřadu. "Bavili jsme se o tom a myslím si, že můžu připustit, že mi fandí," řekl tehdy Kala.

"Poslanci ocenili, co jsem v úřadu poslední rok dělal. Vnímám to od nich jako velkou důvěru, které si vážím," řekl Kala krátce po svém zvolení v rozhovoru pro Českou televizi. "Mým cílem je silný, nezávislý, profesionální a nestranný Nejvyšší kontrolní úřad," uvedl. V krátké době chce představit novou strategii úřadu, o které již diskutuje kolegium NKÚ.

Druhý kandidát, ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk, kterého navrhla TOP 09, nezískal dostatek hlasů. Žádní jiní kandidáti ve volbě nefigurovali.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal dostal s definitivní platností podmíněný trest za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ

Bývalý prezident NKÚ František Dohnal.

Vaňka navrhl ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který Kalu dlouhodobě nelichotivě kritizuje. Před necelými dvěma lety o něm Kalousek v rozhovoru pro LN mluvil jako o "jedné malé zrůdičce jménem Kala."

Kala totiž z pozice místopředsedy NKÚ kritizoval ministerstvo financí za daňové odpustky. "To, co dělá mimořádně bolševický exposlanec ČSSD Kala, považuji za nehoráznost. Asi mu kolegové z ČSSD poradili, aby to vynesl do médií a znemožnil vládu," soptil tehdy Kalousek.

Gerontobox poslanců

A proti Kalově zvolení bojoval ministr financí s vervou i nyní ve sněmovně. Na adresu dohody ODS a ČSSD podotkl. "Jde o to, zda kolegium úřadu bude odkladištěm - babyboxem, nebo spíš gerontoboxem - poslanců. Zamyslete se, zda 'handl' mezi ODS, ČSSD a KSČM ohledně volby členů vedení úřadu skutečně zvýší prestiž úřadu i sněmovny. Je to jako by řešili otázku, kam s ní?" zacílil Kalousek na poslankyni Horníkovou.

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda ale tvrdí, že TOP 09 torpédovala koaliční dohodu a prosazovala v předchozí volbě spolu s ČSSD svoji kandidátku Danu Trezziovou.

"Usilovali jsme o nestranného kandidáta," uvedl na tiskové konferenci za TOP 09 Petr Gazdík. Podle jeho slov však jejich požadavek nebyl vyslyšen a zvolení Miloslava Kaly nazval "partajním obchodem z dob opoziční smlouvy". "Chceme uznávaného odborníka, který není aktivním politikem," dodal.

ČTĚTE TAKÉ

"Panu ministrovi Kalouskovi vadí politické dohody jen tehdy, když se jich neúčastní," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Na oplátku připomněl, že sněmovna v minulosti zvolila prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala, který byl stejně jako tehdy Kalousek členem KDU-ČSL a navíc byl hejtmanem Kraje Vysočina.

Nezávislost nade vše

Tejc popsal Kalu jako člověka, který má důvěru veřejnosti i občanských iniciativ, které se věnují boji proti korupci. Má podle něj také pověst člověka, který zlepšil pověst úřadu po předchozím prezidentu Dohnalovi.

"Na debatu, která předcházela samotné volbě v poslanecké sněmovně, nechci reagovat," uvedl Kala. "Nezávislost NKÚ pro mě stojí vysoko nad debatami o personáliích. Proti jejímu ohrožení jsem vždy bojoval a bojovat budu," dodal Kala.

Dohnala často kritizovali poslanci z kontrolního výboru a vytýkali mu zejména údajné plýtvání s penězi. Rozhodli se hospodaření NKÚ zkontrolovat, ale Dohnal jim odmítal vydat potřebné dokumenty a hájil se tím, že poslaneckou kontrolu neupravuje žádný zákon. Soud ho nakonec za toto odmítání odsoudil, a tím jeho účinkování v čele Nejvyššího kontrolního úřadu skončilo.

Miloslav Kala

Praxe

  • od roku 2008 působil jako viceprezident NKÚ, od února 2012 úřad řídí
  • v letech 2000 až 2002 byl starostou Blanska
  • v roce 2002 byl za ČSSD zvolen poslancem Poslanecké sněmovny, ve volbách v roce 2006 mandát obhájil
  • jeho poslanecký mandát zanikl v listopadu 2008 v souvislosti s jmenováním do funkce viceprezidenta NKÚ
  • ve Sněmovně byl Kala předsedou mandátového a imunitního výboru (2006-08)
  • Kala mimo jiné zasedal ve správní radě Správy železniční dopravní cesty (2003-04) a v dozorčí radě České konsolidační agentury (2004-07)

Členství a funkce v politických stranách

  • člen ČSSD, mimo jiné byl místopředsedou jihomoravské ČSSD
  • ve Sněmovně byl Kala například jedním z tvůrců kontroverzní novely zákona o střetu zájmů, která mimo jiné zakazovala zastupitelům vést organizace, které kraje či obce zřídily nebo majetkově ovládají. Novelu v červnu 2005 zrušil Ústavní soud.
Miloslav Kala

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!