Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfka ERÚ dostane advokáta z ‚podjaté‘ kanceláře. Soudu střet zájmů nevadí

Česko

  15:01
PRAHA - Předsedkyně energetického úřadu Alena Vitásková má konečně advokáta. Soudem přidělený Tomáš Beránek sice prohlásil, že je podjatý, soud ale rozhodl, že zastupování Vitáskové nic nebrání. Jejího případu se tak chopí Beránkův kolega ze stejné advokátní kanceláře Petr Melichar. Pro policie je to signál, že Vitásková může k výslechu.

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková foto: MAFRA- Tomáš Krist

Po více než měsíčním průtahu to vypadá, že se vyšetřování údajného zneužití pravomoci, z něhož policie viní šéfku energetického úřadu, pohne z místa. Ve čtvrtek totiž konečně získala advokáta ex offo. „Paní předsedkyně dostala dopis, ve kterém stálo, že soud přezkoumal údajnou podjatost přiděleného obhájce a podle mínění soudu k žádnému střetu nedochází,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Vitáskovou však nebude hájit v srpnu přidělený Tomáš Beránek, ale jeho kolega Petr Melichar ze stejné advokátní kanceláře Pánek, Beránek a Melichar. Podle Chvojky už se právník pustil i do přípravy podkladů.

Důvody údajné podjatosti Beránek serveru Lidovky.cz již dříve odmítl vysvětlit. Právo ovšem v minulosti upozornilo, že výše zmíněná advokátní kancelář zastupuje i dřívější podřízenou Vitáskové z ERÚ Ilonu Floriánovou. Právě bývalá specialistka odboru licencí Floriánová čelí spolu s Vitáskovou obžalobě v kauze zmanipulovaného udělení licencí solárním elektrárnám. V této kauze již padl první - nepravomocný rozsudek. Floriánová si u brněnského krajského vyslechla podmíněný trest.

Nechce utrácet

Místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu Renata Vesecká.

Renata Vesecká

Vitásková zažádala o ex offo advokáta, neboť prý nechce za právníky „dávat celý svůj plat“. Jeho absence dosud komplikovala průběh řízení. Mimo jiné policie nemohla předsedkyni úřadu vyslechnout v již plánovaném zářijovém termínu.

Trestní stíhání Vitáskové souvisí se jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ. Policejní akce mělo odstartovat trestní oznámení pracovníka ČEZ Tomáše Prokeše (více ZDE). Ten chtěl prý jen prověřit demokratický systém.

Úřad opakovaně tvrdí, že trestní oznámení je pomstou za ústavní stížnost podanou kvůli květnovému zásahu policie. Tehdy budovy ERÚ v Jihlavě, Ostravě a Praze prohledávaly desítky policistů.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat