Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfka ERÚ dostane advokáta z ‚podjaté‘ kanceláře. Soudu střet zájmů nevadí

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | foto: MAFRA- Tomáš Krist

PRAHA Předsedkyně energetického úřadu Alena Vitásková má konečně advokáta. Soudem přidělený Tomáš Beránek sice prohlásil, že je podjatý, soud ale rozhodl, že zastupování Vitáskové nic nebrání. Jejího případu se tak chopí Beránkův kolega ze stejné advokátní kanceláře Petr Melichar. Pro policie je to signál, že Vitásková může k výslechu.

Po více než měsíčním průtahu to vypadá, že se vyšetřování údajného zneužití pravomoci, z něhož policie viní šéfku energetického úřadu, pohne z místa. Ve čtvrtek totiž konečně získala advokáta ex offo. „Paní předsedkyně dostala dopis, ve kterém stálo, že soud přezkoumal údajnou podjatost přiděleného obhájce a podle mínění soudu k žádnému střetu nedochází,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Vitáskovou však nebude hájit v srpnu přidělený Tomáš Beránek, ale jeho kolega Petr Melichar ze stejné advokátní kanceláře Pánek, Beránek a Melichar. Podle Chvojky už se právník pustil i do přípravy podkladů.

Důvody údajné podjatosti Beránek serveru Lidovky.cz již dříve odmítl vysvětlit. Právo ovšem v minulosti upozornilo, že výše zmíněná advokátní kancelář zastupuje i dřívější podřízenou Vitáskové z ERÚ Ilonu Floriánovou. Právě bývalá specialistka odboru licencí Floriánová čelí spolu s Vitáskovou obžalobě v kauze zmanipulovaného udělení licencí solárním elektrárnám. V této kauze již padl první - nepravomocný rozsudek. Floriánová si u brněnského krajského vyslechla podmíněný trest.

Nechce utrácet

Místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu Renata Vesecká.

Renata Vesecká

Vitásková zažádala o ex offo advokáta, neboť prý nechce za právníky „dávat celý svůj plat“. Jeho absence dosud komplikovala průběh řízení. Mimo jiné policie nemohla předsedkyni úřadu vyslechnout v již plánovaném zářijovém termínu.

Trestní stíhání Vitáskové souvisí se jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ. Policejní akce mělo odstartovat trestní oznámení pracovníka ČEZ Tomáše Prokeše (více ZDE). Ten chtěl prý jen prověřit demokratický systém.

Úřad opakovaně tvrdí, že trestní oznámení je pomstou za ústavní stížnost podanou kvůli květnovému zásahu policie. Tehdy budovy ERÚ v Jihlavě, Ostravě a Praze prohledávaly desítky policistů.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...